Detail materiálu pro zastupitelstvo čj. ZK-02-2014-50

NázevUzavření smlouvy o budoucí darovací smlouvě - k. ú. Český Herálec
Zpracoval J. Mrázková
Předkládá L. Joukl
Popis problémuMateriál řeší uzavření smlouvy o budoucí darovací smlouvě na převod částí pozemků ve vlastnictví Kraje Vysočina určených k zastavění chodníkem.
Na OM se prostřednictvím KSUSV obrátila obec Herálec se žádostí o uzavření smlouvy, na jejímž základě by obec mohla realizovat akci Chodník Herálec a tuto akci financovat z prostředků Státního fondu dopravní infrastruktury. Pro čerpání dotačních prostředků nestačí uzavřít běžně uzavíranou smlouvu zakládající právo provést stavbu dle ustanovení § 110 zákona č. 183/2006 Sb., stavební zákon. SFDI požaduje uzavření smlouvy o převodu nemovitosti (kupní, darovací směnná) nebo smlouvy o smlouvě budoucí o zřízení věcného břemene (nově služebnosti).
Stavba chodníku se bude dotýkat pozemků par. č. 1019/4 a par. č. 1033/1 v k. ú. Český Herálec. Vzhledem k tomu, že uzavření smlouvy o budoucí smlouvě o zřízení věcného břemene pro stavbu chodníku (po 1.1.2014 s označením služebnosti), která se jevila jako nejsnazší, již nový občanský zákoník neumožňuje, bylo dohodnuto s obcí uzavření smlouvy o budoucí darovací smlouvě.
Návrh řešení OM navrhuje uzavřít s obcí Herálec smlouvu o budoucí darovací smlouvě na převod částí pozemků par. č. 1019/4 a par. č. 1033/1 v k. ú. Český Herálec, které budou dotčeny stavbou Chodník Herálec . Smlouva bude sloužit jako jeden z dokladů k žádosti obce o poskytnutí dotace na tuto stavbu.
Předpokladem pro uzavření smlouvy o budoucí darovací smlouvě je zveřejnění záměru darování části uvedených pozemků na úřední desce Krajského úřadu Kraje Vysočina. Zveřejnění proběhlo ve dnech 24. 2. - 27. 3. 2014.
Usnesení předpokládá rozhodnout uzavřít mezi Krajem Vysočina a obcí Herálec smlouvu o budoucí darovací smlouvě na převod částí pozemků par. č. 1019/4 a par. č. 1033/1 v k. ú. Český Herálec určených k zastavění chodníkem.
StanoviskaUsnesením 0229/05/2014/RK rada kraje souhlasila se stavbou Chodník Herálec, kterou budou dotčeny pozemky par. č. 1019/4 a par. č. 1033/1 v k. ú. Český Herálec, rozhodla zveřejnit záměr darování částí pozemků par. č. 1019/4 - ost. plocha, silnice a par. č. 1033/1 - ost. plocha, silnice v k. ú. Český Herálec, obec Herálec, zastavěných chodníkem z vlastnictví Kraje Vysočina do vlastnictví obce Herálec a doporučila zastupitelstvu kraje rozhodnout uzavřít mezi Krajem Vysočina, na straně budoucího dárce a obcí Herálec, na straně budoucího obdarovaného smlouvu o budoucí darovací smlouvě na převod částí pozemků par. č. 1019/4 a par. č. 1033/1 v k. ú. Český Herálec, obec Herálec, zastavěných chodníkem z vlastnictví Kraje Vysočina do vlastnictví obce Herálec.

Krajská správa a údržba silnic Vysočiny, cestmistrovství Žďár nad Sázavou souhlasí se stavbou Chodník Herálec a požaduje uzavření smlouvy o budoucí smlouvě na převod pozemků.
Návrh usneseníZastupitelstvo kraje
Termín 30. června 2014