Detail materiálu pro radu čj. RK-31-2016-26

RK-31-2016-26.doc  RK-31-2016-26pr01.pdf  RK-31-2016-26pr02.pdf
Číslo jednacíRK-31-2016-26
NázevSouhlas s rozšířením kulturního statku Židovská čtvrť a bazilika sv. Prokopa v Třebíči
Zpracoval J. Zadražilová, O. Čermáková
Předkládá L. Seidl
Popis problémuJedná se o rozšíření územních hranic kulturního statku Židovská čtvrť a bazilika sv. Prokopa v Třebíči (C 1078), jako památky zapsané na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO (dále též statek Třebíč ), do podoby respektující hranice národní kulturní památky (dále též NKP ) - Klášter s kostelem sv. Prokopa v Třebíči (číslo rejstříku Ústředního seznamu kulturních památek ČR 39500/7-3103).
V rámci 2. cyklu Periodického reportingu statků Světového dědictví v letech 2013 - 2014 pro region Evropa - Severní Amerika aktualizovala Česká republika mapové podklady zapsaných statků České republiky. Jednalo se o naplnění obecného požadavku Centra světového dědictví o dodání přesnějších mapových podkladů oproti původním zákresům odevzdávaných v nominačních dokumentacích. Aktualizace se týkala rovněž území statku Třebíč, které je v Třebíči územně nespojité a je tedy orgány Centra světového dědictví z formálního hlediska nahlíženo jako na statek sériový , složený ze tří částí 001_Židovská čtvrť, 002_Židovský hřbitov, 003_Bazilika sv. Prokopa.
Kraj Vysočina byl dopisem Národního památkového ústavu, generálního ředitelství v Praze č. j. 310/59251/2016 ze dne 29. 7. 2016 informován o požadavku na rozšíření hranic stávajícího statku Třebíč. Konkrétně se Kraje Vysočina dotýká změna u části 003_Bazilika sv. Prokopa, kde se naskytla příležitost, aby byl jako světové dědictví nahlížen celý areál NKP - Klášter s kostelem sv. Prokopa v Třebíči, dle RK-31-2016-26, př. 1. Pokud by se podařilo uplatnit v nové mapě statku pro část 003_Bazilika sv. Prokopa zákres celého areálu NKP, znamenalo by to zahrnutí do statusu světového dědictví také st. parc. č. 10/2, k. ú. Podklášteří, obec Třebíč, včetně všech na této parcele umístěných nemovitostí, viz dle
RK-31-2016-26, př. 2. Z tohoto důvodu byl Kraj Vysočina jako vlastník výše uvedených nemovitostí požádán o písemný souhlas s rozšířením hranic.
O výsledku (resp. přijetí mapy jako aktualizovaného oficiálního rozsahu světového dědictví) se bude rozhodovat v procesu, který povede Centrum světového dědictví s mezinárodním týmem ICOMOS a nelze předjímat, zda bude přijat. V žádném případě to neznamená ohrožení stávajícího statusu statku Třebíč jako památky zapsané na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.
Návrh řešení OKPPCR navrhuje radě kraje souhlasit s navrženým rozšířením hranice zákresu rozsahu světového dědictví u části 003_Bazilika sv. Prokopa v hranicích NKP Klášter s kostelem sv. Prokopa v Třebíči zahrnující i část areálu ve vlastnictví Kraje Vysočina, dle
RK-31-2016-26, př. 1. Podmínky ochrany předmětných nemovitostí se tím nemění, neboť ochrana celého areálu je na národní úrovni zaručena již v současné době. Případné schválení takového rozšíření statku světového dědictví Výborem světového dědictví napomůže jednotnému nakládání s touto národní kulturní památkou v rámci prezentace pro nejširší veřejnost.
StanoviskaOdbor majetkový nemá námitek a souhlasí s návrhem.
souhlasí
s rozšířením hranic kulturního statku Židovská čtvrť a bazilika sv. Prokopa v Třebíči u části 003_Bazilika sv. Prokopa dle materiálu RK-31-2016-26, př. 1.
Odpovědnost odbor kultury, památkové péče a cestovního ruchu
Termín 31. 10. 2016