Detail materiálu pro radu čj. RK-25-2005-45

RK-25-2005-45.doc  RK-25-2005-45pr1.doc  RK-25-2005-45pr2.xls
Číslo jednacíRK-25-2005-45
NázevNemocnice Havlíčkův Brod, příspěvková organizace - žádost o souhlas s úvěrem
Zpracoval D. Buřičová
Předkládá V. Švarcová
Popis problémuNemocnice Havlíčkův Brod řeší problém pohledávek po lhůtě splatnosti vůči Všeobecné zdravotní pojišťovně. Platební schopnost VZP v současné době není dobrá a neustálé opožďování plateb dostává nemocnici do situace, že hrozí riziko pozdě odvedeného sociálního a zdravotního pojištění z platů.
Návrh řešení Všeobecná zdravotní pojišťovna je nejvýznamnější partner, její platby představují 80% celkových výnosů. Podle smlouvy platí pojišťovna za akutní péči (hospitalizace, ambulance, jiná péče) měsíční zálohu, která je stanovena Dodatkem na financování platným pro konkrétní pololetí tak, že splatnost první poloviny fakturované částky je do 20 dnů a druhá polovina do 30 dnů ode dne doručení faktury. V případě receptů, oddělení dlouhodobě nemocných a nových kapacit je splatnost do 20 dnů. Skutečnost je ovšem taková, že např. k 3. 8. 2005 eviduje nemocnice vůči VZP pohledávky po splatnosti ve výši 38 004,5 tis. Kč (6 163,8 tis. za léky a 31 840,7 tis. Kč za akutní péči). Pohledávky po splatnosti vůči ostatním pojišťovnám jsou ve výši 269,3 tis. Kč. Dle předběžných informací VZP bude doplatek za měsíc květen uhrazen až 26. 8. 2005. Protože výplaty musí být odeslány 13-tý den v měsíci, vzniká nemocnici problém s úhradou výplat a odvodů zdravotního a sociálního pojištění v určeném termínu.
Pro řešení tohoto problému požádala nemocnice o schválení možnosti uzavření kontokorentního úvěru u Komerční banky, protože dle ust. § 34 zákona č. 250/2000 Sb., o rozpočtových pravidlech územních rozpočtů, je příspěvková organizace oprávněna uzavírat smlouvy o půjčce nebo o úvěru jen po předchozím souhlasu zřizovatele. Úvěrový rámec bude stanoven ve výši 20 mil. Kč s nabízenou úrokovou sazbou ve výši 3,58% p. a. Úvěr bude sloužit pouze k překlenutí okamžitého nedostatku finančních potřeb na výplatu mezd včetně sociálního a zdravotního pojištění a bude ihned po obdržení dostatečného objemu finančních prostředků od VZP splacen.
Přehled hospodaření Nemocnice Havlíčkův Brod k 30. 06. 2005 je součástí materiálu RK-25-2005-45, př. 2.
StanoviskaEkonomický odbor nemá k předloženému materiálu připomínky. Pro úplnost dodává, že Nemocnici Havlíčkův Brod byla v roce 2004 poskytnuta z rozpočtu kraje (Fond strategických rezerv) půjčka ve výši 15 mil Kč. V roce 2004 splatila organizace 1 250 tis. Kč a letošním roce k 31. 7. 2005 bylo splaceno celkem 3 750 tis. Kč. Zbývá uhradit 10 mil Kč s tím, že dle usnesení 410/06/2004/ZK je třeba uhradit poslední splátku dluhu nejpozději do 20. 12. 2005.
souhlasí
s uzavřením smlouvy o úvěru formou kontokorentu mezi Nemocnicí Havlíčkův Brod, příspěvkovou organizací, a peněžním ústavem ve výši 20 mil. Kč; čerpání úvěru bude účelově vázáno na úhradu platů a odvodů sociálního a zdravotního pojištění v případě, že VZP bude minimálně v měsíčním skluzu s platbou za akutní péči, a
ukládá
řediteli Nemocnice Havlíčkův Brod:
* oznámit na odbor sociálních věcí a zdravotnictví souběžně s čerpáním údaje o výšce úvěru, jeho použití a přehled pohledávek za pojišťovnou;
* po obdržení prostředků od pojišťovny zaslat kopii stavu bankovního účtu splacení dluhu.
Odpovědnost ředitel Nemocnice Havlíčkův Brod, příspěvkové organizace, odbor sociálních věcí a zdravotnictví
Termín 9. 8. 2005