Detail materiálu pro zastupitelstvo čj. ZK-01-2008-22

NázevNabídka daru pozemků v k. ú. a obci Havlíčkův Brod
Zpracoval F. Vak
Předkládá M. Houška
Popis problémuMateriál řeší nabídku bezúplatného převodu pozemků v k. ú. a obci Havlíčkův Brod od Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových.
Na základě Vyjádření ke komunikaci na pozemku par. č. 1761/2 v k. ú. Havlíčkův Brod vydaných Městským úřadem Havlíčkův Brod, odborem dopravy pod čj.DOP/29195/05/TB ze dne 7. 6. 2005 a čj. DOP/3297/2007/TB ze dne 20. 8. 2007, nabídl Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových kraji Vysočina možnost bezúplatného převodu pozemku par. č. 1761/2 ostatní plocha, ostatní komunikace o výměře 234 m2 a pozemku par. č. 1761/3 ostatní plocha ostatní komunikace o výměře 5 m2 v k. ú. a obci Havlíčkův Brod. V prvém vyjádření odbor dopravy MÚ Havlíčkův Brod uvedl, že na pozemku par. č. 1761/2 se nachází komunikace, která svým významem a stavebně technickým stavem splňuje parametry veřejně přístupné účelové komunikace užívané k obsluze příspěvkové organizace kraje a několika dalších nemovitostí. V druhém vyjádření uvedl, že předmětná účelová komunikace ležící na pozemku par. č. 1761/2 není v majetku města Havlíčkův Brod a že je převážně umístěna na pozemku par. č. 1762/2, který je ve vlastnictví kraje Vysočina a ve správě příspěvkové organizace kraje Obchodní akademie a Hotelové školy Havlíčkův Brod. Protože ve vyjádřeních odboru dopravy MÚ Havlíčkův Brod je jistý nesoulad, provedl odbor majetkový místní šetření a zjistil následující: Na okraji pozemku par. č. 1762/2, který funkčně navazuje na budovu školy, je vybudována účelová komunikace. Uvedený pozemek a účelová komunikace je v majetku kraje Vysočina a ve správě školy OA a HŠ Havlíčkův Brod. Školou je tato komunikace využívána k dopravní obsluze. Protože pozemek s komunikací není oplocen, je komunikace školy využívána i okolními vlastníky nemovitostí jako spojovací komunikace s místními komunikacemi v této lokalitě. Prvý nabízený pozemek par. č. 1761/2 navazuje na účelovou komunikaci kraje, není zastavěn žádnou komunikací a tvoří z větší části svah mezi komunikací kraje a oplocením nemovitostí ve vlastnictví fyzických osob. Druhý nabízený pozemek par. č. 1761/3 o výměře 5 m2 je úzký proužek pozemku mezi chodníkem při účelové komunikací kraje a oplocením pozemku par. č. 1756/3 ve vlastnictví fyzické osoby. Pro využití k činnosti školy jsou nabízené pozemky dle názoru OM nepotřebné a nevyužitelné. Navíc pozemek par. č. 1761/2 by byla škola v letních měsících povinna udržovat, protože na něm roste travní porost. OM se domnívá, že tyto pozemky by naopak mohlo využít město Havlíčkův Brod spolu s částí pozemku kraje par. č. 1762/2 k vybudování místní komunikace, která by spojovala místní komunikace v této lokalitě a byla využitelná širokou veřejností.
Návrh řešení Odbor majetkový navrhuje, přestože majetkový správce i odvětvový odbor nabytí pozemků doporučil, nabídku bezúplatného převodu pozemku par. č. 1761/2 a par. č. 1761/3 v k. ú. a obci Havlíčkův Brod pro shora uvedené důvody odmítnout.
Návrh usnesení předpokládá rozhodnout odmítnout nabídku Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových bezúplatného převodu pozemků par. č. 1761/2 ostatní plocha, ostatní komunikace o výměře 234 m2 a par. č. 1761/3 ostatní plocha, ostatní komunikace o výměře 5 m2 v k. ú. a obci Havlíčkův Brod do vlastnictví kraje Vysočina.
StanoviskaRada kraje usnesením 0072/03/2008/RK doporučila zastupitelstvu kraje rozhodnout nabídku bezúplatného převodu pozemků par. č. 1761/2 ostatní plocha, ostatní komunikace o výměře 234 m2 a par. č. 1761/3 ostatní plocha, ostatní komunikace o výměře 5 m2 v k. ú. a obci Havlíčkův Brod z vlastnictví ČR - Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových do vlastnictví kraje Vysočina odmítnout.
Nabytí pozemků par. č. 1761/2 a par. č. 1761/3 v k. ú. a obci Havlíčkův Brod do vlastnictví kraje Vysočina doporučily PO kraje Obchodní akademie a Hotelová škola Havlíčkův Brod i odbor školství, mládeže a sportu.
Návrh usneseníZastupitelstvo kraje
Termín březen 2008