Detail materiálu pro radu čj. RK-29-2009-15

RK-29-2009-15.doc  RK-29-2009-15pr1.doc  RK-29-2009-15pr2.doc  RK-29-2009-15pr2upr1.doc  RK-29-2009-15pr3.doc  RK-29-2009-15pr4.doc  RK-29-2009-15pr4upr1.doc  RK-29-2009-15pr5.doc
Číslo jednacíRK-29-2009-15
NázevZměna smluv o nájmu nemovitostí mezi krajem Vysočina a Nemocnicí Nové Město na Moravě, příspěvkovou organizací, Nemocnicí Pelhřimov, příspěvkovou organizací, Nemocnicí Třebíč, příspěvkovou organizací
Zpracoval P. Dvořák
Popis problémuJedná se o rozhodnutí o úpravě předmětu pronájmu nemovitého majetku ve vlastnictví kraje Vysočina užívaného Nemocnicí Nové Město na Moravě, příspěvkovou organizací, Nemocnicí Pelhřimov, příspěvkovou organizací, Nemocnicí Třebíč, příspěvkovou organizací na základě nájemní smlouvy.
Rada kraje schválila svým usnesením 586/19/2003/RK ze dne 3. 6. 2003 mimo jiné i Smlouvu o nájmu nemovitostí mezi krajem Vysočina (jako pronajímatelem) a zdravotnickými zařízeními Nemocnicí Nové Město na Moravě, příspěvkovou organizací, Nemocnicí Pelhřimov, příspěvkovou organizací, Nemocnicí Třebíč, příspěvkovou organizací.
Kraj Vysočina je investorem v Nemocnici Nové Město na Moravě stavby Rekonstrukce pavilonu interny , v Nemocnici Pelhřimov stavby Stavební úpravy, přístavba a nástavba objektu Nemocnice Pelhřimov - hlavní lůžková budova a v Nemocnici Třebíč novostavby Pavilonu pro matku a dítě .
Dle zákona č. 235/2004 Sb. o dani z přidané hodnoty se kraj Vysočina stal s účinností od 1. 9. 2009 plátcem daně z přidané hodnoty. Nájem pozemků, staveb, bytů a nebytových prostor je dle § 56 odst. 3 zákona o DPH osvobozen od daně. Plátce daně (pronajímatel kraj Vysočina) se může rozhodnout, že u nájmu pozemků, staveb, bytů a nebytových prostor jiným plátcům pro účely uskutečňování jejich ekonomických činností se uplatňuje daň.
Předmět nájmu a smluvní podmínky nájmu je potřebné změnit a aktualizovat tak, aby reflektovaly podmínky stanovené zákonem o DPH a vzniku plátcovství kraje Vysočina k DPH, včetně možnosti uplatnění odpočtu DPH u nově realizovaných staveb v Nemocnici Nové Město na Moravě, Nemocnici Pelhřimov a Nemocnici Třebíč.
Návrh řešení Návrh usnesení předpokládá rozhodnout uzavřít:
- Dodatek č. 8 ke Smlouvě o nájmu nemovitostí mezi krajem Vysočina a Nemocnicí Nové Město na Moravě, příspěvkovou organizací dle materiálu RK-29-2009-15, př. 1, kterým z předmětu pronájmu je vyjmuta nemovitost, která je dotčena stavbou,
- Smlouvu o nájmu nemovitosti mezi krajem Vysočina a Nemocnicí Nové Město na Moravě, příspěvkovou organizací dle materiálu RK-29-2009-15, př. 2 , kterou je samostatně řešen zdaňovaný nájem nemovitosti dotčený stavbou,
- Dodatek č. 4 ke Smlouvě o nájmu nemovitostí mezi krajem Vysočina a Nemocnicí Pelhřimov, příspěvkovou organizací dle materiálu RK-29-2009-15, př. 3, kterým z předmětu pronájmu je vyjmuta nemovitost, která je dotčena stavbou,
- Smlouvu o nájmu nemovitosti mezi krajem Vysočina a Nemocnicí Pelhřimov, příspěvkovou organizací, dle materiálu RK-29-2009-15, př. 4, kterou je samostatně řešen zdaňovaný nájem nemovitosti dotčený stavbou,
- Smlouvu o budoucí nájemní smlouvě mezi krajem Vysočina a Nemocnicí Třebíč, příspěvkovou organizací dle materiálu RK-29-2009-15, př. 5, kterou je samostatně řešena úprava podmínek zdaňovaného nájmu nově pořízené nemovitosti v rámci stavby Pavilonu pro matku a dítě.
Provedené změny v předmětu nájmu nemají zásadní vliv na roční výši nájemného, které bylo sjednáno mezi jednotlivými krajskými nemocnicemi (jako nájemcem) a krajem Vysočina (jako pronajímatelem). Kompetenční příslušnost k tomuto právnímu úkonu je podle § 59 odst. 1 zákona č. 129/2000 Sb., o krajích, ve znění pozdějších předpisů, vyhrazena radě kraje.
StanoviskaEkonomický odbor, odbor zdravotnictví souhlasí s uzavřením dodatků nájemních smluv, nových nájemních smluv a smlouvy o budoucí nájemní smlouvě o nájmu věcí nemovitých, dle materiálu RK-29-2009-15.
Ekonomický odbor ve věci dále uvádí, že podle ustanovení § 74 zákona č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty může osoba povinná k dani, která se stala v průběhu zdaňovacího období plátcem DPH, uplatnit v souvislosti s touto změnou (tedy z neplátce daně se stal plátce daně), uplatnit nárok na odpočet DPH u vymezeného obchodního majetku, evidovaného k datu registrace.
Veškeré podmínky stanovené zákonem o DPH pro uplatnění nároku na odpočet DPH na vstupu při změně režimu v plátcovství daně u kraje splňují stavební akce Rekonstrukce pavilonu interny v Nemocnici Nové Město na Moravě , Pavilon pro matku a dítě v Nemocnici Třebíč a Stavební úpravy, přístavba a nástavba objektu Nemocnice Pelhřimov - hlavní lůžková budova . Protože kraj se stal plátcem daně k 1. 9. 2009, musí tento nárok na odpočet daně uplatnit v prvním daňovém přiznání, které je povinen podat ve lhůtě do 25. 10. 2009. Na základě shora uvedeného lze tedy očekávat, že uplatnění nadměrného odpočtu DPH u těchto staveb bude znamenat úsporu v nákladech řadově desítky milionů Kč s přímým promítnutím této skutečnosti do rozpočtu kraje.
uzavřít:
* Dodatek č. 8 ke Smlouvě o nájmu nemovitostí mezi krajem Vysočina a Nemocnicí Nové Město na Moravě, příspěvkovou organizací dle materiálu RK-29-2009-15, př. 1;
* Smlouvu o nájmu nemovitostí mezi krajem Vysočina a Nemocnicí Nové Město na Moravě, příspěvkovou organizací, dle materiálu RK-29-2009-15, př. 2;
* Dodatek č. 4 ke Smlouvě o nájmu nemovitostí mezi krajem Vysočina a Nemocnicí Pelhřimov, příspěvkovou organizací dle materiálu RK-29-2009-15, př. 3;
* Smlouvu o nájmu nemovitostí mezi krajem Vysočina a Nemocnicí Pelhřimov, příspěvkovou organizací, dle materiálu RK-29-2009-15, př. 4;
* Smlouvu o budoucí nájemní smlouvě mezi krajem Vysočina a Nemocnicí Třebíč, příspěvkovou organizací dle materiálu RK-29-2009-15, př. 5.
Odpovědnost ředitel Nemocnice Nové Město na Moravě, příspěvková organizace, ředitel Nemocnice Pelhřimov, příspěvková organizace, ředitel Nemocnice Třebíč, příspěvková organizace, odbor majetkový
Termín 15. 10. 2009