Dva pracovníci odboru regionálního rozvoje byli v roce 2006 na dlouhodobé stáži v Bruselu. Cílem stáže bylo navázání osobních vazeb, které jsou důležité v rámci efektivního čerpání strukturální pomoci v programovacím období 2007–2013.
V rámci této aktivity proběhla i říjnová akce „Open Days“, jíž se účastnili zástupci politické reprezentace kraje, členové řídicího týmu projektu „Partnerství pro Vysočinu“ a zaměstnanci krajského úřadu, kteří se podílejí se na implementaci programů a zvyšování absorpční kapacity kraje Vysočina.
Vysočina má dnes v Evropě 4 partnerské regiony. V roce 2006 podepsal krajský hejtman smlouvu o partnerství a spolupráci se 3 z nich: se slovenským Nitranským samosprávným krajem Vysočina smlouvu uzavřela 19. dubna, s francouzským Champagne-Ardenne 21. dubna a s italským krajem Friuli Venezia Giulia 4. září. Dlouhodobě Vysočina spolupracuje s Dolním Rakouskem.
Dolní Rakousko je jednou z devíti spolkových zemí Rakouska. Svou severní hranicí sousedí na severu s Českou republikou a na severovýchodě se Slovenskou republikou. Celková rozloha kraje činí 19 174 km2, počet obyvatel asi 1,55 milionu. Sídelním městem je Sankt Pölten s necelými 50 000 obyvateli.
Kraj Champagne-Ardenne leží v severovýchodní části Francie na hranicích s Belgií. Celková rozloha kraje činí 25 606 km2, počet obyvatel je asi 1,34 milionu. Hlavním městem kraje je Châlons-en-Champagne s necelými 50 000 obyvateli.
Friuli-Venezia Giulia je přímořský severoitalský autonomní kraj, který se od roku 1963 díky specifickým geografickým, etnickým a historickým podmínkám těší zvláštnímu statutu. Na západě hraničí s Benátskem, na severu s Rakouskem a na východě se Slovinskem. Region je jedním ze 20 italských regionů a jedním z pouhých 5, jež mají autonomní status. Celková rozloha kraje je 7 856 km2 a počet obyvatel 1,19 milionu. Sídelním městem je Trieste (Terst) s 200 000 obyvateli.