Detail materiálu pro zastupitelstvo čj. ZK-02-2010-66

ZK-02-2010-66.doc  ZK-02-2010-66pr1.doc  ZK-02-2010-66pr2.doc  ZK-02-2010-66pr3.doc
Číslo jednacíZK-02-2010-66
NázevSystémové řešení zřizovatelských kompetencí v oblasti uměleckého a zájmového vzdělávání - úprava vztahu kraje ke zbývajícím ZUŠ a DDM
Zpracoval M. Pech, K. Ubr, D. Hřebenová
Předkládá M. Kružíková
Popis problémuV materiálu je předložen návrh na úpravu vztahů k základním uměleckým školám (dále jen ZUŠ ) a domům dětí a mládeže (dále jen DDM ), které zůstaly ve zřizovatelské kompetenci kraje.
Na území kraje působí v současné době 25 ZUŠ (z nich 2 jsou zřízeny krajem - Bystřice nad Pernštejnem, Havlíčkův Brod, u jedné (Pacov) byl zahájen proces převodu, 21 městy a 1 jiným zřizovatelem) a 20 DDM (4 z nich zřizuje kraj - Bystřice nad Pernštejnem, Chotěboř, Jihlava, Třebíč, u jednoho (Havlíčkův Brod) probíhá proces převodu na základě dohody kraje a města, 13 zřizují města a 2 jiní zřizovatelé). Přehled DDM a ZUŠ v kraji Vysočina je zpracován v materiálu ZK-02-2010-66, př.3.
Na území kraje z minulosti přetrvává nerovnoměrné rozložení zřizovatelských kompetencí, jehož důsledkem je mimo jiné výrazně vyšší čerpání prostředků z rozpočtu kraje na zajištění zájmových aktivit na území pouze několika měst na úkor většiny měst a obcí, které již řadu let tyto aktivity pokrývají z vlastních rozpočtů.
Cílem realizace záměru je
- posílit přímý vliv měst na chod a činnost uvedených organizací včetně vlivu na koordinaci s aktivitami jiných organizací ve městě (základní školy, sportovní kluby, NNO),
- zajistit rovnoměrné rozložení systematické finanční podpory pro zájmové a umělecké vzdělávání v obcích z rozpočtu kraje; realizací záměru by došlo k posílení zdrojů z cca 2,1 mil. Kč na 7,8 mil. Kč; posílení zdrojů by znamenalo navýšení průměrné částky na žáka z cca 80 Kč na cca 180 Kč,
- zajistit dostupnost systematické podpory i pro obce, které nezřizují DDM a ZUŠ, ale přesto zajišťují ve svých základních školách zájmové, případně umělecké vzdělávání; systémová podpora je poskytována obcím a městům ve výši stanovené na základě objektivního kritéria (počet žáků v základních školách),
- posílit možnosti pro lepší využití nemovitostí sloužících na území měst k zajištění zájmového a uměleckého vzdělávání,
- dokončit proces narovnávání rozdílů v rozložení zřizovatelských kompetencí k ZUŠ a DDM na území kraje.
Zastupitelstvo kraje schválilo dne 16. 6. 2009 usnesením č. 0297/04/2009/ZK záměr převést po dohodě s městy vzdělávací činnost ZUŠ a školské služby DDM na příslušná města.
Návrh řešení OŠMS předkládá orgánům kraje k posouzení a schválení záměr dalšího postupu ve vztahu k ZUŠ a DDM, v jejichž případě nedojde k 30. 6. 2011 k dohodě s městem o převzetí vzdělávací činnosti, resp. školské služby. V takovém případě je navrženo zrušit krajem zřizované ZUŠ a DDM dnem 31. 12. 2011, jejich činnosti bude utlumena již k 1. 9. 2011. Takto nastavené termíny vytvářejí dostatečný časový prostor pro vyjednávání a rozhodovací procesy na straně měst.
Uspořené provozní prostředky využije kraj v následujících letech na podporu obcí v souladu se Zásadami Zastupitelstva kraje Vysočina na podporu převodu vzdělávacích činností základních uměleckých škol a školských služeb středisek volného času z kraje na obce a zájmových a sportovních aktivit dětí a mládeže v prostorách škol a školských zařízení a na školních sportovištích.
Městům, kde bude ukončena činnost DDM a ZUŠ, budou od roku 2012 v souladu se zásadami zastupitelstva kraje poskytovány prostředky (dar), které mohou města využít na podporu zájmového a uměleckého vzdělávání. Tato varianta
- plně řeší rovnoměrné a transparentní rozdělování podpory městům a obcím z rozpočtu kraje na podporu zájmového a uměleckého vzdělávání,
- otevírá možnost řešit problematiku zájmového a uměleckého vzdělávání dle vlastního uvážení měst, posiluje tedy jejich přímý vliv na zabezpečení činností s ohledem na personální a prostorové podmínky a na působení dalších organizací ve městě.
StanoviskaRada kraje usnesením 0142/04/2010/RK ze dne 26. 1. 2010 doporučila zastupitelstvu kraje schválit záměr zrušit dnem 31. 12. 2011 krajem zřízené příspěvkové organizace vykonávající vzdělávací činnost základní umělecké školy nebo školskou službu domu dětí a mládeže, u kterých nedojde k dohodě s příslušnými městy o převzetí činnosti nejpozději k 30. 6. 2011.
Návrh usneseníZastupitelstvo kraje
Odpovědnost OŠMS