Náměty na zajímavé hry a programy pro školáky o třídění odpadů

Hry a soutěže

Užitečné odkazy

Kontakt

Nápověda k tisku

Mapa stránek

Úvod

|

Hry a soutěže

|

Výukové aktivity

|

Výtvarné aktivity

|

Ostatní činnosti

|

Grafické podklady a texty

 

Nápady na využití víček od PET lahví – hry (4. část)

Popis

Piškvorky – klasickou hru asi není potřeba představovat; připravíme si čtvercovou síť, dostatek víček a můžeme začít hrát.

 

Ypsilon – potřebujeme trojúhelníkový hrací plán (z políček např. ve tvaru šestiúhelníku); hráči střídavě kladou víčka své barvy do hracího plánu a snaží se propojit všechny strany trojúhelníku souvislou řadou svých víček; hru je možno kombinovat se znalostmi – víčko je možno položit pouze v případě správné odpovědi na otázku.

 

Nim

Nim – hrají dva týmy, které postupně odebírají z řady víček 1, 2 nebo 3 víčka; vítězí tým, který odebere poslední víčko – měnit se dá řada nastavení: např. počet víček v řadě, možný počet víček při odebírání i to, že vítězem může být ten, kdo nemůže už brát.

 

Skoronim – ve čtvercovém hracím plánu otočeném jedním rohem nahoru jsou v tomto rohu umístěna 3 víčka (viz foto) – hrají dva soutěžící, kteří se střídají na tahu – při něm pohnou jedním z víček směrem níž po hracím plánu, ale jen přes hrany políček (ne přes vrcholy) o libovolný počet polí; na konci se víčka uspořádají ve spodních třech políčkách hracího plánu; vítězí ten, kdo je do této pozice umístí nebo ten, jehož soupeř se dopustí chyby – např. tím, že udělá nepovolený tah.

Skoronim Skoronim

 

Políčka – hrací plán je tvořen čtvercovou sítí (např. 5× 5 políček), hráči postupně kladou víčka do políček plánu podle těchto pravidel – první víčko je umístěno libovolně, každé další víčko musí být umístěno do stejného sloupce nebo do stejného řádku jako víčko předchozí, ale mezi tímto víčkem a předchozím víčkem nesmí ležet jiné víčko; prohraje ten, kdo již nemůže hrát, vítěz získá tolik bodů, kolik, zůstalo nepokrytých políček.

 

Dáma

Dáma – klasická hra se všemi jejími možnými variantami.

 

Brambory – tato hra je inspirována starou irskou hrou, která oslavovala dobrou úrodu brambor; víčka jsou se zhruba 1 m velkými rozestupy umístěny na trase dlouhé dle zvolené obtížnosti hry (Irové to hráli i na trase dlouhé několik kilometrů); naše zkušenost je se zhruba 100 metry; soutěží mezi sebou několik týmů; po odstartování hry vybíhá ze startovní čáry, která je vzdálena cca 10 metrů od prvního víčka (brambory) první běžci všech týmů, každý sebere jedno víčko a vrací se na začátek, hned po jeho návratu startuje druhý člen týmu atd. – je jasné, že se vzdálenosti neustále prodlužují; hra je velice náročná na fyzickou připravenost hráčů – jedná se vlastně o opakované sprinty – vítězí tým, který na po skončení nejvíce víček.

 

Matematické rovnice – pomocí víček mohou být zadány např. soustavy rovnic – např.:

 

2M ( =2 modrá víčka)

+ 1Č (= 1 červené víčko)

=   7

 

3M

+ 2Č

= 11

Vypočítejte hodnotu modrého a červeného víčka.

Pomůcky

Víčka od PET lahví

Věková skupina

Neomezeno

Čas

Neomezeno

Autoři námětu

Jan Vrtiška, ZŠ Vrané nad Vltavou

Zpět na seznam aktivit

Třídění odpadů v kraji Vysočina (přístupné pouze při připojení k internetu)