Detail materiálu pro radu čj. RK-23-2007-48

RK-23-2007-48.doc
Číslo jednacíRK-23-2007-48
NázevProjektové záměry připravované ke spolufinancování z operačního programu Podnikání a inovace, program Nemovitosti
Zpracoval R. Handa
Předkládá M. Černý, L. Staněk
Popis problémuZastupitelstvo kraje Vysočina svým usnesením č. 0124/02/2007/ZK vzalo na vědomí přípravu projektů kraje Vysočina v oblasti dopravní infrastruktury pro období 2007 - 2013. Tyto projekty svým zaměřením směřují do různých operačních programů. Jedním z nich je Operační program Podnikání a inovace (dále jen "OPPI") a jeho dílčí program Nemovitosti v gesci Ministerstva průmyslu a obchodu ČR (dále jen "MPO"), který je přednostně určen na zkvalitnění infrastruktury průmyslových zón.

Odbor dopravy a silničního hospodářství Krajského úřadu kraje Vysočina, Odbor regionálního rozvoje Krajského úřadu kraje Vysočina a Odbor majetkový Krajského úřadu kraje Vysočina společně vytipovaly dva projekty vhodné ke spolufinancování z programu Nemovitosti. Přípravu těchto projektů vzalo Zastupitelstvo kraje Vysočina na vědomí svým usnesením č. 0124/02/2007/ZK (Zastupitelstvo kraje bere na vědomí přípravu projektů kraje Vysočina v oblasti dopravní infrastruktury pro období 2007 - 2013 dle materiálu ZK-02-2007-38, př. 3 a důvodovou zprávu k jednotlivým úsekům silnic popisující význam akce v rámci silniční sítě kraje Vysočina dle materiálu ZK-02-2007-38, př. 1). Jde o akce "III/3525 od I/38 do Stříteže - rekonstrukce" a "Přeložka silnice II/352 Jihlava - Heroltice".

Náklady související s projekty realizovanými prostřednictvím OPPI jsou uznatelné nejdříve ode dne registrace konkrétního projektu v informačním systému e-Account. To je však možné až po otevření konkrétního programu v rámci OPPI. MPO předpokládá, že program Nemovitosti bude spuštěn v posledním čtvrtletí roku 2007.
Návrh řešení Odbor dopravy a silničního hospodářství Krajského úřadu kraje Vysočina doporučuje omezit v maximální možné míře výdaje na výkupy pozemků související s projekty "III/3525 od I/38 do Stříteže - rekonstrukce" a "Přeložka silnice II/352 Jihlava - Heroltice", a to do doby, kdy je bude možné zaregistrovat v informačním systému e-Account. Ze schůzky se zástupcem agentury CzechInvest (zprostředkující subjekt programu Nemovitosti) vyplynulo, že program Nemovitosti bude spuštěn nejdříve v říjnu roku 2007. Ke dni 25.6.2007 bylo z účtu projektu "Přeložka silnice II/352 Jihlava - Heroltice" vyčerpáno 137 431,- Kč (a z účtu projektu "III/3525 od I/38 do Stříteže - rekonstrukce" 137 974,- Kč (projektová dokumentace). V souvislosti s výkupy pozemků se předpokládá, že do konce roku 2007 bude nutné na projekt "Přeložka silnice II/352 Jihlava - Heroltice" vynaložit přibližně 5 mil. Kč a na projekt "III/3525 od I/38 do Stříteže - rekonstrukce" přibližně 100 tis. Kč.
StanoviskaOdbor majetkový upozorňuje, že příprava stavby "III/3525 od I/38 do Stříteže" je dokončována a většina výdajů s přípravou je již uhrazena ze zvláštního účtu projektu.
U projektu "Přeložka silnice II/352 Jihlava - Heroltice" navrhujeme zahájit majetkovou přípravu bez ohledu na uznatelnost výdajů. Odbor majetkový předpokládá, že některé vlastnické vztahy bude nutné řešit vyvlastněním, proto by nebylo vhodné přípravu pozastavit.

Odbor regionálního rozvoje doporučuje pokračovat v roce 2007 v předprojektové přípravě i za podmínek, že náklady připravovaného projektu budou náklady neuznatelnými.
bere na vědomí
* informaci, že náklady projektů "III/3525 od I/38 do Stříteže - rekonstrukce" a "Přeložka silnice II/352 Jihlava - Heroltice" jsou neuznatelné do doby jejich registrace v informačním systému e-Account;
* informaci, že v realizaci projektů "III/3525 od I/38 do Stříteže - rekonstrukce" a "Přeložka silnice II/352 Jihlava - Heroltice" se dále pokračuje;
ukládá
Odboru dopravy a silničního hospodářství Krajského úřadu kraje Vysočina a Odboru regionálního rozvoje Krajského úřadu kraje Vysočina monitorovat přípravu spuštění programu Nemovitosti.
Odpovědnost ODSH, ORR
Termín 31. 12. 2007