Náměty na zajímavé hry a programy pro školáky o třídění odpadů

Výtvarné aktivity

Užitečné odkazy

Kontakt

Nápověda k tisku

Mapa stránek

Úvod

|

Hry a soutěže

|

Výukové aktivity

|

Výtvarné aktivity

|

Ostatní činnosti

|

Grafické podklady a texty

 

Výroba ručního papíru – Seznamte se s papírem

Popis

Úkol:

    Seznamte se s vlastnostmi papíru, s historií jeho vzniku, s možnostmi jeho využití v lidské společnosti. Vyrobte vánoční přání z vlastnoručně připraveného ručního papíru.

Motivace:

    Jistě každý znáte mnoho věcí z papíru, které všichni každý den používáme (všichni postupně vyjmenovávají příklady výrobků na které si vzpomenou). Víte kdo vynalezl papír? Víte z čeho se vyrábí? Jak se jmenuje továrna, kde se vyrábí papír? Víte z jakého slova pochází název papír? Společně si teď na tyto otázky odpovíme (nejprve žáci odpovídají podle svých znalostí, odpovědi na otázky u kterých neznali správnou odpověď společně vyhledáváme čtením textu z všeobecné encyklopedie pro děti).

 

Vlastní realizace projektu

 

1. Nejprve pracujte s následujícími úkoly a přemýšlejte o vlastnostech papíru:

  1. z této skupiny materiálů vyberte ty, které jsou hořlavé:
    sklo, dřevo, železo, papír, písek, voda
  2. z této skupiny materiálů vyberte ty, které se snadno rozmočí ve vodě:
    papír, hliník, žula, sklo, plastová lahev
  3. z těchto materiálů vyberte ty, na které se dá dobře psát perem nebo tužkou:
    igelit, asfalt, papír, železo, guma
  4. které z těchto materiálů patří mezi důležité sběrné suroviny a dají se znovu zpracovat na stejný materiál (recyklovat):
    sklo, všechny plasty, guma, železo, papír, dřevo

Společně si prohlédneme odpovědi a porovnáme jejich správnost. Pak vypíšeme všechny důležité vlastnosti papíru, které je třeba znát. Dále srovnáváme vlastnosti papíru s dalšími zde uvedenými materiály a uvádíme kde se tyto materiály používají a proč by nebylo možné (vhodné ) na jejich místě použít papír.

 

2. Recyklace papíru – využijeme brainstorming – příklady otázek: Co je správné udělat s použitým papírem (např. popsaným sešitem)? Proč je důležité starý papír sbírat? Jak se můžeme chovat, abychom co nejvíc pomohli stromům, ze kterých se papír vyrábí? (omezit spotřebu, využít vždy celý list papíru z obou stran – např. popsaný papír z jedné strany ještě využít na kreslení, psaní poznámek atd.). Který papír lze odevzdat k recyklaci a který naopak není vhodný (umaštěný, nasáklý jinými látkami, natřený syntetickými barvami, zatavený do plastu).

Všechny odpovědi zapíšeme na tabuli.

 

3. Výroba ručního papíru

Motivace:

    Jistě jste už slyšeli heslo Sbírej starý papír – ušetříš stromy. Místo ze dřeva se dá opravdu papír vyrábět i ze starého – sběrového papíru. Tento způsob si nyní vyzkoušíme.

Potřeby a materiál:

    Několik listů starého papíru, balík starých novin, mixér, dva stejně velké dřevěné rámečky alespoň 3 cm vysoké. Jeden z rámečků má přibité sítko (např. ze sítě proti mouchám do oken). Velikost rámečků, tj. plochu mezi jejich lištami zvolíme tak velkou, jak velký chceme mít list ručního papíru.

     

    Výroba ručního papíru

     

    Podnos, větší nádoba s vodou, houba, kamna nebo radiátor (teplá místnost), šňůra a kolíčky na prádlo. Dále na ukázku příklady výrobků z recyklovaného papíru (bloky, sešity, proložky na vajíčka, toaletní papír atd.).

Postup:

  1. Základem pro výrobu je tzv. papírovina – kaše ze starého papíru. Natrháme starý papír na malé kousky a rozmočíme v menším množství vody. Pak rozmixujeme v mixéru.
  1. Prázdný rámeček položíme na rámeček se sítkem.

     

    Výroba ručního papíru

     

  1. Takto spojené rámečky držíme nad nádobou s vodou a přímo z mixéru lejeme na sítko papírovou kaši – před nalitím směsi je možné na sítko (lícovou stranou k sítku) rozmístit např. výstřižky z ubrousků nebo vánočních motivů z časopisů, a kaši pak lít opatrně tak, aby se rozmístění neporušilo (po uschnutí – viz dále, pak získáme list ručního papíru s vánočním motivem).

     

    Výroba ručního papíru

     

    Necháme vytéct vodu. Když se nám nepovede nalít kaši rovnoměrně, můžeme ponořit rámeček do vody a opatrně s kaší pohybovat, až se vytvoří stejnoměrná vrstva. Je to však dosti zdlouhavé a vyžaduje to určitý cvik.

  1. Po odkapání vody sundáme horní rámeček.

     

    Výroba ručního papíru

     

    Dolní rámeček, na jehož sítku máme papírovou hmotu (základ nového papíru), položíme na podnos. Přes sítko s papírovou hmotou položíme list novin a přejetím rukou (válečkem – pokud máme) vymačkáme další vodu. Z podnosu vodu vylejeme.

  1. Na sítko s papírovou vrstvou položíme další list novin a překlopíme na rámeček tak, aby sítko s papírem a novinami bylo dole.

     

    Výroba ručního papíru

     

    Houbou zevnitř rámečku vysáváme zbylou vodu tak dlouho, až jdou noviny s přisátým vyrobeným papírem snadno oddělit od sítka.

  1. Noviny pověsíme kolíčkem na šňůru nad kamna nebo položíme na radiátor. Po uschnutí jde vyrobený papír pěkně z novin sloupnout.

 

Výše uvedený postup je snadno proveditelný ve školních podmínkách a není časově náročný, jako některé složitější postupy uvedené v literatuře. Papír je také možno vyrábět z (jedné nebo několika) různobarevných směsí (záleží na druhu vstupního materiálu) čímž vznikají zajímavé barevné efekty. Na takto vyrobený papír lze po vysušení docela snadno psát takže lze využít např. jako výše zmíněné originální vánoční přání.

Na závěr můžeme se žáky debatovat např. na téma zda by si uměli představit, že by si museli vyrábět veškerý papír na psaní podobným způsobem sami a zda by je to přinutilo s papírem více šetřit a lépe jej využívat atd.

Pomůcky

Starý papír

Věková skupina

1. stupeň ZŠ

Čas

2 hodiny

Autoři námětu

Ing. Jan Jelínek, ZŠ a MŠ Kamenice

Zpět na seznam aktivit

Třídění odpadů v kraji Vysočina (přístupné pouze při připojení k internetu)