Detail materiálu pro radu čj. RK-27-2016-38

RK-27-2016-38.doc  RK-27-2016-38pr01.doc  RK-27-2016-38pr02.doc  RK-27-2016-38pr03.doc  RK-27-2016-38pr04.doc  RK-27-2016-38pr05.doc  RK-27-2016-38pr06.doc
Číslo jednacíRK-27-2016-38
NázevProjekt Centrum tradiční lidové kultury
Zpracoval R. Bendová, I. Schallnerová, J. Krejčí
Předkládá L. Seidl, P. Kolář
Popis problémuJedná se o schválení projektového záměru Centrum tradiční lidové kultury připravovaného do programu přeshraniční spolupráce Interreg V-A Rakousko - Česká republika pro programové období 2014-2020.
Rada kraje na svém zasedání dne 25. 7. 2016 usnesením č. 1354/24/2016/RK schválila záměr rekonstrukce objektu na Cyrilometodějské ulici 4/48, Třebíč svěřeného do hospodaření Muzea Vysočiny Třebíč, příspěvkové organizace pro účely vytvoření Centra tradiční lidové kultury a uložila odboru majetkovému ve spolupráci s odborem kultury, památkové péče a cestovního ruchu zajistit zpracování stavebního záměru a předložit jej radě kraje k projednání, a dále uložila odboru kultury, památkové péče a cestovního ruchu ve spolupráci s muzeem prověřit možnosti získání externích finančních zdrojů na realizaci tohoto záměru.
V souladu s výše uvedeným usnesením odbor kultury, památkové péče a cestovního ruchu prověřil možnosti využití finančních prostředků z fondů EU s tím, že projektový záměr uvedený v materiálu RK-27-2016-38, př. 1 lze za předpokladu navazující realizace tzv. měkkých aktivit projektu, které by byly zajišťovány muzeem, viz materiál
RK-27-2016-38, př. 2, a získání vhodných projektových partnerů předložit do programu přeshraniční spolupráce Interreg V-A Rakousko - Česká republika, investiční priorita 6c - Zachování, ochrana, propagace a rozvoj přírodního a kulturního dědictví.
Vzhledem k tomu, že součástí projektového záměru Kraje Vysočina je rekonstrukce objektu a příprava nezbytných podkladů k projektové žádosti trvá minimálně 1/2 roku, je nutné pro předložení projektové žádosti do zmíněného programu v březnu 2017 zahájit projektovou přípravu akce.
Zároveň s přípravou projektu pro stavební povolení budou probíhat intenzivní jednání s potenciálními projektovými partnery z Jihočeského kraje, Dolního Rakouska a Horního Rakouska ohledně vyspecifikování a konkretizace měkkých aktivit s přeshraničním dopadem. Vybavení objektu a měkké aktivity zajistí z pozice projektového partnera Muzeum Vysočiny Třebíč, příspěvková organizace.
V souladu s usnesením č. 1354/24/2016/RK byl zpracován stavební záměr, jehož cílem je rekonstrukce objektu bývalé zemědělské usedlosti na Cyrilometodějské ulici 4/48 v Třebíči pro účely vytvoření Centra tradiční lidové kultury. Stavební záměr zpracovaný dle studie a propočtu firmy ARTPROJEKT JIHLAVA spol. s r. o. z roku 2016 je uveden v materiálu RK-27-2016-38, př. 3.
Tato studie vychází ze starší studie využitelnosti objektu z roku 2009 autorky Ing. arch. Macholánové a je předkládána radě kraje v materiálech RK-27-2016-38, př. 4 a RK-27-2016-38, př. 5.
Předpokládané náklady na stavební část projektu včetně projektové dokumentace jsou cca 13 000 000 Kč (z toho cca 240 000 Kč budou nezpůsobilé výdaje projektu). Dotace z Evropského fondu pro regionální rozvoj (85 %) v rámci programu Interreg V-A Rakousko-Česká republika a ze Státního rozpočtu ČR (5 %) je stanovena celkem na 90 % z celkových způsobilých výdajů projektu.
Návrh řešení Na základě výše uvedeného odbor kultury, památkové péče a cestovního ruchu a odbor majetkový navrhují radě kraje schválit záměr projektu Centrum tradiční lidové kultury dle materiálu RK-27-2016-38, př. 1 a stavební záměr uvedený v materiálu RK-27-2016-38, př. 3 a uložit odboru kultury, památkové péče a cestovního ruchu v případě schválení finančních prostředků zastupitelstvem kraje připravit projektovou žádost do programu přeshraniční spolupráce Interreg V-A Rakousko - Česká republika, a zároveň doporučit zastupitelstvu kraje schválit převod finančních prostředků z Fondu strategických rezerv nebo z cizích zdrojů ve výši max. 1 200 000 Kč na zvláštní účet kraje určený na financování projektu Centrum tradiční lidové kultury s tím, že tyto finanční prostředky budou čerpány na přípravu projektu dle aktuálních potřeb. Vlastní projektová žádost by pak, v případě schválení předkládaného projektového záměru, byla předložena radě kraje nejpozději do termínu pro podání projektových žádostí na jaře 2017 (přesný termín pro podání projektových žádostí daného programu ještě nebyl ze strany ŘO stanoven).
StanoviskaOdbor ekonomický: Předložený projektový záměr není uveden v Rozpočtovém výhledu Kraje Vysočina na roky 2017 - 2019. Dle projektové fiše by měl být rozpočet projektu ve výši cca 13 mil. Kč, z toho samotné spolufinancování kraje cca 1 516 tis. Kč.

Odbor regionálního rozvoje: Aktivity projektového záměru jsou v souladu se zaměřením prioritní osy 2/6c programu INTERREG V-A AT-CZ. Některé aktivity zmíněné v příloze 2 materiálu týkající se etnografie je nutné ze strany Muzea Vysočiny Třebíč koordinovat s projektem I-CULT, který se touto oblastí bude také zabývat.

Grémium ředitele: Souhlasí s předloženým materiálem.
* záměr projektu Centrum tradiční lidové kultury dle materiálu RK-27-2016-38, př. 1;
* stavební záměr uvedený v materiálu RK-27-2016-38, př. 3;
ukládá
odboru kultury, památkové péče a cestovního ruchu ve spolupráci s odborem majetkovým v případě schválení finančních prostředků na přípravu projektu zastupitelstvem kraje připravit projektovou žádost a předložit ji ke schválení radě kraje;
doporučuje
Odpovědnost OKPPCR, OM