Detail materiálu pro zastupitelstvo čj. ZK-01-2015-26

ZK-01-2015-26.doc  ZK-01-2015-26pr01.pdf  ZK-01-2015-26pr02.pdf
Číslo jednacíZK-01-2015-26
NázevDoplnění seznamu projektů připravovaných ke spolufinancování z prostředků EU v oblasti dopravy
Zpracoval R. Handa
Předkládá L. Joukl
Popis problémuTento materiál je předkládán Zastupitelstvu Kraje Vysočina z důvodu přípravy na čerpání prostředků z Integrovaného regionální operačního programu (dále jen IROP ), a to v rámci jeho specifického cíle 1.1 Zvýšení regionální mobility prostřednictvím modernizace a rozvoje sítí regionální silniční infrastruktury navazující na síť TEN-T. Přílohou č. 4 IROP je tzv. Vybraná regionální silniční síť, která splňuje kritéria (dopravně-hospodářský význam komunikace, stavebně-technický stav a šířkové uspořádání, intenzita dopravy, nehodovost
a vliv na životní prostředí) specifického cíle 1.1. Základním předpokladem úspěchu projektového záměru v rámci IROP je jeho umístění na této síti. V případě, že záměry mimo Vybranou regionální silniční síť splní požadavky na výše uvedená kritéria, mohou být též podpořeny.
Povinné údaje dle Směrnice o projektovém řízení Krajského úřadu Kraje Vysočina pro nové záměry jsou uvedeny v materiálu ZK-01-2015-26, př. 1.
Odbor informatiky ve spolupráci s odborem dopravy a silničního hospodářství vypracoval mapu schválených a nových záměrů projektů dopravní infrastruktury, které leží na Vybrané regionální silniční síti (ZK-01-2015-26, př. 2).
Návrh řešení Odbor dopravy a silničního hospodářství navrhuje zastupitelstvu kraje schválit převod finančních prostředků z Fondu strategických rezerv nebo z cizích zdrojů ve výši max. 2,1 mld. Kč na přípravu a realizaci projektů uvedených v materiálu ZK-01-2015-26, př. 1; finance budou uvolňovány průběžně dle aktuální potřeby každého projektu.
StanoviskaRada kraje svým usnesením č. 0069/02/2015/RK ze dne 13. 1. 2015 schválila přípravu projektů Kraje Vysočina v oblasti dopravní infrastruktury dle materiálu RK-02-2015-35, př. 1
a doporučila zastupitelstvu kraje schválit převod finančních prostředků z Fondu strategických rezerv nebo z cizích zdrojů ve výši max. 2,1 mld. Kč na přípravu a realizaci projektů uvedených v materiálu RK-02-2015-35, př. 1; finance budou uvolňovány průběžně dle aktuální potřeby každého projektu.

Odbor majetkový nemá připomínky k navrhovanému usnesení, u části nových záměrů již byla zahájena majetkoprávní příprava.

Odbor ekonomický: Vzhledem k tomu, že zatím nejsou známé podmínky financování
z IROP, způsob proplácení a rozložení v čase, není možné zatím odhadnout financování z vlastních nebo cizích zdrojů kraje.

Odbor regionálního rozvoje: Předkládané projektové záměry leží na prioritní dopravní síti definované v ČR pro SC 1.1 IROP (splňuje kritéria EK při tvorbě IROP - aktuální verze leden 2015). První výzvu pro SC 1.1 IROP lze očekávat v červnu 2015, Kraj Vysočina bude v konkurenci projektů předkládaných ostatními kraji ČR, proto je nezbytná včasná a kvalitní příprava projektů za Kraj Vysočina tak, aby bylo zajištěno včasné čerpání za kraj a zároveň bude nezbytné sledovat čerpání mezi jednotlivými kraji. V jednotlivých letech programovacího období 2014 - 2020 budou projekty v rámci Regionálního akčního plánu pro území Kraje Vysočina (dále RAP ) doporučovány prostřednictvím Regionální stálé konference pro území Kraje Vysočina k realizaci řídícímu orgánu programu. V současné době je v RAP zařazeno pro realizaci v letech 2015 -2016 celkem 13 staveb za 535 mil. Kč.

Grémium ředitele souhlasí s projektovým záměrem.
Návrh usneseníZastupitelstvo kraje
Odpovědnost ODSH