Detail materiálu pro zastupitelstvo čj. ZK-03-2009-52

NázevProjekt technologického centra kraje Vysočina spolufinancovaný IOP
Zpracoval V. Jáchim, P. Pavlinec
Předkládá Z. Ryšavý
Popis problémuV souvislosti s realizací strategie zavedení eGovernmentu MVČR zveřejnilo od 15. 4. 2009 výzvu k podávání projektů do opatření 2.1. IOP (Integrovaného operačního programu) - Zavádění ICT v územní veřejné správě - Technologická centra a elektronické spisové služby . V rámci této výzvy jsou krajům ČR deklarovány maximální prostředky ve výši
22 mil. Kč. jako 85% kofinancování zřízení technologického centra kraje (20 mil. z celkové dotace) a pořízení centrální spisové služby (zbývající 2 mil. z celkové dotace).
Tato výzva je první z řady plánovaných výzev naplňujících strategii rozvoje eGovernmentu v území, viz. usnesení RK z 20.1.2009 č. 0097/03/2009/RK. V současné době je v souladu s usnesení RK č. 0292/08/2009/RK realizována zakázka na studii proveditelnosti Technologického centra kraje a zároveň probíhá příprava zakázky na spisovou službu pro organizace zřizované krajem Vysočina dle usnesení č. 0502/12/2009/RK.
Technologické centrum kraje by mělo koordinovat rozvoj eGovernmentu (elektronických služeb veřejné správy) pro celý kraj Vysočina zejména ze vztahu k jednotlivým ORP na technologické úrovni. ORP pak budou poskytovat služby obcím především v rámci jejich územní působnosti. Tím ze zajistí jednotný rozvoj služeb v celém území kraje.
Koncept technologického centra a spisové služby vychází z požadavků MVČR a je přílohou č. 1 materiálu.
V souvislosti se zamýšleným projektem a koncepcí technologického centra je nutné smluvně ošetřit spolupráci mezi krajem a ORP v kraji Vysočina, neboť právě obce s rozšířenou působností budou uživateli služeb poskytovaných technologickým centrem kraje. Partnerská smlouva pro účely projektu Technologického centra je přílohou číslo 2 materiálu.
Návrh řešení Rada kraje na základě svého usnesení č. 0590/15/2009/RK ze dne 27. 4. 2009 navrhuje zastupitelstvu kraje schválit realizaci projektu Technologického centra dle přílohy č. 1 materiálu, zároveň pak také doporučuje zastupitelstvu kraje schválit uzavření partnerské smlouvy s ORP pro účely realizace projektu a konečně schválit převod finančních prostředků v celkové výši 25,9 mil. Kč z Fondu strategických rezerv na zvláštní účet projektu s tím, že prostředky z FSR budou čerpány průběžně na základě požadavků OI a v souladu s realizací příslušných veřejných zakázek.
StanoviskaŘeditelka Sekce ekonomiky a podpory:
Realizace předkládaného projektu je nezbytnou podmínkou pro splnění zákonných povinností kraje a ORP, souvisejícími se zaváděním eGovernementu. Dále by pro kraj vytvořila příležitosti pro udržení již dříve započatých a realizovaných projektů v oblasti informačních a komunikačních technologií a zajistila zdroje pro rozvoj v této oblasti. Efekty projektu jsou násobeny možností použít významnou část finančních zdrojů ze strukturálních fondů.
Odbor ekonomický: Uvedený projektový záměr není zahrnut v rozpočtovém výhledu na roky 2009 - 2011, v případě schválení převodu finančních prostředků bude založen zvláštní účet Technologické centrum, na který budou podle potřeby převáděny finanční prostředky z FSR. Ekonomický odbor souhlasí s návrhem usnesení.
OSŘKŽÚ, oddělení právní a krajského živnostenského úřadu nemá k návrhu usnesení připomínky.
Návrh usneseníZastupitelstvo kraje
* realizaci projektu Technologického centra dle materiálu ZK-03-2009-52, př. 1;
* převod finančních prostředků z Fondu strategických rezerv ve výši max. 25,9 mil. Kč na zvláštní účet kraje Technologické centrum s tím, že finanční prostředky budou uvolňovány postupně podle aktuální potřeby projektu;
uzavřít partnerskou smlouvu dle materiálu ZK-03-2009-52, př. 2.
Odpovědnost OI, OE
Termín 31. 12. 2009