Detail materiálu pro radu čj. RK-10-2006-60

NázevNemocnice Třebíč, příspěvková organizace - žádost o souhlas s úvěrem
Zpracoval D. Buřičová
Předkládá V. Švarcová
Popis problémuNemocnice Třebíč řeší problém pohledávek po lhůtě splatnosti vůči Všeobecné zdravotní pojišťovně. Platební schopnost VZP v současné době není dobrá a neustálé opožďování plateb dostává nemocnici do situace, že hrozí riziko pozdě odvedeného sociálního a zdravotního pojištění z platů.
Návrh řešení Všeobecná zdravotní pojišťovna je nejvýznamnější partner, její platby představují 82% celkových výnosů. Podle smlouvy platí pojišťovna za akutní péči (hospitalizace, ambulance, jiná péče) měsíční zálohu, která je stanovena Dodatkem na financování platným pro konkrétní pololetí tak, že splatnost první poloviny fakturované částky je do 20 dnů a druhá polovina do 40 dnů ode dne doručení faktury. V případě receptů, oddělení dlouhodobě nemocných a nových kapacit je splatnost do 20 dnů. Skutečnost je ovšem taková, že např. k 28. 2. 2006 eviduje nemocnice vůči VZP pohledávky po splatnosti ve výši cca 17,6 mil. Kč (viz. materiál RK-10-2006-60, př.2). Protože výplatní termín je stanoven na 14-tý den v měsíci, tj. finanční prostředky na platy musejí být odeslány nejpozději 10-tý či 11-tý den v měsíci, vzniká nemocnici problém s úhradou výplat a odvodů zdravotního a sociálního pojištění v určeném termínu.
Pro řešení tohoto problému požádala nemocnice o schválení možnosti uzavření kontokorentního úvěru (viz. príloha RK-10-2006-60, př.1), protože dle ust. § 34 zákona č. 250/2000 Sb., o rozpočtových pravidlech územních rozpočtů, je příspěvková organizace oprávněna uzavírat smlouvy o půjčce nebo o úvěru jen po předchozím souhlasu zřizovatele.
Nemocnice projednávala možnost úvěru se zástupci Komerční banky a České spořitelny.
Z jednání s Českou spořitelnou vyplynul závěr, že s ohledem na rozhodnutí odborného oddělení centrály nemůže tento peněžní ústav předložit nabídku bez záruky kraje Vysočina.
Komerční banka předložila nabídku (viz. příloha RK-10-2006-60, př.1) s úrokovou sazbou 1M PRIBOR + 0,30% p.a. (dle dřívějších jednání to bylo + 1%), poplatky budou hrazeny pouze ve výši 150 Kč/měsíc.
Jelikož Nemocnice Třebíč realizuje převážnou část platebního styku prostřednictvím Komerční banky, lze považovat nabídku Komerční banky za velmi zajímavou. Z tohoto důvodu se radě kraje doporučuje udělit souhlas s
* s uzavřením smlouvy o úvěru formou kontokorentu mezi Nemocnicí Třebíč, příspěvkovou organizací a Komerční bankou, a.s. ve výši 20 mil. Kč; čerpání úvěru bude účelově vázáno na úhradu platů a odvodů sociálního a zdravotního pojištění v případě, že VZP bude minimálně v měsíčním skluzu s platbou za akutní péči;
* se zajištěním kontokorentního úvěru Nemocnice Třebíč, příspěvkové organizace u Komerční banky, a.s. ve výši 20 mil. Kč pohledávkami za Všeobecnou zdravotní pojišťovnou

Úvěr bude sloužit pouze k překlenutí okamžitého nedostatku finančních potřeb na výplatu mezd včetně sociálního a zdravotního pojištění a bude ihned po obdržení dostatečného objemu finančních prostředků od VZP splacen.
Přehled hospodaření Nemocnice Třebíč k 28. 02. 2006 je součástí materiálu RK-10-2006-60, př. 2.
StanoviskaEkonomický odbor nemá připomínky.
souhlasí
s uzavřením smlouvy o úvěru formou kontokorentu mezi Nemocnicí Třebíč, příspěvkovou organizací a Komerční bankou a.s. ve výši 20 mil. Kč a s podmínkami zajištění; čerpání úvěru bude účelově vázáno na úhradu platů a odvodů sociálního a zdravotního pojištění v případě, že VZP bude minimálně v měsíčním skluzu s platbou za akutní péči;
bere na vědomí
zajištění kontokorentního úvěru Nemocnice Třebíč, příspěvkové organizace u Komerční banky, a.s. ve výši 20 mil. Kč pohledávkami do lhůty splatnosti za Všeobecnou zdravotní pojišťovnou a
ukládá
řediteli Nemocnice Třebíč, příspěvkové organizace:
* oznámit na odbor sociálních věcí a zdravotnictví souběžně s čerpáním údaje o výšce úvěru, jeho použití a přehled pohledávek za pojišťovnou;
* po obdržení prostředků od pojišťovny zaslat kopii stavu bankovního účtu splacení dluhu.
Odpovědnost ředitel Nemocnice Třebíč, příspěvkové organizace, odbor sociálních věcí a zdravotnictví
Termín 31. 12. 2006