Detail materiálu pro zastupitelstvo čj. ZK-07-2011-05

ZK-07-2011-05.doc  ZK-07-2011-05pr01.pdf
Číslo jednacíZK-07-2011-05
NázevPrůzkum veřejného mínění o názorech obyvatel Kraje Vysočina na kriminalitu a prevenci kriminality 2011
Zpracoval J. Pokorný
Předkládá J. Běhounek
Popis problémuRokem 2011 končí platnost dokumentu Koncepce prevence kriminality kraje Vysočina na léta 2009 až 2011 (schváleno usnesením Zastupitelstva Kraje Vysočina číslo 0306/05/2008/ZK - dále jen Koncepce ). Tento dokument byl zpracován na základě bezpečnostní analýzy, která vycházela, kromě jiného, i ze Závěrečné zprávy z výzkumu veřejného mínění Občané o kriminalitě a prevenci zpracované Institutem pro kriminologii
a sociální prevenci Praha. Součástí výzkumu provedeného agenturou Factum Invenio bylo
i zjišťování názorů obyvatel Kraje Vysočina na kriminalitu a prevenci i když ve značně omezeném rozsahu.
Za dobu existence Kraje Vysočina nebyl ze strany kraje průzkum názorů občanů Kraje Vysočina na kriminalitu a prevenci dosud prováděn. Vzhledem k tomu, že Institut pro kriminologii a prevenci v současné době neprováděl a nebude provádět nové šetření, zadal odbor sekretariátu hejtmana provedení průzkumu Empirickému centru Vysočiny Vysoké školy polytechnické Jihlava, a to ze dvou důvodů.
Vycházel především z toho, že se někteří zastupitelé blíže zajímali o výsledky průzkumu
a dále z toho, že součástí opatření schválených v rámci Koncepce je hodnocení účinnosti přijatých opatření na základě výzkumu veřejného mínění občanů. V neposlední řadě považuje odbor sekretariátu hejtmana znalost názorů občanů za velmi důležitou součást podkladů pro zpracování analýzy současného stavu kriminality, na základě které bude připravována nová koncepce prevence kriminality kraje na období 2012 až 2015.
Návrh řešení Odbor sekretariátu hejtmana navrhuje zastupitelstvu kraje vzít zprávu Průzkumu veřejného mínění o názorech obyvatel Kraje Vysočina na kriminalitu a prevenci kriminality 2011 na vědomí. Zpráva, na základě provedeného průzkumu, pouze informuje o názorech občanů
a neobsahuje žádné návrhy nebo doporučení. Výsledky průzkumu budou využity ke zpracování analýzy a zejména návrhů opatření v rámci koncepce prevence kriminality Kraje Vysočina na období 2012 až 2015.
S výsledky průzkumu byli seznámeni členové Rady Kraje Vysočina, členové Bezpečnostní komise Rady Kraje Vysočina, starostové obcí a tajemníci pověřených obcí.
StanoviskaRada Kraje Vysočina - doporučuje vzít na vědomí zprávu Průzkum veřejného mínění o názorech obyvatel Kraje Vysočina na kriminalitu a prevenci kriminality 2011 dle materiálu RK-37-2011-29, př. 1.
Návrh usneseníZastupitelstvo kraje
bere na vědomí
zprávu Průzkum veřejného mínění o názorech obyvatel Kraje Vysočina na kriminalitu a prevenci kriminality 2011 dle materiálu ZK-07-2011-05, př. 1.
Odpovědnost OSH
Termín 31. 12. 2012