Detail materiálu pro radu čj. RK-24-2005-13

NázevNávrh rozpočtového opatření na rok 2005 - SOU opravárenské Jihlava
Zpracoval H. Moravcová
Předkládá Z. Ludvík
Popis problémuStřední odborné učiliště opravárenské, Školní 1a, Jihlava (dále SOU opravárenské Jihlava) žádá o dotaci z rozpočtu kraje (zřizovatele) na nákup osobního automobilu.
SOU opravárenské Jihlava využívá jeden osobní automobil Škoda Forman, rok výroby 1992, najeto 180 000 km. Vzhledem ke stáří a počtu ujetých kilometrů se každoročně zvyšují náklady na udržování vozidla v provozuschopném stavu, což je neekonomické i s ohledem na tržní hodnotu a stáří vozidla.
Uvedené vozidlo je využito pro zásobování autoservisu náhradními díly, pro dopravu pedagogických pracovníků na školení v rámci jejich vzdělávání (BOSCH, Škoda, Peugeot), pro účast pracovníků a žáků na soutěžích (Automechanik junior), pro služební cesty vedoucích pracovníků při účasti na poradách, jednáních v rámci projektu - 14 pověřených škol - Bosch, Škoda, Peugeot, celostátních jednáních při přípravě učebních dokumentů
auto-oborů, pro vzájemné návštěvy v rámci mezinárodní spolupráce učiliště apod. S uvedeným, technicky nespolehlivým vozidlem je velice obtížné provoz učiliště organizačně zajistit.
S dosažením nového automobilu se předpokládá, že stávající automobil by sloužil do jeho vyřazení pouze pro zásobování učiliště v rámci města Jihlavy.
Návrh řešení SOU opravárenské Jihlava ověřilo tři alternativy možnosti nákupu vhodného automobilu. Výsledná cena automobilu bude vycházet z výběrového řízení, které bude provedeno po zajištění finančního krytí nákupu uváděného movitého majetku.
alternativa č. 1. Nový automobil v hodnotě 550 tis. Kč s financováním ve výši
186 tis. Kč z prostředků učiliště, dotací ve výši 364 tis. Kč z rozpočtu kraje (zřizovatele). Jedná se o vozidlo nižší střední třídy v provedení Break - s možností naložení propagačních materiálů při prezentaci škol, materiálu od spolupracujících firem. Výhodou je nový automobil se zárukou kvality, plné záruční podmínky, záruční a pozáruční servis u prodejce. Cena automobilu je sice vyšší, automobil však zcela vyhovuje potřebám učiliště a jeho aktivitám.
alternativa č. 2. Mírně ojetý automobil (z předváděcí akce) do 500 tis. Kč s financováním ve výši 186 tis. Kč z prostředků učiliště, dotací ve výši 314 tis. Kč z rozpočtu zřizovatele. Výhodou je nižší cena, nevýhodou nákupu pak kratší záruční podmínky.
alternativa č. 3. Nákup automobilu do 4 let stáří, v hodnotě do 350 tis. Kč s financováním ve výši 186 tis. Kč z prostředků učiliště a dotací ve výši 164 tis. Kč z rozpočtu zřizovatele. Výhodou je lépe dosažitelná cena vozidla, nevýhodou pouze 6-ti měsíční záruční podmínky.
SOU opravárenské Jihlava navrhuje pořízení automobilu dle uváděné alternativy č. 1.
Za účelem financování automobilu má SOU opravárenské Jihlava v investičním fondu ponechány prostředky ve výši 100 tis. Kč. Z provozních prostředků učiliště se navrhuje k financování částka ve výši 86 tis. Kč. Z rozpočtu zřizovatele se navrhuje povýšit závazný ukazatel investiční dotace SOU opravárenského Jihlava ve výši 364 tis. Kč, o tuto částku zvýšit rozpočet kapitoly Školství a toto navýšení krýt z položky Péče o lidské zdroje a majetek kraje.

Stav a použití peněžních fondů schválených usnesením 0698/18/2005/RK dne 24. 5. 2005:
- stav investičního fondu (IF) k 1. 1. 2005 je 61 tis. Kč. Předpokládaná tvorba IF 744 tis. Kč (a to odpisy z dlouhodobého majetku ve výši 538 tis. Kč, převod z rezervního fondu
206 tis. Kč). Použití celkem včetně odvodu do rozpočtu zřizovatele činí 697 tis. Kč
(a to úprava učeben v objektu Pávovská 120 tis. Kč, denní místnost žáků 130 tis. Kč, oprava chodníku 70 tis. Kč, odvod do rozpočtu zřizovatele 377 tis. Kč). Zůstatek k 31.12. 2005
se předpokládá 108 tis. Kč.
- stav rezervního fondu (RF) k 1. 1. 2005 je 0 tis. Kč. Předpokládaná tvorba RF 206 tis. Kč (příděl ze zlepšeného hospodářského výsledku za rok 2004). Použití 206 tis. Kč viz IF - převod ve stejné výši do IF. Zůstatek k 31.12. 2005 bude 0 tis. Kč.

Z uvedeného vyplývá, že zůstatkem finančních prostředků v investičním fondu je SOU opravárenské Jihlava nákup uvedeného automobilu ve výši 100 tis. Kč financovat.

Odbor školství, mládeže a sportu doporučuje radě kraje schválit návrh SOU opravárenského Jihlava vzhledem k nutnosti zajištění provozu školy, nadregionální působnosti školy
a v neposlední řadě i k výborným výsledkům školy v odborných soutěžích v celostátním měřítku.
StanoviskaEkonomický odbor nemá k navrhovanému rozpočtovému opatření připomínky. Aktuální stav položky Péče o lidské zdroje a majetek kraje ke dni 14. 7. 2005 je 22 947,4 tis. Kč.
* navýšení rozpočtu kapitoly Školství (§ 3123 Střední odborná učiliště a učiliště) o částku 364 tis. Kč kryté snížením § 6409 - Ostatní činnosti jinde nezařazené, položka - Péče o lidské zdroje a majetek kraje ve stejném objemu 364 tis. Kč;
* snížení závazného ukazatele příspěvku na provoz u Středního odborného učiliště opravárenského Jihlava o částku 86 tis. Kč;
* povýšení závazného ukazatele investiční dotace u Středního odborného učiliště opravárenského Jihlava o částku 450 tis. Kč dle materiálu RK-24-2005-13;
souhlasí
s použitím prostředků investičního fondu za účelem pořízení automobilu ve výši 100 tis. Kč dle materiálu RK-24-2005-13.
Odpovědnost odbor školství, mládeže a sportu, odbor ekonomický a ředitel Středního odborného učiliště opravárenského Jihlava
Termín září 2005