Detail materiálu pro radu čj. RK-38-2017-45

RK-38-2017-45.doc  RK-38-2017-45pr01.doc  RK-38-2017-45pr02.pdf  RK-38-2017-45pr03.doc
Číslo jednacíRK-38-2017-45
NázevMajetkoprávní příprava pro stavbu II/128 Salačova Lhota - obchvat
Zpracoval H. Zimolová
Popis problémuKraj Vysočina je investorem silničních staveb na silnicích II. a III. třídy. V seznamu připravovaných akcí je i stavba II/128 Salačova Lhota - obchvat . Tato stavba byla již dříve řešena, avšak z důvodu mimo jiné změn v katastru nemovitostí nedošlo k výkupu pozemků.
Po realizaci obchvatu se spojení Pacova a Lukavce podstatně zlepší - bude rychlejší a trasa v dlouhém stoupání bude zcela plynulá. Výrazně se zvýší bezpečnost v obci, kde je dnes nebezpečná křižovatka se silnicí III/1288. V této souvislosti je nutné, s vlastníky pozemků dotčených stavbou, přistoupit k jednání o majetkoprávním vypořádání tak, aby bylo možné požádat o vydání stavebního povolení na předmětnou stavbu. Odbor majetkový zadal v souladu s projektovou dokumentací vypracování geometrického plánu. Tento geometrický plán vyhotovila firma 5PGEO Humpolec pod č. pl. 191-124/2017.
Návrh řešení Odbor majetkový navrhuje k zajištění majetkoprávní přípravy doporučit zastupitelstvu kraje rozhodnout nabýt úplatně pozemky v k. ú. Salačova Lhota potřebné jako trvalý zábor pro stavbu II/128 Salačova Lhota - obchvat z vlastnictví fyzických a právnických osob do vlastnictví kraje Vysočina v rozsahu a za cenu dle materiálu RK-38-2017-45, př. 1.
Protože je poměrně reálná situace, že se nepodaří dosáhnout dohodou přechodu vlastnického práva k dotčeným pozemkům z důvodu nesouhlasu vlastníků s prodejem pozemků, je v takovém případě předpokládáno postupovat v souladu se zákonem č. 184/2006 Sb., o odnětí nebo omezení vlastnického práva k pozemku nebo ke stavbě (zákon o vyvlastnění), ve znění pozdějších předpisů. Předmětná stavba je v územně plánovací dokumentaci obce Salačova Lhota uvedena jako veřejně prospěšná stavba.
StanoviskaOdbor dopravy a silničního hospodářství souhlasí se zněním navrhovaného usnesení.
doporučuje
zastupitelstvu kraje rozhodnout:
* nabýt úplatně pozemky v rozsahu a za cenu dle materiálu RK-38-2017-45, př. 1 od vlastníků vedených v katastru nemovitostí v době uzavírání kupních smluv;
* v případech, kdy se nepodaří získat vlastnické právo k pozemkům dle materiálu
RK-38-2017-45, př. 1 dohodou, postupovat pro získání práv k těmto pozemkům potřebným k realizaci veřejně prospěšné stavby II/128 Salačova Lhota - obchvat dle zákona č. 184/2006 Sb., o odnětí nebo omezení vlastnického práva k pozemku nebo ke stavbě, ve znění pozdějších předpisů a podat příslušnému vyvlastňovacímu úřadu žádost o zahájení vyvlastňovacího řízení.
Termín 12. prosince 2017