Detail materiálu pro radu čj. RK-30-2007-06

RK-30-2007-06.doc  RK-30-2007-06pr1.xls  RK-30-2007-06pr2.xls
Číslo jednacíRK-30-2007-06
NázevZměny ve školském rejstříku
Zpracoval6 Změny ve školském rejstříku pro: jednání rady kraje č. 30/2007 dne 23. 10. 2007 zpracovali: K. Ubr, Z. Hloušková
Předkládá Z. Ludvík
Popis problémuŘeditelé středních škol, základních škol speciálních a základních uměleckých škol, uvedených v příloze 1 a 2 zaslali na OŠMS žádosti o změnu zápisu školy nebo školského zařízení ve školském rejstříku. Tyto změny jsou blíže specifikovány v příloze 1 a 2. Změny jsou jak formálního charakteru (výmaz a zápis místa poskytovaného vzdělávání nebo školských služeb), tak koncepčního charakteru (změna nejvyššího povoleného počtu žáků oborů, zařazení a vyřazení oborů). Žadatelé předkládají žádosti o změnu krajskému úřadu do konce září a krajský úřad je se svým vyjádřením předkládá do konce listopadu na MŠMT.
Výbor pro výchovu, vzdělávání a zaměstnanost Zastupitelstva kraje Vysočina projednal žádosti dle přehledu záměrů změn ve školském rejstříku - projednávání listopad 2007 uvedeném v příloze 2 (projednáno bez žádosti kód 22 - žádost Soukromé vyšší odborné školy grafické a Střední umělecké školy grafické, s.r.o, která byla zařazena dodatečně).
Na základě schváleného zákona č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon) § 143 odst. 1, 2, a 3 a v souladu s Metodikou transformace sítě škol, předškolních a školských zařízení na školský rejstřík č.j. 28 778/2004-21 rozhoduje o části změn v rejstříku MŠMT a o části krajský úřad.
Návrh řešení OŠMS navrhuje radě kraje předložit zastupitelstvu kraje k posouzení změny ve školském rejstříku uvedené v příloze 1 tohoto materiálu k projednání. Při posuzování záměrů změn vycházel OŠMS z aktuálního stavu a předpokládaného vývoje vzdělávacích potřeb dle úkolů a pravidel Dlouhodobého záměru vzdělávání a rozvoje vzdělávací soustavy kraje Vysočina 2006 (dále jen "DZKV").
K záměrům změn v zařazení škol a školských zařízení zřizovaných krajem se bude zastupitelstvo kraje vyjadřovat jako zřizovatel i z pohledu orgánu odpovědného za rozvoj kraje. V souladu se zněním § 145 výše uvedeného zákona ("Pokud je navrhovatelem příspěvková organizace je součástí návrhu souhlas jejího zřizovatele.") OŠMS navrhuje formu souhlasu s příslušným záměrem. K záměrům změn v zařazení škol a školských zařízení ostatních zřizovatelů (obec, církev, soukromá osoba, MŠMT) se kraj vyjadřuje pouze z pohledu orgánu odpovědného za rozvoj území. Pro tento případ OŠMS navrhuje doporučení.
Dále OŠMS navrhuje, aby mu rada kraje uložila předložit žádosti o změny ve školském rejstříku škol a školských zařízení zřizovaných krajem na příslušný správní orgán (MŠMT, příp. krajský úřad), pokud zastupitelstvo kraje vysloví souhlas s příslušným záměrem.
StanoviskaStanovisko Výboru pro výchovu, vzdělávání a zaměstnanost Zastupitelstva kraje Vysočina
Usnesením 028/09/2007/VVVZ
Výbor pro výchovu, vzdělávání a zaměstnanost Zastupitelstva kraje Vysočina
doporučuje
zastupitelstvu kraje schválit podkladový materiál "Přehled záměrů změn ve školském rejstříku - projednávání listopad 2007".
Usnesení bylo přijato 5 hlasy (0 proti, 0 se zdrželo).

Odbor majetkový nemá námitek k navrhovaným změnám.
bere na vědomí
Přehled záměrů změn ve školském rejstříku - projednávání listopad 2007 dle materiálu RK-30-2007-06, př. 1;
ukládá
OŠMS předložit žádosti o změny ve školském rejstříku škol a školských zařízení zřizovaných krajem na příslušný správní orgán, pokud zastupitelstvo kraje vysloví souhlas se záměrem;
doporučuje
zastupitelstvu kraje:
* souhlasit se záměry změn ve školském rejstříku u škol a školských zařízení zřizovaných krajem Vysočina označených v materiálu RK-30-2007-06, př. 1 kódy 1A,B, 1C, 2A,B,C, 2D, 3C,D, 3B,E, 4A, 5A, 5B, 7A, 7B, 8A, 8B,C, 9A, 9B, 10A, 11A, 13A, 13C, 13B, 15B, 15A, 16B, 17A, 17B, 17C,D,E, 18A, 21A, 21B;
* doporučit provedení změn ve školském rejstříku u škol a školských zařízení zřizovaných jiným zřizovatelem než krajem Vysočina označených v materiálu RK-30-2007-06, př. 1 kódy 19A,B,C, 20A,B,C,D,E,F,G,H, 22A, 22B.
Odpovědnost OŠMS
Termín do 30. 11. 2007 odeslat příslušnému správnímu orgánu