Jaroslav Hulák

Vysočina si stále drží své postavení jedničky mezi českými kraji v rozvoji informatiky. Krajská páteřní datová síť běží výborně, a to nám v roce 2007 umožnilo zahájit pilotní projekt datového skladu s jihlavskou nemocnicí. Ten dopadl výtečně – nemocnice má dnes svá data v bezpečí a na jediném přehledném místě tak, že se z tak obrovského množství nic neztratí a vždycky se vše snadno najde. Zní to docela banálně, ale je to opravdu velký počin. Takovýchto elektronických údajů dnes každá instituce vyprodukuje neuvěřitelné množství a bývá problémem je nejen uložit, ale také s nimi dále pracovat. Dnes už Vysočina může datový sklad vybudovat i pro sebe, své příspěvkové organizace i další instituce, a navíc je můžeme navzájem sdílet. V praxi to znamená jediné – pohodlí pro občana. Datový sklad Vysočiny sklidil uznání mezi odborníky i na mezinárodních fórech.

V roce 2007 jsme také investovali do projektu eParticipate, což jsou internetové videopřenosy z jednání zastupitelstva kraje i měst. Občané tak mohou politiku sledovat v pohodlí a snadno kontrolovat, jak si jejich volení zástupci počínají. Projekt byl úspěšný, přenosy se v roce 2008 rozběhly a mají obrovskou návštěvnost.

Informatika a informatizace společnosti je pro Vysočinu nesmírně důležitá. Náš kraj je venkovský – žijeme v malých sídlech a prakticky za vším se musíme dopravovat. Jezdíme za zábavou, prací i za svými rodinami. Čím více bude síťování našich činností rozšířené, tím méně budeme muset jezdit a tím více budeme mít pohodlí. A nejen to. Čím méně budeme jezdit, tím více ušetříme na drahé naftě a benzinu. A co je nejlepší – tím také více ušetříme naše životní prostředí. Vysočina bude díky rozvoji informatiky zelenější.

Jaroslav Hulák

radní pro oblast informatiky a územního plánování