Detail materiálu pro radu čj. RK-26-2016-43

RK-26-2016-43.doc  RK-26-2016-43pr01.pdf  RK-26-2016-43pr02.doc  RK-26-2016-43pr03.pdf  RK-26-2016-43pr04.doc
Číslo jednacíRK-26-2016-43
NázevKrajská knihovna Vysočiny - úpravy smluvních vztahů týkajících se zajištění funkce základní knihovny, a dále zajištění činnosti základních knihoven v místních částech Havlíčkova Brodu
Zpracoval I. Schallnerová, E. Herzánová
Předkládá L. Seidl
Popis problémuJedná se o úpravu smlouvy týkající se zajištění funkce základní knihovny Krajskou knihovnou Vysočiny v městě Havlíčkův Brod a úhrady nákladů spojených s jejím provozem, a dále smlouvy o zajištění činnosti základních knihoven v místních částech Havlíčkova Brodu.
Krajská knihovna Vysočiny v souladu se svojí zřizovací listinou plní v místě svého sídla, tj. v Havlíčkově Brodě, funkci základní knihovny, na jejímž provozu se dle § 11 odst. 4 zákona 257/2001 Sb. (o knihovnách) podílí město Havlíčkův Brod, viz materiál
RK-26-2016-43, př. 1 - Smlouva o poskytování dotace na zajištění funkce základní knihovny ze dne 31. 3. 2009, ve znění Dodatku č. 1 ze dne 12. 3. 2012, uzavřená mezi městem Havlíčkův Brod a Krajem Vysočina.
Usnesením č. 1033/20/2016/RK ze dne 7. 6. 2016, jímž rada kraje schválila stavební záměr Krajské knihovny Vysočiny jako novostavby v lokalitě Ostrov v Havlíčkově Brodě a vzala na vědomí návrh Smlouvy o zajištění funkce základní knihovny a úhradě nákladů spojených s jejím provozem, bylo RNDr. Marii Kružíkové, radní kraje pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu uloženo dojednat konečné znění návrhu smlouvy a předložit je zastupitelstvu kraje na jednání v září 2016. Uzavřením této smlouvy, která zohledňuje plánovanou výstavbu nové budovy krajské knihovny a zvýšení provozních nákladů souvisejících s rozšířením a modernizací objektu, bylo rovněž podmíněno darování pozemků z vlastnictví Kraje Vysočina do vlastnictví města Havlíčkův Brod dle usnesení č. 0336/04/2014/ZK schváleného zastupitelstvem kraje dne 21. 6. 2016.
Na základě jednání se zástupci města Havlíčkův Brod a po zapracování dohodnutých textových úprav návrhu smlouvy schválilo Zastupitelstvo města Havlíčkův Brod dne 27. 6. 2016 usnesením č. 196/16 Smlouvu o zajištění funkce základní knihovny a úhradě nákladů spojených s jejím provozem, viz materiál RK-26-2016-43, př. 2.
Krajská knihovna dle smlouvy uzavřené mezi městem Havlíčkův Brod a Krajem Vysočina ze dne 30. 6. 2009, ve znění pozdějších dodatků, rovněž zajišťuje činnost základních knihoven v místních částech Havlíčkova Brodu, viz materiál RK-26-2016-43, př. 3. Tento smluvní vztah je vzhledem ke změnám vycházejícím ze zákona č. 250/2000 Sb., o rozpočtových pravidlech územních rozpočtů, ve znění pozdějších předpisů, a operativnosti řešení potřeb krajské knihovny, coby garanta chodu těchto místních knihoven, také předmětem úpravy spočívající v ukončení stávající smlouvy a uzavření nové smlouvy mezi městem Havlíčkův Brod a krajskou knihovnou, vše s účinností k 1. 1. 2017. Návrh Dohody o ukončení platnosti Smlouvy o zajištění činnosti základních knihoven v místních částech Havlíčkova Brodu Krajskou knihovnou Vysočiny je uveden v materiálu RK-26-2016-43, př. 4.
Návrh řešení Odbor kultury, památkové péče a cestovního ruchu navrhuje radě kraje rozhodnout uzavřít Dohodu o ukončení platnosti Smlouvy o zajištění činnosti základních knihoven v místních částech Havlíčkova Brodu Krajskou knihovnou Vysočiny dle materiálu RK-26-2016-43, př. 4. Nový smluvní vztah upravující zajištění činnosti základních knihoven v místních částech Havlíčkova Brodu a plné pokrytí jejich provozních nákladů bude následně uzavřen přímo mezi městem Havlíčkův Brod a krajskou knihovnou.
Dále odbor kultury, památkové péče a cestovního ruchu spolu s gesční radní RNDr. Marií Kružíkovou navrhují radě kraje doporučit zastupitelstvu kraje rozhodnout uzavřít Smlouvu o zajištění funkce základní knihovny a úhradě nákladů spojených s jejím provozem dle materiálu RK-26-2016-43, př. 2.
Návrh smlouvy obsahuje ustanovení o navýšení provozního příspěvku po kolaudaci nové budovy krajské knihovny, která poskytne svým uživatelům, jež tvoří zejména obyvatelé města a okresu Havlíčkův Brod, vyšší návštěvnický standard a umožní další zkvalitnění a rozšíření služeb pro veřejnost. Návrh rovněž zakotvuje možnost úpravy výše finančního příspěvku poskytovaného městem po ročním provozu nového objektu, kdy budou vyhodnoceny skutečné náklady krajské knihovny.
StanoviskaStanoviska nebyla vyžádána.
RK-26-2016-43, př. 4;
doporučuje
Odpovědnost odbor kultury, památkové péče a cestovního ruchu