Detail materiálu pro radu čj. RK-15-2005-41

NázevŠkody po záplavách - SÚS Havlíčkův Brod, SÚS Třebíč
Zpracoval I. Ševecová
Předkládá L. Staněk
Popis problémuDne 18. 3. 2005 došlo z důvodu tání sněhu v okrese Třebíč, u obce Ocmanice směr Naloučany, k zaplavení části území povodí řeky Oslavy a hrozilo zaplavení části obce Naloučany. Řešením této kritické situace bylo odbagrování části silnice III/3993 vedle dvoupólového mostu ev. č. 3993-1, který svým průtočným profilem nezajistil plynulý odtok vody z důvodu rychlého tání sněhu tak, aby voda, kterou nestačilo pojmout koryto řeky Oslavy mohla odtéci a nedošlo k zaplavení nemovitostí v obci Naloučany. Silnice byla odbagrována v délce 10 m a výšce 3 m. Odbagrování zajišťovala Správa a údržby silnic Třebíč. Odhadovaná škoda je ve výši 500 tis. Kč.

Ve dnech 18. 3 - 25. 3. 2005 došlo vlivem tání sněhu v okrese Havlíčkův Brod k poškození propustku na silnici III/34417 u obce Libice nad Doubravou - Barovice, dále propustku a části silnice č. III/01827 u města Ledeč nad Sázavou - Sechov.
- Na silnici III/34417 Libice nad Doubravou - Barovice, kde se jedná o křížení silnice s potokem Barovka, kde došlo k zaplavení části silnice a zničení propustku. Odhadovaná škoda je ve výši 450 tis. Kč.
- Na komunikaci III/01827 Ledeč nad Sázavou - Sechov, kde řeka Sázava protéká souběžně s komunikací, došlo při jarním tání ke zničení části silnice a propustku. Zaplavení trvalo od 18. 3 do 25. 3. 2005. Odhadovaná škoda činí 500 tis. Kč.
Návrh řešení Odbor dopravy a silničního hospodářství navrhuje pro plné obnovení dopravy zajistit následující práce, které budou zabezpečeny neodkladně prostřednictvím Správ a údržeb silnic Třebíč a Havlíčkův Brod včetně úhrady nákladů na provedení těchto opatření z provozních prostředků SÚS:
1) Silnice III/3993 Ocmanice - Naloučany provést zavezení odbagrované části silnice (hutnění) včetně položení asfaltobetonového povrchu, které zajistí Správa a údržba silnic Třebíč.
2) Silnice III/34417 Libice nad Doubravou - Barovice, odstranění náplavů, oprava poškozené vozovky, doplnění utržených krajnic a jejich zpevnění, zřízení propustku včetně čel, které zajistí Správa a údržba silnic Havlíčkův Brod.
3) Silnice III/01827 Ledeč nad Sázavou - Sechov, odstranění náplav, oprava poškozené vozovky, doplnění utržených krajnic a jejich zpevnění, zřízení propustku včetně čel, které zajistí Správa a údržba silnic Havlíčkův Brod.
V souladu s § 77 zákona 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích ve znění pozdějších předpisů, byli účastníci silničního provozu upozorněni stanovením dopravního značení na závadu způsobenou povětrnostními situacemi dle ustanovení § 27 odst. 2 zákona č. 13/1997 Sb., o pozemních komunikacích ve znění pozdějších předpisů. Toto značení bylo zajištěno Správou a údržbou silnic Třebíč a Havlíčkův Brod.
StanoviskaOdbor majetkový nemá námitek k předloženému materiálu a návrhu řešení. V případě silnice III/3993 bude OM společně se SÚS Třebíč prověřovat trvalé řešení vedoucí v budoucnu k odstranění překážky bránící plynulému odtoku vody v případě velkých průtoků v údolní nivě.
Odbor ekonomický nemá připomínky k předkládanému materiálu a navrhuje k finančnímu krytí použít prostředky na položce Péče o lidské zdroje a majetek kraje.
bere na vědomí
poškození silnice III/3993 Ocmanice - Naloučany okres Třebíč, poškození propustku na silnici III/34417 Libice nad Doubravou Barovice a propustku na silnici III/01827 Ledeč nad Sázavou - Sechov, okres Havlíčkův Brod a navržený způsob řešení k odstranění škod vzniklých při záplavách a
ukládá
odboru dopravy a silničního hospodářství předložit radě kraje návrh na provedení rozpočtového opatření k zajištění finančního krytí nákladů na opravy silnice
III/3993 Ocmanice - Naloučany pro Správu a údržbu silnic Třebíč a poškození propustku na silnici III/34417 Libice nad Doubravou Barovice a propustku na silnici III/01827 Ledeč nad Sázavou - Sechov pro Správu a údržbu silnic Havlíčkův Brod, které byly způsobeny rychlým táním sněhu ve dnech 18. 3. - 25. 3. 2005 po doložení skutečně vynaložených nákladů na realizaci výše uvedených oprav.
Odpovědnost odbor dopravy a silničního hospodářství
Termín do 30. 6. 2005