Detail materiálu pro radu čj. RK-12-2005-38

NázevRealizace projektového záměru silnice II/405 v úseku Jihlava - Příseka
Zpracoval R. Handa
Předkládá L. Staněk
Popis problémuRada kraje na základě technické studie na akci "Rekonstrukce silnice II/405 Jihlava - Třebíč" schválila usnesením 0645/18/2004/RK variantu 2 akce v úseku Jihlava - Brtnice a variantu 9 v úseku Brtnice - Červená Hospoda. V současné době je k realizaci připraven projektový záměr "Rekonstrukce silnice II/405 v úseku Jihlava - Třebíč, II. etapa, úsek č. 1 Jihlava - Příseka km 0,000 - 4,276".
Regionální rada Regionu soudržnosti NUTS II Jihovýchod vyhlásila dne 17.1.2005 3. kolo výzvy Společného regionálního operačního programu (dále jen "SROP"), která zahrnuje i podopatření 2.1.1 - Rozvoj regionální dopravní infrastruktury, kam svým zaměřením spadá výše zmíněný projektový záměr. Tato investice (podrobný rozpočet viz příloha č.1) vyžaduje plné financování ze strany žadatele po dobu své realizace, přičemž po ukončení projektu bude 75% nákladů refundováno z alokace SROPu pro Region soudržnosti NUTS II Jihovýchod na programovací období 2004-2006. Jednou z povinných příloh žádosti o spolufinancování ze SROPu je i příslib žadatele (v tomto případě kraje), že zajistí financování projektu po dobu realizace. Žádost do 3. kola výzvy musí být předložena na Oddělení Sekretariátu Regionální rady Regionu soudržnosti NUTS II Jihovýchod Krajského úřadu kraje Vysočina nejpozději 31.3.2005.
Návrh řešení Odbor dopravy a silničního hospodářství navrhuje radě kraje schválit podání projektu "Rekonstrukce silnice II/405 v úseku Jihlava - Třebíč, II. etapa, úsek č. 1 Jihlava - Příseka km 0,000 - 4,276" a formou návrhu usnesení zastupitelstva podmíněně zavázat kraj Vysočina k uvolnění prostředků potřebných na realizaci tohoto projektu.
StanoviskaOdbor ekonomický
Na financování akcí spojených s čerpáním prostředků z programů EU je primárně určen Fond strategických rezerv, jehož aktuální disponibilní zůstatek činí cca 175 060 tis. Kč. Zároveň je uvažováno s tím, že zastupitelstvo kraje při schvalování závěrečného účtu kraje za rok 2004 posílí zdroje tohoto fondu o část přebytku hospodaření. Minimálně je třeba z přebytku převést 68 000 tis. Kč, aby bylo zabezpečeno financování celého projektu. Tím však dojde k vyčerpání celého objemu Fondu strategických rezerv a zůstane otevřena otázka finančního krytí grantových schémat a případných dalších projektů kraje. Tato potřeba by mohla být řešena za pomoci úvěru. S úhradou alikvotního podílu ze strukturálních fondů lze počítat nejdříve v průběhu roku 2007 (cca 180 000 tis. Kč).
V případě reálné potřeby čerpání finančních prostředků bude třeba schválit rozpočtové opatření, kterým bude proveden převod prostředků z Fondu strategických rezerv na zvláštní účet projektu.

Odbor regionálního rozvoje
ORR podporuje realizaci projektu silnice II/405. Projekt je v souladu s podmínkami SROP. Zástupce ORR bude součástí projektového týmu pro realizaci tohoto projektu.

Odbor majetkový zajišťuje předprojektovou a projektovou přípravu stavby. Dle předpokladu by mělo rozhodnutí o umístění stavby nabýt právní moci do 31. 3. 2005.
podání projektu "Rekonstrukce silnice II/405 v úseku Jihlava - Třebíč, II. etapa, úsek č. 1 Jihlava - Příseka km 0,000 - 4,276" do 3. kola výzvy Společného regionálního operačního programu a
doporučuje
zastupitelstvu kraje zavázat se k profinancování projektu "Rekonstrukce silnice II/405 v úseku Jihlava - Třebíč, II. etapa, úsek č. 1 Jihlava - Příseka km 0,000 - 4,276" z rozpočtu kraje Vysočina v letech 2005 a 2006, a to za předpokladu schválení podpory ze SROP v roce 2005.
Odpovědnost odbor dopravy a silničního hospodářství
Termín 31. 3. 2005