Detail materiálu pro radu čj. RK-33-2009-34

RK-33-2009-34.doc  RK-33-2009-34pr1.doc  RK-33-2009-34pr2.doc
Číslo jednacíRK-33-2009-34
NázevNávrh Zásad Zastupitelstva kraje Vysočina pro poskytování dotací na obnovu kulturních památek v kraji Vysočina
Zpracoval J. Panáčková
Předkládá K. Lisá
Popis problémuMateriál se zabývá návrhem změny Zásad Zastupitelstva kraje Vysočina pro poskytování dotací na obnovu kulturních památek v kraji Vysočina.
Kraj Vysočina poskytuje dotace na obnovu kulturních památek na základě Zásad pro poskytování dotací na obnovu kulturních památek v kraji Vysočina od roku 2004. V období let 2004 - 2009 bylo podáno 946 žádostí vlastníků kulturních památek, kterým byla poskytnuta finanční dotace ve výši přes 100 milionů korun. Celkové náklady na obnovu těchto památek dosáhly částky přes 350 milionů korun.
Dotace jsou poskytovány v souladu s Programem rozvoje kraje (opatření 2.5.1. Ochrana a zachování kulturního dědictví, obnova kulturních památek v regionu). Tyto investice mimo jiné přispívají ke zvýšení atraktivity prostředí, a tím i ke zvýšení turistického ruchu pro celý kraj, zlepšují vazbu obyvatel k místu jejich bydliště i regionu. Opravené a zpřístupněné památky dále podněcují zájem o historii a tradice, čímž přispívají mimo jiné ke zlepšení kulturního a historického povědomí obyvatel.
Vzhledem k novým skutečnostem, které nastaly jak v oblasti právní, tak finanční, jsou navrženy změny dosud platných Zásad Zastupitelstva kraje Vysočina pro poskytnutí dotací na obnovu kulturních památek v kraji Vysočina č. 12/08 ze dne 16. 9. 2008, které jsou obsahem materiálu RK-33-2009-34, př. 1 (materiál je ve změnovém režimu), resp. materiálu RK-33-2009-34, př. 2 (materiál s přijatými změnami).
Návrh řešení Odbor kultury a památkové péče navrhuje radě kraje doporučit zastupitelstvu kraje schválit Zásady Zastupitelstva kraje Vysočina pro poskytování dotací na obnovu kulturních památek dle materiálu RK-33-200934, př. 2. Zároveň je předkládán návrh bodového hodnocení kritérií (obsažených v zásadách) pro posouzení jednotlivých žádostí v případě převisu požadovaných dotací nad rámec finančních prostředků alokovaných v rozpočtu kraje Vysočina na příslušný kalendářní rok (RK-33-2009-34, př. 3).
StanoviskaStanoviska nebyla vyžádána.
doporučuje
zastupitelstvu kraje:
* schválit Zásady Zastupitelstva kraje Vysočina pro poskytování dotací na obnovu kulturních památek v kraji Vysočina dle materiálu RK-33-2009-34, př. 2;
* pověřit radu kraje schvalovat formální změny smluv o poskytnutí dotace na obnovu kulturních památek v rámci Zásad Zastupitelstva kraje Vysočina pro poskytování dotací na obnovu kulturních památek v kraji Vysočina.
Odpovědnost OKPP
Termín 30. 12. 2009