Detail materiálu pro radu čj. RK-04-2005-35

RK-04-2005-35.doc
Číslo jednacíRK-04-2005-35
NázevNávrh dalšího postupu rozvoje spolupráce s regionem Champagne-Ardenne
Zpracoval L. Seidl
Předkládá M. Kalivoda
Popis problému

Mezi zahraniční regiony, se kterými se kraj Vysočina snaží navázat hlubší spolupráci, patří francouzský region Champagne-Ardenne.
R. Běhanová a L. Seidl, pracovníci kraje, přivezli ze stáže ve výše uvedeném regionu návrh témat vzájemné konkrétní spolupráce, který rada kraje vzala na vědomí (materiál
RK-01-2005-41).
Na základě usnesení 0037/01/2005/RK uložila rada kraje odboru sekretariátu hejtmana připravit návrh dalšího postupu rozvoje spolupráce s regionem Champagne-Ardenne.

Návrh řešení

Z důvodu širokého rozsahu oblastí, vhodných pro budoucí spolupráci, navrhujeme následující postup, jehož výsledkem by měla být konkretizace spolupráce s partnery z regionu Champagne-Ardenne.

1) Konkretizace témat pro spolupráci
Vzhledem k velkým možnostem spolupráce zejména v oblasti školství, mládeže a kultury, navrhujeme připravit setkání vedoucích dotčených odborů společně s členy rady kraje pro oblast školství, kultury a regionálního rozvoje. Toto setkání by mělo podrobit diskusi návrhy francouzské strany na spolupráci a konkretizovat vlastní představy kraje Vysočina. Konkrétní návrhy vzešlé z této schůzky pak můžeme opět přenést na francouzskou stranu.

organizace schůzky
OSH, M. Černá, M. Matějková
15. února

2) Formalizace vztahů
Jelikož se dosavadní kontakty s regionem Champagne-Ardenne jeví jako velmi perspektivní, navrhujeme podtrhnout vztah mezi Vysočinou a regionem Champagne-Ardenne pomocí smlouvy o spolupráci. Smyslem uzavření takové smlouvy by mělo být:
- formalizace vztahů
- nastavení základních principů komunikace a spolupráce
- pojmenování prioritních oblastí spolupráce.
Francouzská strana vyjádřila předběžný zájem o podpis smlouvy o spolupráci.

zpracování prvotního návrhu smlouvy
OSH, oddělení právní
31. ledna
vnitřní připomínkové řízení
28. února
připomínkové řízení s francouzskou stranou
OSH
projednání návrhu s ministerstvem zahraničních věcí a ministerstvem vnitra
???
projednání návrhu se samosprávnými orgány regionů
slavnostní podpis smlouvy

3) Návštěva prezidenta regionu Champagne-Ardenne na Vysočině
Jako další krok navrhujeme zorganizovat návštěvu prezidenta regionu Champagne-Ardenne na Vysočině. Tato návštěva se jeví jako přirozený krok na cestě ke spolupráci mezi oběma regiony. Návštěva prezidenta regionu Champagne-Ardenne by měla být příležitostí pro:
- osobní kontakt mezi nejvyššími představiteli regionů
- podrobné představení kraje Vysočina
- další konkretizaci témat pro spolupráci, představení oblastí, ve kterých již ke spolupráci dochází, nebo zde existuje jasná představa
- upřesnění znění návrhu smlouvy o spolupráci
- medializaci spolupráce mezi oběma regiony.

příprava návštěvy prezidenta regionu Champagne-Ardenne na Vysočině

4) Zpracování podrobné analýzy potřeb
Pro další, komplexnější postup, nejen v oblasti rozvoje vztahů s regionem Champagne-Ardenne, ale všeobecně v oblasti rozvoje zahraniční spolupráce doporučujeme zpracovat podrobnou analýzu potřeb. Tato analýza by se měla stát podkladem pro zpracování koncepce zahraničních vztahů.

termín
předložení podrobné představy o zpracování analýzy potřeb radě kraje
1. února

Stanoviska