Detail materiálu pro radu čj. RK-18-2006-57

RK-18-2006-57.doc
Číslo jednacíRK-18-2006-57
NázevNávrh na poskytnutí dotací z rozpočtu kraje na provozování sociálních služeb nestátními neziskovými organizacemi a obcemi
Zpracoval J. Bína, A. Řehořová
Předkládá V. Švarcová
Popis problémuNa jednání Zastupitelstva kraje Vysočina dne 14. 2. 2006 byl projednán a schválen návrh Zásad Zastupitelstva kraje Vysočina pro poskytování dotací z vlastních prostředků kraje pro rok 2006 na podporu nestátních neziskových organizací (dále jen NNO) a obcí poskytujících sociální služby. O možnosti žádat o poskytnutí dotace a o schválení Zásad byli informováni poskytovatelé sociálních služeb NNO a obce.
Odbor sociálních věcí a zdravotnictví shromáždil žádosti poskytovatelů těchto služeb. Na jednání č. 3/2006 zastupitelstvo kraje schválilo poskytnutí první splátky dotací pro nestátní neziskové organizace. Dále bylo schváleno navýšení rozpočtu na kapitole Sociální věci o ě 500 tis. Kč s určením na zvýšení dotací na poskytování sociálních služeb. Uvedená splátka byla schválena s tím, že na další jednání zastupitelstva bude předložen návrh na schválení celkové výše dotací pro nestátní neziskové organizace i obce.
Návrh řešení V souladu se Zásadami odbor sociálních věcí provedl formální i věcné posouzení podaných žádostí a na jeho základě připravil návrh na poskytnutí dotací z rozpočtu kraje.
Protože zvýšení rozpočtu bylo schváleno mimo jiné s určením pro stacionáře pro mentálně postižené zřizované obcemi, je potřebné schválit změnu uvedených Zásad, které výplatu dotací pro tuto skupinu služeb zatím neupravují. Z toho důvodu předkládáme ke schválení Dodatek č. 1 Zásad Zastupitelstva kraje Vysočina pro poskytování dotací z vlastních prostředků kraje pro rok 2006 na podporu nestátních neziskových organizací a obcí poskytujících sociální služby uvedený v materiálu RK-18-2006-57, př. 1. V materiálu RK-18-2006-57, př. 2 je pro připojeno stávající znění zásad.
Rozpis dotací na konkrétní služby spolu s čerpáním v rámci rozpočtové skladby uvádíme v materiálu RK-18-2006-57, př. 3. Provedení výplaty takto navržených dotací vyžaduje přesuny prostředků mezi jednotlivými paragrafy rozpočtové skladby v rámci kapitoly Sociální věci. Proto navrhujeme schválení rozpočtového opatření dle materiálu RK-18-2006-57, př. 4, který bude předložen na jednání rady kraje. V materiálu RK-18-2006-57, př. 5 je uveden popis postupu při vyhodnocení žádostí a zpracování návrhu na poskytnutí dotací. Materiál RK-18-2006-57, př. 6 obsahuje podrobnější tabulkovou informaci o poskytovatelích sociálních služeb v souvislosti s přidělením dotací kraje.
Stanoviska
doporučuje
zastupitelstvu kraje:
* schválit Dodatek č. 1 Zásad Zastupitelstva kraje Vysočina pro poskytování dotací z vlastních prostředků kraje pro rok 2006 na podporu nestátních neziskových organizací a obcí poskytujících sociální služby uvedený v materiálu RK-18-2006-57, př. 1;
* schválit rozpočtové opatření dle materiálu RK-18-2006-57, př. 4;
* rozhodnout o poskytnutí dotací dle materiálu RK-17-2006-57, př. 3.
Odpovědnost OSVZ
Termín 20. 6. 2006