Detail materiálu pro radu čj. RK-32-2012-13

Číslo jednacíRK-32-2012-13
NázevMajetkoprávní vypořádání pozemků v k. ú. Vojslavice nad Želivkou
Zpracoval J. Mrázková
Popis problémuPředkládaný materiál řeší majetkoprávní vypořádání pozemků v k. ú. Vojslavice nad Želivkou mezi Krajem Vysočina a ČR - Ředitelstvím silnic a dálnic.
Na OM se obrátilo Ředitelství silnic a dálnic ĆR se žádostí o majetkoprávní vypořádání pozemků v k. ú. Vojslavice nad Želivkou, kdy část pozemku ve vlastnictví Kraje Vysočina je zastavěna dálnicí D1 a naopak pozemek zastavěný krajskou silnicí je ve vlastnictví ČR, příslušnosti hospodařit pro ŘSD. Konkrétně se jedná o pozemky par. č. 1000/5 - o st. plocha, silnice - vlastník Kraj Vysočina a par. č. 1000/1 - ost. plocha, dálnice - vlastník - ČR, ŘSD.
Ředitelství silnic a dálnic předložilo geometrický plán č. 106-50/2004 vyhotovený Tomášem Tomečkem, Říčany, podle něhož se z pozemku par. č. 1000/5 odděluje díl a o výměře 1134 m2 a slučuje se s pozemkem par. č. 1000/1. Naopak z pozemku par. č. 1000/1 se odděluje díl b o výměře 322 m2, který se slučuje s pozemkem par. č. 1000/5, vše v k. ú. Vojslavice nad Želivkou, obec Vojslavice.
Návrh řešení Odbor majetkový navrhuje uzavřít mezi Krajem Vysočina a ČR - Ředitelstvím silnic a dálnic vzájemné darovací smlouvy a tím vyřešit vlastnické vztahy k pozemkům tak, aby odpovídaly vlastnickému právu k tělesům komunikací. Darování části pozemku z vlastnictví kraje však musí předcházet zveřejnění záměru darování na úřední desce krajského úřadu. Po uplynutí zákonné lhůty je možné předložit zastupitelstvu kraje rozhodnutí o darování části pozemku z vlastnictví kraje do vlastnictví ĆR, příslušnosti hospodařit pro ŔSD.
Smlouvy nejsou předkládány, neboť jde o standardní typ smlouvy.
Návrh usnesení předpokládá rozhodnout zveřejnit záměr darování dílu a pozemku par. č. 1000/5 z vlastnictví Kraje Vysočina a doporučit zastupitelstvu kraje rozhodnout převést darem díl a o výměře 1 134 m2 z vlastnictví kraje do vlastnictví ČR, příslušnosti hospodařit pro ŘSD a naopak nabýt darem díl b o výměře 322 m2 pozemku par. č. 1000/1 z vlastnictví ČR - ŘSD do vlastnictví Kraje Vysočina.
StanoviskaKrajská správa a údržba silnic Vysočiny, cestmistrovství Pelhřimov souhlasí se vzájemným darováním pozemků v k. ú. Vojslavice nad Želivkou.
ODSH nemá proti vzájemnému darování pozemků žádné námitky.
zveřejnit záměr darování geometrickým plánem č. 106-50/2004 odděleného dílu a z pozemku par. č. 1000/5 - ost. plocha, silnice o výměře 1 134 m2 v k. ú. Vojslavice nad Želivkou, obec Vojslavice z vlastnictví Kraje Vysočina do vlastnictví České republiky, příslušnosti hospodařit pro Ředitelství silnic a dálnic ČR;
doporučuje
zastupitelstvu kraje rozhodnout:
* nabýt darem díl b o výměře 322 m2 oddělený geometrickým plánem č. 106-50/2004 z pozemku par. č. 1000/1 v k. ú. Vojslavice nad Želivkou, obec Vojslavice z vlastnictví ĆR, příslušnosti hospodařit pro Ředitelství silnic a dálnic ČR do vlastnictví Kraje Vysočina;
* převést darem díl a o výměře 1 134 m2 oddělený geometrickým plánem č. 106-50/2004 z pozemku par. č. 1000/5 - ost. plocha, silnice v k. ú. Vojslavice nad Želivkou, obec Vojslavice z vlastnictví Kraje Vysočina do vlastnictví České republiky, příslušnosti hospodařit pro Ředitelství silnic a dálnic ČR.
Termín 18. prosince 2012