Detail materiálu pro zastupitelstvo čj. ZK-01-2013-74

ZK-01-2013-74.doc  ZK-01-2013-74pr01.pdf
Číslo jednacíZK-01-2013-74
NázevFOND VYSOČINY - žádost o prominutí termínu žadatele Obec Velký Beranov podpořeného z GP Bioodpady 2012
Zpracoval E. Navrátilová, J. Joneš
Předkládá Z. Chlád
Popis problémuŽadateli Obci Velký Beranov byla dne 26. června usnesením zastupitelstva kraje č. 0370/04/2012/ZK přiznána dotace z GP Bioodpady 2012 ve výši 19 440,- Kč na spolufinancování kompostérů. V žádosti žadatel uvedl dobu realizace projektu v období květen - červen 2012. Hodnocení žádostí řídícím výborem GP Bioodpady proběhlo v polovině května. O přiznání dotace pro obce rozhodlo nejbližší, tj. červnové ZK.
Žadatel nákup kompostérů provedl v polovině května před uzavřením smlouvy o poskytnutí dotace. Ze strany žadatele o dotaci pak byla předložena závěrečná zpráva, která neobsahovala relevantní doklady o uznatelných nákladech.
Nyní žádá žadatel o prominutí termínu z Čl. 7, bod 2) Podmínky použití dotace (uznatelné náklady na realizaci akce vznikají nejdříve dnem podpisu této smlouvy oprávněnými zástupci obou stran), bližší zdůvodnění je popsáno v žádosti obce v materiálu ZK-01-2013-74, př. 1.
Návrh řešení Ze žádosti i účetních dokladů k závěrečné zprávě žadatele je patrné, že faktura za kompostéry byla vystavena 15. 5. a uhrazena 17. 5. 2012. Řídící výbor GP Bioodpady hodnotil žádosti dne 16. 5. a jeho doporučení projednávala RK dne 29.5. Vyhodnocení GP Bioodpady 2012 bylo zveřejněno na webových stránkách po červnovém zasedání ZK. Ve smlouvě o poskytnutí dotace byla stanovena doba realizace projektu v souladu s termínem Výzvy tj. do 31. května 2013, takže byl dostatečný časový prostor na vlastní realizaci projektu.
Výzva GP Bioodpady 2012 obsahovala sdělení, že vyhodnocení grantového programu bude zveřejněno do 15. července a že projekt bude zahájen po podpisu smlouvy o poskytnutí dotace. Dále pak uzavřená smlouva o poskytnutí dotace obsahuje ujednání, dle kterého nárok na vyplacení dotace, v případě nesplnění povinnosti předložit závěrečnou zprávu včetně relevantních příloh, bez dalšího zaniká.
Rada kraje z uvedených důvodů navrhuje zastupitelstvu kraje zamítnout žádost obce Velký Beranov dle materiálu ZK-01-2013-74, př. 1 a vzít na vědomí informaci o nevyplacení dotace.
StanoviskaOdbor regionálního rozvoje nedoporučuje povolit výjimku obci Velký Beranov a to vzhledem k tomu, že ve výzvě grantového programu bylo jednoznačně uvedeno, že projekt může být zahájen až po podpisu smlouvy o poskytnutí dotace. Ze strany příjemce se jedná se o porušení smluvních podmínek. Povolením by mohlo dojít k precedentní situaci pro jakékoliv další obdobné případy. V případě, že by došlo k povolení této změny, musel by být připraven dodatek ke smlouvě.

Rada kraje usnesením č. 0160/04/2013/RK doporučuje zastupitelstvu kraje:
* zamítnout žádost obce Velký Beranov dle materiálu RK-04-2013-26, př. 1;
* vzít na vědomí informaci o nevyplacení dotace.
Návrh usneseníZastupitelstvo kraje
zamítá
žádost obce Velký Beranov dle materiálu ZK-01-2013-74, př. 1;
bere na vědomí
informaci o nevyplacení dotace.
Odpovědnost OŽP
Termín 28. února 2013