Detail materiálu pro radu čj. RK-38-2005-61

RK-38-2005-61.doc
Číslo jednacíRK-38-2005-61
NázevNávrh na provedení rozpočtového opatření - financování projektu Budování rozvojového partnerství v roce 2006
Zpracoval O. Popelová
Předkládá M. Černý
Popis problémuZastupitelstvo kraje Vysočina schválilo na svém zasedání dne 29.9.2004 usnesením č.338/05/2004ZK závazek kraje Vysočina ke spolufinancování projektu "Budování rozvojového partnerství za čelem posílení kapacity při plánování a realizaci programů v kraji Vysočina" v rámci opatření 3.3 SROP v letech 2004 až 2008 (dále jen "projekt") a vzalo na vědomí předložení Žádosti o projekt v rámci opatření 3.3 SROP na Sekretariát Regionální rady Regionu soudržnosti NUTS II Jihovýchod (Usnesení 338/05/2004/ZK Zastupitelstvo kraje schvaluje závazek kraje Vysočina ke spolufinancování projektu v rámci opatření 3.3 SROP v letech 2004 až 2008 dle materiálu ZK-05-2004-59, př. 2 a bere na vědomí předložení Žádosti o projekt v rámci opatření 3.3 SROP na Sekretariát Regionální rady Regionu soudržnosti NUTS II Jihovýchod dle materiálu ZK-05-2004-59, př. 1).
Projekt zejména podporuje posílení kapacity místních a regionálních subjektů při plánování a realizaci programů v rámci strukturálních fondů a posílení kapacity potenciálních příjemců podpory při přípravě a realizaci projektů spolufinancovaných ze strukturálních fondů EU.
Po odevzdání projektu na Ministerstvo pro místní rozvoj (dále jen "MMR") probíhal hodnotící proces komise jmenované ŘO SROP. Komise se skládala převážně ze zástupců MMR a Ministerstva vnitra. Dne 28.12.2004 jsme obdrželi stanovisko k projektu kraje Vysočina předloženého v rámci opatření 3.3 vydaného Řídícím orgánem SROP. Projekt byl úspěšně vyhodnocen jako přijatelný k financování.
V současné době MMR a CRR připravují registrační list projektu, na jehož základě bude vydáno rozhodnutí o přidělení dotace. Realizace projektu však již započala 1.2.2005 a probíhá dle plánu. V rámci projektu již proběhlo několik konferencí k problematice čerpání peněz evropských fondů, na úrovni obcí s rozšířenou působností byla vytvořena funkční místní partnerství z řad odborníků i veřejnosti, která definovala svoje priority z hlediska potřeb území na období let 2007 -20013, jsou vytvořeny vzdělávací moduly, které provedou zájemce problematikou tvorby projektů, probíhá hodnocení absorpční kapacity kraje pro příští plánovací období EU a hodnocení kvality veřejné správy. Pro příští rok je kromě uspořádání konferencí k aktuálním tématům naplánováno především vlastní vzdělávání zájemců v oblasti projektového řízení, projednání priorit v dotační oblasti pro další programovací období a zahraniční stáž za účelem získání a výměny zkušeností v dotační politice a realizaci projektů.
Projekt bude probíhat do 30.6.2008 a jeho celkové výdaje jsou naplánovány na 28 230 mil. Kč. Z této částky po získání dotace bude 75 % hrazeno ze zdrojů EU, 12,5 % ze zdrojů státního rozpočtu a 12,5 % je vlastní podíl kraje. S výjimkou podílů státního rozpočtu je kraj jako nositel projektu povinen veškeré výdaje projektu předfinancovat z vlastních zdrojů. Ze zdrojů EU budou kraji refundovány vynaložené prostředky v alikvotní části až po ukončení proteku či jeho etapy. Refundace vynaložených prostředků, stejně jako úhrada výdajů projektu probíhá ze zvláštního bankovního účtu. Pro rok 2005 byly potřebné finanční prostředky deponovány na zvláštní bankovní účet usnesením Zastupitelstva kraje Vysočina č. 0058/01/2005/ZK (Usnesení 0058/01/2005/ZK Zastupitelstvo kraje schvaluje převod částky 7 mil. Kč z Fondu strategických rezerv na zvláštní účet určený na realizaci projektu Budování rozvojového partnerství za účelem posílení kapacity při plánování a realizaci programů v kraji Vysočina). Ke konci listopadu 2005 dosáhly výdaje projektu 4 mil. Kč. Do konce roku 2005 by měly být ještě vyčerpány známé závazky ve výši 1,7 mil. Kč, výdaje za prosinec a částečně ještě i listopad 2005, které nejsou zatím smluvně zajištěny, jsou odhadovány na 0,6 mil. Kč. Stávající finanční prostředky deponované na zvláštním účtu jsou tedy dostačující pro pokrytí výdajů projektu v tomto roce, na rok 2006 však již bez dalšího navýšení prostředků na bankovním účtu není možné dále projekt realizovat.
Návrh řešení Na rok 2006 stanovil ORR potřebu finančních prostředků ve výši 14 mil. Kč. Pro zajištění plynulé realizace projektu v roce 2006 je nezbytné v průběhu příštího roku povýšit zvláštní účet k realizaci projektu o částku max. 14 mil. Kč s tím, že bude provedeno rozpočtové opatření a převod těchto prostředků bude uskutečňován průběžně, dle intenzity čerpání finančních prostředků.
Bez předfinancování výdajů projektu z vlastních zdrojů není možné v realizaci projektu pokračovat a v tomto případě by kraj ani nemohl získat nárok na dotování projektu.
StanoviskaEkonomický odbor souhlasí s navrhovaným rozpočtovým opatřením roku 2006 a s postupným převodem finančních prostředků v průběhu roku 2006 ve výši max. 14 mil Kč z Fondu strategických rezerv na zvláštní bankovní účet (AÚ 236 61)určený k realizaci popsaného projektu . Po ukončení projektu a po přijetí dotace na zvláštní účet budou prostředky vráceny zpět do Fondu strategických rezerv.
doporučuje
zastupitelstvu schválit převod finančních prostředků ve výši max. 14 mil. Kč z Fondu strategických rezerv na zvláštní bankovní účeturčený k realizaci projektu Budování rozvojového partnerství (236 61) za účelem posílení kapacity při plánování a realizaci programů v kraji Vysočina. s tím, že rozpočtové opatření bude provedeno v roce 2006 a finanční prostředky budou na zvláštní účet uvolňovány v roce 2006 průběžně dle potřeby
Odpovědnost odbor ekonomický, odbor regionálního rozvoje
Termín 21. 12. 2005