Ať se zeptáte kohokoliv, jak by popsal Vysočinu, určitě v jeho popisu zaznějí slova „lesy“, „pole“, „louky“ a „rybníky“. Je to proto, že Vysočina zkrátka taková je, a proto jsou zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství pro kraj tak důležité.
V roce 2006 se v této oblasti stala řada zajímavých a ojedinělých věcí. Vzpomínám si namátkou na Bramborářské dny v Havlíčkově Brodě, Výstavu českého červenostrakatého skotu v Radešínské Svratce, rozsáhlá opatření proti ptačí chřipce či zářijový Měsíc biopotravin. Ve spolupráci se soukromou farmou jsme uspořádali výtvarnou soutěž pro školy, která propagovala mléko z Vysočiny. Systematicky a trvale podporujeme drobné chovatele, jejich výstavy, a hlavně jejich práci s mládeží.
Domnívám se totiž, že každý obyvatel Vysočiny je venkovan – a to vesničan v nejlepším slova smyslu. Každý z nás ví, jaké to je mít ruce od hlíny a v zátylku pražící slunce. Každý z nás ví, jak je důležitá venkovská pospolitost a vzájemná pomoc. Patří to k našemu kraji a my jsme na to právem hrdí. Naše děti vyrůstají obklopeny životem: možná není příliš sterilní a někdy dokáže kopnout a kousnout, ale je to život v nejčistší podobě, zdravý a přirozený.
Vysočina je také kraj, který dodává pitnou vodu doslova polovině republiky. Proto je péče o vodní bohatství další důležitou prací, jíž se věnujeme. V roce 2006 jsme ukončili velkou opravu hráze Mostišťské přehrady, která hrozila protržením. Oprava se stala velmi ojedinělým a mistrovským dílem. Máme za sebou také velké jarní tání po nebývalé zimě i letní přívalové deště a obojí se nám podařilo dobře zvládnout. V kraji vyrostly nové čistírny odpadních vod i kilometry kanalizací, jež přispívají k tomu, aby naše řeky, potky i lesní tůně zůstaly tak čisté, jak je máme rádi nejen my, ale jak si je zamilovali i okouzlení návštěvníci Vysočiny.
Ivo Rohovský
radní kraje pro oblast zemědělství a vodního hospodářství