Detail materiálu pro zastupitelstvo čj. ZK-02-2009-09

ZK-02-2009-09.doc  ZK-02-2009-09pr1.doc  ZK-02-2009-09pr2.doc  ZK-02-2009-09pr3.doc
Číslo jednacíZK-02-2009-09
NázevPodpora legislativních návrhů
Zpracoval J. Běhounek
Předkládá J. Běhounek
Popis problémuZákonem č. 261/2007 Sb., o stabilizaci veřejných rozpočtů, byl s účinností od 1. 1. 2008 novelizován zákon č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění a o změně a doplnění některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů (dále jen zákon č. 48/1997 Sb. ), novela mimo jiné stanovila povinnost vybírání regulačních poplatků od pacientů za poskytnutou zdravotní péči ve zdravotnických zařízeních.
Zavedení regulačních poplatků nebylo společností obecně akceptováno, což vede k situaci, kdy jsou poplatky různým způsobem refundovány. Po volbách do zastupitelstev krajů v roce 2008 už volají po zrušení regulačních poplatků nejen poslanci opozičních parlamentních stran a kraje.
Na hejtmana kraje Vysočina se mj. obrátila i profesní organizace lékárníků (Okresní sdružení lékárníků Žďár nad Sázavou), která požaduje plošné zrušení regulačních poplatků za recept a zároveň zrušení odpočtu pro léky a požádala jej o tlumočení tohoto názoru zákonodárci.

Ke dni projednání tohoto materiálu v Radě kraje Vysočina, tj. ke dni 24. 2. 2009 byly předloženy následující legislativní návrhy, jejichž účelem je obecné zrušení regulačních poplatků ve zdravotnictví:
- Poslanecký návrh zákona, kterým se mění zákon č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění a o změně a doplnění některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů, a některé další zákony (Sněmovní tisk č. 735 - materiál
ZK-02-2009-09 př. 1)
- Návrh Zastupitelstva Moravskoslezského kraje na vydání zákona, kterým se mění zákon č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění a o změně a doplnění některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony ze dne 18. 12. 2008 (Sněmovní tisk č. 739 - materiál ZK-02-2009-09 př. 2)

Podpora návrhu Zastupitelstva Moravskoslezského kraje ze dne 18. 12. 2008 byla projednávána i na 3. řádném jednání Zastupitelstva Pardubického kraje konaném
26. 2. 2009 - materiál ZK-02-2009-09 př. 3 (neveřejná příloha).
Návrh řešení Hejtman kraje Vysočina navrhuje Zastupitelstvu kraje Vysočina vyjádřit podporu všem legislativním krokům vedoucím ke zrušení regulačních poplatků ve zdravotnictví.

Důvody pro navrhované řešení jsou následující:
- hejtman kraje je toho názoru, že nejzákladnější zdravotní péče (péče ambulantní i ústavní, vydání předepsaného léčiva), a to včetně péče neodkladné, nemá být občanem (pojištěncem) přímo placena.
- hejtman kraje je toho názoru, že zavedení regulačních poplatků způsobilo, že se mnozí občané vyhýbají návštěvě u lékaře, aby nemuseli vynakládat finanční prostředky na regulační poplatky, což vede ke zhoršování jejich zdravotního stavu a tím i dalšímu zvyšování nákladů na léčbu zanedbaných případů.
- hejtman kraje nesouhlasí s názorem, že systém regulačních poplatků ve zdravotnictví, tak jak je dosud aplikován, zvyšuje dostupnost a kvalitu zdravotní péče. Tvorba ekonomických nástrojů, které by měly sloužit snížení četnosti návštěv u lékaře tlakem na přímé platby pacientem je nesprávná, protože jen lékař je schopen posoudit nakolik je jeho péče o pojištěnce nezbytná a v jakém rozsahu. Regulátorem nemůže tedy být v žádném případě sám pacient.
StanoviskaLegislativní výbor Zastupitelstva kraje Vysočina -

Rada kraje Vysočina doporučila usnesením č. 0333/08/2009/RK ze dne 24. 2. 2009 zastupitelstvu kraje vyjádřit podporu všem legislativním krokům vedoucím ke zrušení regulačních poplatků ve zdravotnictví
Návrh usneseníZastupitelstvo kraje
vyjadřuje