Detail materiálu pro radu čj. RK-40-2017-44

RK-40-2017-44.doc  RK-40-2017-44pr01.doc
Číslo jednacíRK-40-2017-44
NázevZměna hodnot Obvyklých nákladů a příjmů z úhrad uživatelů a veřejného zdravotního pojištění na rok 2017 uplatněných pro výpočet vyrovnávací platby na sociální služby
Zpracoval J. Bína, K. Píbilová
Předkládá V. Švarcová
Popis problémuOd roku 2016 jsou sociální služby v Kraji Vysočina financovány prostřednictvím vyrovnávací platby jako služby v obecném hospodářském zájmu. Vyrovnávací platba je stanovena jako rozdíl mezi obvyklými náklady sociální služby a minimálními příjmy z úhrad uživatelů, popřípadě ze zdravotního pojištění, stanovenými krajem. Na vyrovnávací platbě se podílí kraj vlastními prostředky a prostředky z dotace MPSV, obce, popřípadě některé státní orgány.
Poskytnutí příspěvku kraje na vyrovnávací platbu se v letošním roce řídí Zásadami zastupitelstva Kraje Vysočina pro poskytování příspěvku na vyrovnávací platbu v roce 2017 ze dne 21. 6. 2016 č. 04/16 a Výzvou k podávání žádostí o poskytnutí příspěvku na vyrovnávací platbu.
Rada kraje usnesením č. 1751/32/2016/RK schválila hodnoty Obvyklých nákladů a příjmů z úhrad uživatelů a veřejného zdravotního pojištění pro rok 2017, které jsou součástí Výzvy k podávání žádostí o poskytnutí příspěvku na vyrovnávací platbu na rok 2017 (rada kraje si v ní vyhradila možnost tyto hodnoty změnit). Usnesením rady kraje č. 0221/05/2017/RK došlo ke schválení změny některých hodnot obvyklých nákladů a příjmů z úhrad uživatelů a veřejného zdravotního pojištění a stanovení hodnot přechodového mechanismu a redukčního koeficientu pro rok 2017 tak, aby odpovídaly reálnému stavu a objemu rozdělovaných prostředků v rámci prvního kola rozdělování finančních prostředků (z dotace MPSV a vlastních prostředků kraje) na zajištění provozu sociálních služeb.
Ke stanovení hodnot obvyklých nákladů a příjmů z úhrad uživatelů a veřejného zdravotního pojištění na příslušný rok dochází na základě analýzy nákladovosti jednotlivých druhů sociálních služeb. Vzhledem k tomu, že při stanovování těchto hodnot na rok 2017 nebyl předpokládán tak vysoký nárůst objemu osobních nákladů na platy a mzdy, ke kterému na základě změny právních předpisů v průběhu roku došlo, nemohlo být toto navýšení v odpovídající výši do stanovených hodnot nákladů promítnuto. Dopady navýšení platů a mezd v letošním roce byly přitom jednotlivým poskytovatelům z přidělené dotace MPSV pokryty. V důsledku tohoto by tak při financování sociální služby z veřejných zdrojů (při použití stávajících hodnot nákladů) mohlo dojít k překročení výše vyrovnávací platby. Předmětem materiálu je schválení změn v hodnotách nákladů, které tento problém řeší. Úpravy spočívají ve změně hodnot Stanovené hodnoty finanční podpory (FP) pro jednotlivé druhy sociálních služeb (vyjma hodnoty pro službu domovy se zvláštním režimem - péče o osoby s poruchami autistického spektra, jejíž dosavadní výše je nastavena na dostačující úrovni).
Návrh řešení Navrhujeme radě kraje schválit změnu hodnot Obvyklých nákladů a příjmů z úhrad uživatelů a veřejného zdravotního pojištění schválených usneseními rady kraje č.1751/32/2016/RK a č. 0221/05/2017/RK (jsou součástí Výzvy k podávání žádostí o poskytnutí příspěvku na vyrovnávací platbu a rada kraje si v ní vyhradila možnost tyto hodnoty změnit) dle materiálu RK-40-2017-44, př. 1. Účelem je zajistit, aby stanovené hodnoty nákladů služby byly v souladu s reálně rozděleným objemem finančních prostředků v letošním roce a zohledňovaly změny ve výši osobních nákladů u jednotlivých druhů sociálních služeb, ke kterým v průběhu roku došlo.
StanoviskaStanoviska nebyla vyžádána.
změnu hodnot Obvyklých nákladů a příjmů z úhrad uživatelů a veřejného zdravotního pojištění schválených usnesením rady kraje č. 1751/32/2016/RK a usnesením č. 0221/05/2017/RK dle materiálu RK-40-2017-44, př. 1.
Odpovědnost odbor sociálních věcí
Termín 31. 12. 2017