Detail materiálu pro zastupitelstvo čj. ZK-05-2009-72

NázevProjekt - Posilování partnerství regionů členských a nečlenských zemí EU
Zpracoval I. Fryšová
Předkládá M. Hyský
Popis problémuJedná se o schválení účasti kraje Vysočina jako lead partnera projektu Posilování partnerství regionů členských a nečlenských zemí EU (dále jen projekt ) v rámci 3. výzvy Fondu technické asistence Finančních mechanismů EHP/Norska.

Cíle projektu jsou následující:
a) zvýšení kapacity pracovníků Krajského úřadu kraje Vysočina pro mezinárodní spolupráci a rozvojovou pomoc - vzdělávací programy týkající se systému mezinárodní spolupráce zemí EU i zemí mimo EU
b) analýza potřeb partnerů
c) vzdělávání pracovníků regionálních samospráv v oblastech - systém fondového financování, projektové řízení, finanční řízení projektu, principy zadávání veřejných zakázek, místní a mezinárodní partnerství v projektech
d) informování subjektů v regionu Vysočina o možnostech financování projektů v rámci partnerství EHP/Norska.

Předpokládaný termín podání projektu byl nejpozději do 18. 8. 2009, začátek realizace projektu je plánován na leden 2010. Délka projektu je plánována na 1 rok. Celkový rozpočet projektu bude činit 1 560 000 Kč, spolufinancování krajem je ve výši 234 000 Kč (tj.
9 000 eur při kurzu 26 Kč = 1 euro), tj. 15 %. Prohlášení o spolufinancování projektu je uvedeno v materiálu ZK-5-2009-72, př. 1. Partnerem projektu je Zakarpatská oblast Ukrajiny. V projektu je také nutná účast partnera z Islandu, Norska nebo Lichtenštejnska. Druhým partnerem projektu je Development Center of East Iceland.
Vzhledem k tomu, že 3. výzva Fondu technické asistence Finančních mechanismů EHP/Norska byla otevřena velmi krátce (26. 6. - 18. 8. 2009), Odbor regionálního rozvoje Krajského úřadu kraje Vysočina (dále jen ORR ) navrhl radě kraje přípravu projektu a podání projektu s tím, že pokud zastupitelstvo kraje projekt na svém zasedání 15. 9. 2009 neschválí, žádost bude stažena. Usnesením RK 1169/25/2009 bylo ORR uloženo předložit projekt Posilování partnerství regionů členských a nečlenských zemí EU v rámci 3. výzvy Fondu technické asistence Finančních mechanismů EHP/Norska v řádném termínu a informovat příslušné orgány o rozhodnutí Zastupitelstva kraje Vysočina. Projektová žádost byla podána na Ministerstvu financí České republiky dne 17.8. 2009.
Návrh řešení Navrhuje se Zastupitelstvu kraje Vysočina dodatečně schválit podání projektu Posilování partnerství regionů členských a nečlenských zemí EU a prohlásit skutečnosti uvedené
v ZK-05-2009-72, př. 1.
Usnesením Dle ustanovení § 35 odst. 1 písm. h) zákona č. 129/2000 Sb., o krajích (krajské zřízení), ve znění pozdějších předpisů, je zastupitelstvu kraje vyhrazeno rozhodovat o spolupráci kraje s jinými kraji a o mezinárodní spolupráci.
StanoviskaRada kraje na svém zasedání dne 11.8. 2009 usnesením 1169/25/2009 RK doporučila
zastupitelstvu kraje:
* schválit účast kraje Vysočina jako lead partnera v projektu Posilování partnerství regionů členských a nečlenských zemí EU v rámci 3. výzvy Fondu technické asistence Finančních mechanismů EHP/Norska;
* prohlásit skutečnosti uvedené v materiálu RK-25-2009-38, př. 1;
uložila
odboru regionálního rozvoje předložit projekt Posilování partnerství regionů členských a nečlenských zemí EU v rámci 3. výzvy Fondu technické asistence Finančních mechanismů EHP/Norska v řádném termínu a informovat příslušné orgány o rozhodnutí Zastupitelstva kraje Vysočina.

Ekonomický odbor souhlasí s návrhem usnesení. V případě schválení účasti kraje Vysočina jako lead partnera v uvedeném projektu bude samostatným materiálem řešen převod finančních prostředků z Fondu strategických rezerv na zvláštní účet, prostřednictvím kterého bude probíhat financování projektu.
Návrh usneseníZastupitelstvo kraje
prohlašuje
skutečnosti uvedené v materiálu ZK-05-2009-72, př. 1.
Odpovědnost ORR
Termín 31. 12. 2009