Detail materiálu pro zastupitelstvo čj. ZK-04-2007-27

ZK-04-2007-27.doc  ZK-04-2007-27pr1.doc
Číslo jednacíZK-04-2007-27
NázevKoupě pozemku v k. ú. a obci Třebíč
Zpracoval J. Mrázková
Předkládá M. Houška
Popis problémuTento materiál řeší koupi pozemku v k. ú. a obci Třebíč pro potřeby Střední školy stavební Třebíč - zřízení průchodu mezi areály školy.
Usnesením 1226/26/2006/RK rada kraje doporučila zastupitelstvu kraje rozhodnout koupit část pozemku st. par. č. 2691/1 v k.ú. a obci Třebíč k zajištění průchodu mezi areály Střední školy stavební Třebíč na ulici Kubišova a na ulici Hrotovická v šíři 2 m od společnosti PSJ holding, a.s. se sídlem Jihlava, Jiráskova č.p. 3960 č.o. 32, PSČ 58604 za cenu 820 Kč/m2. Na základě tohoto usnesení byl vyhotoven geometrický plán, který oddělil z uvedeného pozemku pozemek nově označený par. č. 2506 - ost. plocha, ost. komunikace o výměře 217 m2 v k.ú. a obci Třebíč. Geometrický plán byl předložen společnosti PSJ holding, a.s. k zajištění výmazu zástavního práva. Na OM se obrátila opětovně Střední škola stavební Třebíč se žádostí o rozšíření průchodu na 4 m.
Usnesením 0237/08/2007/RK rada kraje rozhodla mimo jiné změnit usnesení 1226/26/2006/RK takto: rada kraje doporučuje zastupitelstvu kraje koupit část pozemku st. par. č. 2691/1 v k. ú. a obci Třebíč k zajištění průchodu mezi areály Střední školy stavební Třebíč na ulici Kubišova a na ulici Hrotovická v šíři 4 m od společnosti PSJ holding, a.s. se sídlem Jihlava.
OM zadal nové vyhotovení geometrického plánu, kterým byla oddělena požadovaná část pozemku v šíři 4 m. Podle GP č. 4227-19/2007 se z pozemku st. par. č. 2691/1 oddělil nový pozemek označený jako pozemek par. č. 2514 - ost. plocha, ost. komunikace o výměře 445 m2 v k.ú. a obci Třebíč. Tento GP byl předložen společnosti PSJ holding, a.s. k provedení výmazu zástavního práva váznoucího na pozemku st. par. č. 2691/1 ve prospěch Raiffeisenbank, a.s. Praha. Dopisem ze dne 3. 5. 2007 byl OM společností PSJ holding informován, že uvedený peněžní ústav uvolnil ze zástavy část pozemku st. par. č. 2691/1 o výměře 445 m2 v k.ú. a obci Třebíč. Tímto krokem byly odstraněny překážky pro prodej požadovaného pozemku do vlastnictví kraje Vysočina.
Návrh řešení OM doporučuje nabýt úplatně do vlastnictví kraje Vysočina nově označený pozemek par. č. 2514 o výměře 445 m2 v k.ú. a obci Třebíč z vlastnictví společnosti PSJ holding. a.s. Jihlava. Toto doporučení je totožné s usnesením 1226/26/2006/RK s tím, že se změnila pouze výměra získávaného pozemku. Cena, za kterou bude pozemek do vlastnictví kraje koupen zůstává stejná, tj. 820 Kč/m2. Jedná se o cenu požadovanou prodávajícím - cena stanovená dohodou.
Vybudování průchodu mezi školou a objektem dílen značně zkrátí trasu, kterou nyní žáci i učitelé musí užívat a sníží se nebezpečí možného úrazu na současně užívané komunikaci. Dle názoru školy se získáním tohoto pozemku a zřízením průchodu škola stane nezávislá na jiných subjektech. Náklady na koupi rozšířeného pozemku budou dle názoru školy pokryty prodejem části pozemku par. č. 2390 ve prospěch společnosti Vodárenská akciová společnosti, a.s. v Třebíči. V současné době je zpracováván geometrický plán na oddělení požadované části pozemku, na úřední desce již byl záměr prodeje vyvěšen. Prodej části tohoto pozemku bude řešen samostatným materiálem.
StanoviskaUsnesením 0237/08/2007/RK rada kraje rozhodla mimo jiné změnit usnesení 1226/26/2006/RK takto: rada kraje doporučuje zastupitelstvu kraje koupit část pozemku st. par. č. 2691/1 v k. ú. a obci Třebíč k zajištění průchodu mezi areály Střední školy stavební Třebíč na ulici Kubišova a na ulici Hrotovická v šíři 4 m od společnosti PSJ holding, a.s. se sídlem Jihlava;
Střední škola stavební Třebíč:
- navrhuje rozšíření průchodu a současně prodej požadovaného pozemku s tím, že pozemek se nachází v prostoru, který není z hlediska budoucí využitelnosti pro školu zajímavý a k prodeji dává souhlas
- součástí souhlasu je požadavek na využití prostředků prodeje k dodatečnému dořešení šíře průchodu mezi objekty školy a dílen
- v prostoru průchodu stojí stožár el. osvětlení, který dříve sloužil k osvětlení areálu OSP. Dnes je odpojen a mimo provoz. PSJ souhlasí s jeho likvidací.
- po zřízení průchodu v šíři 4 m mezi objekty školy není potřebné věcné břemeno na komunikaci PSJ.
- do roku 2005 byly náklady na údržbu komunikace zakalkulovány do nájemní smlouvy. Po odkoupení nemovitosti v r. 2006 bylo dohodnuto s PSJ oproštění od plateb za údržbu komunikace PSJ do konce roku. Pro další období jsou náklady na údržbu a opravy komunikace formulovány ve smlouvě o zřízení věcného břemene, konkrétní výše nákladů však z této smlouvy nevyplývá a dá se předpokládat, že podle současného technického stavu vozovky budou vysoké.
Odbor školství, mládeže a sportu považuje spojovací koridor v šířce 2 m za dostatečný pro průchod osob a nedoporučuje jeho rozšíření na dvojnásobek.
Návrh usneseníZastupitelstvo kraje
nabýt pozemek par. č. 2514 - ost. plocha, ost. komunikace o výměře 445 m2 v k. ú. a obci Třebíč vzniklý dle GP č. 4227-19/2007 z vlastnictví společnosti PSJ holding, a. s.,se sídlem Jihlava, Jiráskova č.p. 3960 č.o. 32, PSČ 58604 do vlastnictví kraje Vysočina za kupní cenu 364 900 Kč.
Termín 30. 10. 2007