Detail materiálu pro radu čj. RK-06-2005-02

NázevDarování silnice III/35733 městu Bystřice nad Pernštejnem
Zpracoval J. Tvrzová
Popis problému

Dopisem ze dne 30. 7. 2004 požádal starosta města Bystřice nad Pernštejnem o převod silnice III/35733 do vlastnictví města. Město je ochotno převzít krajskou komunikaci do svého vlastnictví za podmínky současného poskytnutí finančních prostředků na její opravu. Komunikaci by město zařadilo do sítě místních komunikací. Jedná se o silnici spojující místní část Domanínek s městem patřící svým charakterem vzhledem k druhu dopravy, ke kterému slouží, spíše do místních komunikací (dle zákona č. 13/1997 Sb. o pozemních komunikacích v platném znění, jsou silnice III. třídy určeny ke vzájemnému spojení obcí nebo jejich napojení na ostatní pozemní komunikace a místní komunikace slouží převážně místní dopravě na území obce). Pozemky pod silnicí jsou ve vlastnictví ČR s příslušností hospodaření Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových. Rada kraje přijala zásady k jednotnému postupu pro zařazování pozemních komunikací do jednotlivých tříd a jejich změny v silniční síti kraje Vysočina. Podle těchto Zásad je před rozhodnutím správního orgánu o vyřazení silnice ze silniční sítě nutné uzavřít smlouvu o budoucí darovací smlouvě na stavbu silnice a pozemky zastavěné. Dle projednání se starostou města je (za předpokladu poskytnutí přiměřené dotace na opravu s převodem silnice do vlastnictví města) reálné přijetí silnice III/35733 bez předchozího majetkoprávního vypořádání pozemků pod ní. Ve smyslu Zásad byla mezi Vysočinou a městem Bystřice nad Pernštejnem uzavřena smlouva o budoucí darovací smlouvě na převod stavby silnice III/35733 na pozemcích par. č. 3106/1 v k. ú. Bystřice n. Pern. a par. č. 11/1 a par. č. 100/1 v k. ú. Domanínek , všechny v obci Bystřice n. Pern. do vlastnictví města Bystřice nad Pernštejnem. Uzavření této smlouvy spolu s podmínkou poskytnutí příspěvku v max. výši 1 mil. Kč na opravu této komunikace bylo schváleno usnesením č. 390/06/2004/ZK. Na návrh odboru majetkového doložený touto budoucí darovací smlouvou vydal silniční správní úřad - odbor dopravy a silničního hospodářství Krajského úřadu kraje Vysočina - Rozhodnutí č.j. KUJI 18012/2004 ODSH-St/Zm ze dne 17. 1. 2005, kterým byla vyřazena silnice III/35733 z kategorie silnic III. třídy. S odvoláním na čl. II. Smlouvy o budoucí darovací smlouvě se účastníci smlouvy dohodli, že do 2 měsíců ode dne nabytí právní moci rozhodnutí o vyřazení silnice uzavřou darovací smlouvu na převod výše uvedeného nemovitého majetku z vlastnictví kraje Vysočina do vlastnictví města Bystřice nad Pernštejnem.
Záměr darovat výše uvedený nemovitý majetek z vlastnictví kraje byl ve smyslu ust. § 18 odst. 1 zákona č. 129/2000 Sb., o krajích, v platném znění, zveřejněn na úřední desce krajského úřadu ve dnech 16. 9. - 17. 10. 2004.

Návrh řešení

Odbor majetkový doporučuje uzavřít s městem Bystřice nad Pernštejnem darovací smlouvu na převod silnice III/35733.
Návrh usnesení předpokládá doporučení zastupitelstvu kraje schválit darování stavby komunikace (dříve silnice III/35733) postavené na pozemcích par. č. 3106/1 v k. ú. Bystřice nad Pernštejnem a par. č. 11/1 a par. č. 100/1 v k. ú. Domanínek, všechny v obci Bystřice nad Pernštejnem do vlastnictví města Bystřice nad Pernštejnem. Součástí návrhu usnesení zastupitelstva kraje bude schválení poskytnutí dotace ve smyslu uzavřené smlouvy o budoucí darovací smlouvě a návrh na provedení rozpočtového opatření.

Stanoviska

Usnesením 1095/31/2004/RK rada kraje mimo jiné doporučila zastupitelstvu kraje schválit:
? uzavření smlouvy o budoucí darovací smlouvě podle které kraj Vysočina daruje a město Bystřice nad Pernštejnem do svého vlastnictví přijme stavbu silnice III/35733 včetně všech součástí a příslušenství;
? poskytnutí dotace městu Bystřice nad Pernštejnem ve výši prokazatelných nákladů vynaložených na opravu silnice III/35733, maximálně však 1 mil. Kč, po převzetí stavby silnice III/35733 do vlastnictví města Bystřice nad Pernštejnem.
Dopravní komise Rady kraje Vysočina usneseními č. 001/04/2004/DK a 007/08/2004/DK doporučila vyřazení části silnice III/35733 v úseku Bystřice nad Pernštejnem - Domanínek ze silniční sítě a předání městu Bystřice nad Pernštejnem s finanční kompenzací s ohledem na stavební stav předávaného majetku.
SÚS Žďár n. Sázavou a odbor dopravy a silničního hospodářství souhlasí s převodem silnice.
Usnesením 390/06/2004/ZK ze dne 26. 10. 2004 zastupitelstvo kraje schválilo uzavření budoucí darovací smlouvy, kterou Vysočina daruje městu Bystřice nad Pernštejnem stavbu silnice III/35733 za podmínky poskytnutí dotace max. do výše 1 mil. Kč.

Návrh usnesení

Rada kraje
doporučuje
zastupitelstvu kraje schválit darování stavby pozemní komunikace (dříve silnice III/35733) na pozemcích par. č. 3106/1 v k. ú. Bystřice nad Pernštejnem a par. č. 11/1 a par. č. 100/1 v k. ú. Domanínek, všechny v obci Bystřice nad Pernštejnem včetně všech součástí a příslušenství do vlastnictví města Bystřice nad Pernštejnem.
Termín 15. 2. 2005