Detail materiálu pro radu čj. RK-27-2009-28

RK-27-2009-28.doc  RK-27-2009-28pr1.pdf
Číslo jednacíRK-27-2009-28
NázevUvolnění finančních prostředků na předfinancování projektu Rovné příležitosti v regionálních a komunálních rozpočtech
Zpracoval S. Lemperová
Předkládá T. Čihák
Popis problémuNa základě usnesení Zastupitelstva kraje Vysočina č. 0014/01/2009/ZK ze dne 27. 1. 2009 (Zastupitelstvo kraje schvaluje účast kraje Vysočina jako partnera v projektu Rovné příležitosti v regionálních a komunálních rozpočtech v rámci Operačního programu Evropská uzemní spolupráce Rakousko - Česká republika 2007 - 2013;) se kraj zapojil jako partner do projektu Rovné příležitosti v regionálních a komunálních rozpočtech.
Na 4. zasedání Monitorovacího výboru Operačního programu Evropská územní spolupráce Rakousko - Česká republika 2007 - 2013 byl projekt vybrán k realizaci. Kraj Vysočina jako partner projektu má celkový rozpočet 85 000 €, přičemž podíl ERDF je 72 250 €, podíl státního rozpočtu je 4 250 € a vlastní podíl kraje schválený usnesením Zastupitelstva kraje Vysočina č. 0110/02/2009/ZK ze dne 10. 3. 2009 činí 8 500 € (Zastupitelstvo kraje schvaluje převod finančních prostředků z Fondu strategických rezerv ve výši maximálně 221 000 Kč (1 euro = 26 Kč) na zvláštní účet kraje Rovné příležitosti určený na spolufinancování projektu Rovné příležitosti v regionálních a komunálních rozpočtech s tím, že finanční prostředky budou uvolňovány postupně podle aktuální potřeby projektu).
Rozpočet kraje Vysočina v tomto projektu je uveden v příloze RK-27-2009-28, př. 1. Výdaje na jednotlivé aktivity musí být předfinancovány krajem při vlastní realizaci a následně je předkládána žádost o proplacení výdajů. Nejvíce aktivit projektu bude realizováno v rámci jednoho monitorovacího období, které je zároveň i obdobím, za něž se předkládá žádost o proplacení výdajů (nákup výpočetní techniky, nákup software, studie), a proto nelze průběžně financovat projekt z prostředků na spolufinancování projektu a prostředků poskytovaných průběžně za realizaci projektu v rámci monitorovacích období.
Návrh řešení Vzhledem k potřebě zajistit předfinancování projektu navrhuje Odbor regionálního rozvoje Krajského úřadu kraje Vysočina Radě kraje Vysočina doporučit Zastupitelstvu kraje Vysočina schválit převod prostředků z Fondu strategických rezerv na zvláštní účet projektu Rovné příležitosti v max. výši 1 989 000 Kč (76 500 € při kurzu 26 Kč/1 €) na předfinancování projektu s tím, že prostředky budou uvolňovány postupně podle aktuální potřeby projektu. Po proplacení výdajů projektu z Operačního programu přeshraniční spolupráce Rakousko - Česko 2007 -2013 budou peněžní prostředky vráceny do Fondu strategických rezerv.
StanoviskaEkonomický odbor: Finanční prostředky na předfinancování projektu budou převáděny na zvláštní účet projektu z FSR. V případě nedostatečných zdrojů ve FSR bude muset kraj využít cizích zdrojů (např. kontokorentního úvěru).
doporučuje
zastupitelstvu kraje schválit převod finančních prostředků z Fondu strategických rezerv na zvláštní účet projektu Rovné příležitosti v max. výši 1 989 000 Kč (76 500 € při kurzu 26 Kč/1 €) na předfinancování projektu s tím, že prostředky budou uvolňovány postupně podle aktuální potřeby projektu.
Odpovědnost ORR
Termín 31. 12. 2011