Detail materiálu pro radu čj. RK-22-2007-48

RK-22-2007-48.doc  RK-22-2007-48pr1.doc  RK-22-2007-48pr2.doc  RK-22-2007-48pr3.doc
Číslo jednacíRK-22-2007-48
NázevStanovení regionálních kritérií pro výběr projektů k podpoře v rámci Programu rozvoje venkova ČR na období 2007 - 2013
Zpracoval L. Hrůza
Předkládá M. Černý
Popis problémuKromě operačních programů se Česká republika připravuje i na využívání finančních prostředků uvolňovaných v rámci Společné zemědělské politiky Evropské unie. Pro tento účel existuje Evropský zemědělský fond pro rozvoj venkova (EAFRD), jehož zdroje bude využívat Program rozvoje venkova ČR na období 2007 až 2013 (dále jen ,,PRV"), který spadá pod gesci Ministerstva zemědělství ČR (dále jen ,,ministerstvo").

V průběhu přípravy PRV a s ním souvisejícího systému hodnocení projektů se ministerstvo rozhodlo umožnit regionům soudržnosti NUTS II uplatnit své preference v zacílení podpory směřované obcím v rámci PRV prostřednictvím spolupráce na tvorbě hodnotících kritérií pro výběr projektů v určených opatřeních tohoto programu:

Opatření III.2.1 - Obnova a rozvoj vesnic, občanské vybavení a služby
Podopatření III.2.1.1 Obnova a rozvoj vesnic
Podopatření III.2.1.2 a), b) - Občanské vybavení a služby

Opatření III.2.2 - Ochrana a rozvoj kulturního dědictví venkova

Proces stanovení hodnotících kritérií za jednotlivé regiony soudržnosti je koordinován Ing. Klárou Dostálovou, ředitelkou Centra evropského projektování, příspěvkové organizace Královéhradeckého kraje. Dne 20. 6. 2007 obdržel Odbor regionálního rozvoje Krajského úřadu kraje Vysočina (dále jen "ORR") od Ing. Kláry Dostálové podkladový materiál k výše zmíněným opatřením ve znění dohodnutém v rámci jednání pracovní skupiny Monitorovacího výboru EAFRD dne 20. 6. 2007. Tento materiál byl také předmětem jednání pracovního setkání zástupců krajů (včetně kraje Vysočina) v sídle Středočeského kraje v Praze dne 19. 6. 2007.

Pro výběr regionálních kritérií bylo ze strany ministerstva stanoveno několik doporučení. Maximální součet bodů za všechna vybraná kritéria má být roven 100. Centrální kritéria se uplatní vždy, příslušný region soudržnosti NUTS II pak z ,,nabídkového listu regionálních kritérií" provede výběr 3 až 6 kritérií, kterým dá významné bodové ohodnocení. Např. pokud u podopatření III.2.1.1 chce řešit ČOV, dá významný počet bodů tomuto kritériu a ostatním 0 bodů. Tento systém se bude moci měnit v průběhu čerpání. Po dohodě s kolegy z Jihomoravského kraje navrhují ORR obou krajů stanovit v současné době kritéria pouze pro výzvy v letech 2007 a 2008.

Do 15. 7. 2007 je ze strany ministerstva očekáván výběr regionálních kritérií provedený na úrovni regionů soudržnosti NUTS II. Tato kritéria pak budou použita při hodnocení projektů v rámci první výzvy, která proběhne v září tohoto roku. Druhá výzva je plánována na září 2008. Sběrem žádostí a jejich hodnocením bude pověřeno regionální pracoviště Státního zemědělského intervenčního fondu v Brně.
Návrh řešení Dne 29. 6. 2007 se uskutečnilo v Jihlavě pracovní setkání zástupců ORR Krajského úřadu kraje Vysočina a Krajského úřadu Jihomoravského kraje. Výstup z tohoto jednání je nyní předkládán současně radám obou dotčených krajů ke schválení.

Při výběru regionálních kritérií bylo přihlédnuto zejména ke statistickým datům získaným v rámci administrace Programu obnovy venkova, Programu obnovy venkova Vysočiny a Fondu Vysočiny, dalším podkladem byla databáze projektových záměrů a výstupy proběhlých analýz absorpční kapacity území kraje provedených v minulosti. Kritéria jsou cíleně nastavena pouze na 2 roky dopředu pro zachování možnosti případného přehodnocení preferencí NUTS II Jihovýchod dle analýzy výsledků již proběhlých výzev.

Návrh stanovení regionálních kritérií pro výběr projektů v rámci PRV pro opatření III.2.1 - Obnova a rozvoj vesnic, občanské vybavení a služby (Podopatření III.2.1.1 Obnova a rozvoj vesnic a Podopatření III.2.1.2 a), b) - Občanské vybavení a služby) a Opatření III.2.2 - Ochrana a rozvoj kulturního dědictví venkova je uveden v materiálech RK-22-2007-48, př. 1, RK-22-2007-48, př. 2 a RK-22-2007-48, př. 3.
StanoviskaOdbor kultury a památkové péče nemá připomínek k předloženému návrhu usnesení.

Odbor lesního a vodního hospodářství a zemědělství nemá připomínek k předloženému návrhu usnesení.
regionální kritéria pro výběr projektů v rámci opatření III.2 Programu rozvoje venkova ČR na období 2007 - 2013 pro výzvy vyhlašované v roce 2007 a 2008:
* pro opatření III.2.1 - Obnova a rozvoj vesnic, občanské vybavení a služby (Podopatření III.2.1.1 Obnova a rozvoj vesnic) dle materiálu RK-22-2007-48, př. 1;
* pro opatření III.2.1 - Obnova a rozvoj vesnic, občanské vybavení a služby (Podopatření III.2.1.2 a), b) - Občanské vybavení a služby) dle materiálu RK-22-2007-48, př. 2;
* pro opatření III.2.2 - Ochrana a rozvoj kulturního dědictví venkova dle materiálu
RK-22-2007-48, př. 3.
Odpovědnost odbor regionálního rozvoje