Detail materiálu pro radu čj. RK-37-2017-14

RK-37-2017-14.doc  RK-37-2017-14pr01.pdf
Číslo jednacíRK-37-2017-14
NázevŽádost o změnu projektu Hrad Roštejn - zpřístupnění nových expozic (IROP 2014 - 2020)
Zpracoval R. Bendová
Předkládá L. Seidl
Popis problémuJedná se o změnu projektu Hrad Roštejn - zpřístupnění nových expozic (dále také projekt ) v rámci Výzvy č. 21 Integrovaného regionálního operačního programu pro období 2014 - 2020 (dále jen IROP ).
Kraj Vysočina realizuje tento projekt od 15. 1. 2016 s cílem zajistit efektivní prezentaci sbírkových předmětů, a to tvorbou nových expozic, které budou adekvátním způsobem zpřístupňovat sbírky Muzea Vysočiny Jihlava, příspěvkové organizace na hradě Roštejn. Projekt zároveň řeší zvýšení ochrany a zabezpečení vystavených sbírkových předmětů a stavební revitalizaci objektu tak, aby byly dlouhodobě zajištěny odpovídající zákonné podmínky pro prezentaci sbírkových předmětů. Realizací projektu bude umožněno představit bohatý sbírkový fond muzea a posilovat tak kulturní i historické povědomí a odpovědnost za zachování svěřených hodnot pro budoucí generace.
Změna projektu dle materiálu RK-37-2017-14, př. 1 se týká úpravy finančního plánu projektu, přesunu mezi položkami rozpočtu a změny poměru investičních a neinvestičních výdajů projektu.
Úprava finančního plánu spočívá v převodu finančních prostředků ve výši 8 789 695,94 Kč z 1. etapy projektu (15. 1. 2016 - 31. 12. 2017) do etap následujících. Důvodem je čerpání rozpočtu projektu na 1. etapu v nižším objemu, než předpokládal finanční plán projektu v době podání žádosti.
V souladu s Obecnými pravidly pro žadatele a příjemce, verze 1.10 (dále jen Pravidla ), kap. 16. pokud v etapě nastaly změny oproti finančnímu plánu má příjemce možnost nejpozději s datem ukončení etapy předložit žádost o změnu (dále také ŽoZ ) na úpravu finančního plánu a převod nevyčerpaných prostředků do následujících etap projektu.
Dále je v ŽoZ dle materiálu RK-37-2017-14, př. 1 řešen přesun prostředků mezi položkami rozpočtu projektu a změna poměru investičních a neinvestičních výdajů. V souladu s Pravidly, kap. 16.5 je příjemce povinen realizovat přesuny mezi položkami rozpočtu a narovnat objem jednotlivých rozpočtových položek/podpoložek prostřednictvím ŽoZ před ukončením realizace etapy, nejpozději před podáním žádosti o platbu. Zároveň může příjemce v rámci ŽoZ, dojde-li v projektu k úsporám, požádat o jejich využití.
Na základě realizovaných výběrových/zadávacích řízení a přímých nákupů v 1. etapě projektu jsou v rámci ŽoZ upraveny jednotlivé částky rozpočtových položek v souladu s uzavřenými smlouvami a objednávkami.
Z celkových způsobilých investičních výdajů je převedena částka ve výši 1 889 950,00 Kč do celkových způsobilých neinvestičních výdajů z důvodu zajištění souladu rozpočtu projektu s účetnictvím příjemce z pohledu celkových investičních a neinvestičních výdajů projektu.
Přesuny mezi jednotlivými položkami rozpočtu nemění výši celkových způsobilých výdajů projektu, která je 68 460 872,40 Kč.
Dle kap. 16. Pravidel všechny změny v projektu v rámci IROP jsou podstatné nebo podstatné zakládající změnu právního aktu a ŽoZ musí být podána prostřednictvím systému MS2014+.
Návrh řešení Odbor kultury, památkové péče a cestovního ruchu Krajského úřadu Kraje Vysočina (dále také OKPPCR ) navrhuje Radě Kraje Vysočina rozhodnout podat žádost o změnu projektu Hrad Roštejn - zpřístupnění nových expozic dle materiálu RK-37-2017-14, př. 1, a uložit odboru kultury, památkové péče a cestovního ruchu předložit žádost o změnu Centru pro regionální rozvoj ČR.
Žádost o změnu bude podepsána a podána elektronicky prostřednictvím systému pro předkládání žádostí MS2014+.
StanoviskaOdbor regionálního rozvoje nemá připomínky k předloženému materiálu.

Odbor ekonomický bere předložený materiál na vědomí.
podat žádost o změnu projektu Hrad Roštejn - zpřístupnění nových expozic dle materiálu RK-37-2017-14, př. 1;
ukládá
Odpovědnost OKPPCR