Kraj Vysočina - oficiální internetové stránky Kraje Vysočina
Kraj Vysočina - oficiální internetové stránky Kraje Vysočina
Systém informací samosprávy


Detail materiálu pro radu čj. RK-26-2012-50

RK-26-2012-50.doc  RK-26-2012-50pr01.doc  RK-26-2012-50pr02.doc
Číslo materiálu50
Číslo jednacíRK-26-2012-50
NázevNařízení Kraje Vysočina o zřízení přírodní památky Ptáčovský kopeček
Zpracoval J. Janová
Předkládá J. Joneš
Počet příloh
Popis problémuJedná se o nové vyhlášení stávajícího zvláště chráněného území přírodní památky Ptáčovský kopeček ve smyslu § 36 zákona č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny, ve znění pozdějších předpisů (dále jen zákon o ochraně přírody ).
Přírodní památka Ptáčovský kopeček byla poprvé vyhlášena v roce 1948 (vyhláškou ministerstva školství a osvěty č. B-13.295/48-III/1 ze dne 1. 2. 1948).
Problémem je, že toto území není zcela přesně vymezeno tak, aby byla zajištěna ochrana přírodních fenoménů, jež jsou předmětem ochrany tohoto zvláště chráněného území. Stávající vymezení přírodní památky citací parcelních čísel je nepřesné a může podléhat změnám v evidenci katastru nemovitostí, proto je nutné na základě přesných geodetických podkladů jednoznačně vymezit hranice přírodní památky. Navíc stávající zřizovací předpis formálně i obsahově neodpovídá současnému právnímu stavu. Ve vyhlášce je např. upravena spolupráce orgánů veřejné moci na ochraně této lokality a způsob její evidence, což je pro současný právní stav nepřípustné.
Předmětné území je navíc evropsky významnou lokalitou s názvem Ptáčovský kopeček (kód CZ0612141). Z ustanovení § 45c odst. 5 zákona o ochraně přírody, vyplývá pro kraje povinnost vyhlášení evropsky významných lokalit za zvláště chráněná území nejpozději do 6 let od přijetí lokalit do evropského seznamu. V Kraji Vysočina byla evropsky významná lokalita Ptáčovský kopeček zařazena do evropského seznamu Rozhodnutím Komise ze dne 13. listopadu 2007; zařazení bylo publikováno formou sdělení Ministerstva životního prostředí č. 81/2008 Sb., o evropsky významných lokalitách, které byly zařazeny do evropského seznamu, účinnost od 5. března 2008. Proto je nutné rozšířit vymezení předmětu ochrany i na evropsky významná stanoviště popřípadě na evropsky významné druhy.
Návrh řešení Z důvodů uvedených v kapitole Popis problému navrhuje odbor životního prostředí vydat nařízení o zřízení zvláště chráněného území v kategorii přírodní památka, jež ponese název Ptáčovský kopeček dle materiálů RK-26-2012-50, př. 1.
Porovnání stávajícího vymezení a nově navrhovaného vymezení přírodní památky je znázorněno v materiálu RK-26-2012-50, př. 2.
Navrhovaná přírodní památka se rozkládají v Kraji Vysočina, v okrese Třebíč, v katastrálním území Ptáčov (viz příloha č. 1 materiálu RK-26-2012-50). Celková výměra navrhované přírodní památky je 0,36 ha. Předmětem ochrany navrhované přírodní památky je mozaika travinných společenstev svazu Koelerio-Phleion phleoidis s výskytem koniklece velkokvětého (Pulsatilla grandis).
Předmětem ochrany jsou zároveň typy přírodních stanovišť a druhy, pro které byla jiným právním předpisem1 vyhlášena evropsky významná lokalita Ptáčovský kopeček a které se nacházejí na území přírodní památky - v tomto případě se jedná o koniklec velkokvětý (Pulsatilla grandis).
Dlouhodobým cílem ochrany území je omezení či pozastavení vývojových procesů v ekosystémech tak, aby bylo zachováno vývojové stádium ekosystému potřebné pro udržení dobrého stavu populací zvláště chráněných druhů rostlin a živočichů.
Ochranné pásmo přírodní památky nebude vyhlášeno, bude jím v souladu s § 37 odst. 1 zákona o ochraně přírody území do vzdálenosti 50m od hranice přírodní památky. Ochranné pásmo přírodní památky je tvořeno intenzivně zemědělsky obhospodařovanými poli.
Odbor životního prostředí na základě odborných podkladů (biologické průzkumy, plán péče) vymezil hranice přírodní památky a následně nechal geodeticky zpracovat tzv. záznam podrobného měření změn (ZPMZ), včetně vytyčení (stabilizace) lomových bodů v terénu. ZPMZ umožňuje stanovit hranice uzavřeným geometrickým obrazcem s přímými stranami, jehož vrcholy jsou určeny souřadnicemi systému jednotné trigonometrické sítě katastrální. Takové vymezení nepodléhá změnám v evidenci katastru nemovitostí (např. scelováním nebo dělením parcel) a umožňuje záznam přírodní památky na geodeticky vymezených částech parcel do operátů na katastrálním úřadě. Podklady nutné k vyhlášení přírodní památky Ptáčovský kopeček (včetně geodetických prací) byly pořízeny z finančních prostředků Operačního programu Životní prostředí (plná úhrada nákladů), v rámci projektu Implementace a péče o území soustavy NATURA 2000 v Kraji Vysočina.
Návrh na vyhlášení přírodní památky byl dle § 40 zákona č. 114/1992 Sb. řádně projednán s vlastníky dotčených pozemků. Námitky k vyhlášení předmětné památky nebyly vzneseny. Současně byl návrh dle § 41 zákona projednán s dotčenými orgány státní správy, které k výše uvedenému záměru rovněž připomínky nevznesly.
Na území přírodní památky je možnost Kraje Vysočina zajišťovat péči o dané území. Území této přírodní památky není možné ponechat bez lidských zásahů samovolnému vývoji, protože by hrozilo postupné zarůstání biotopů a následný ústup významných druhů rostlin a živočichů, které jsou na tyto biotopy vázány. Potřebné zásahy na území přírodní památky (především pravidelné kosení) v současné době zajišťuje Kraj Vysočina. Potřebná péče bude i nadále financována z rozpočtu Kraje Vysočina. Tato skutečnost nepovede k navyšování výdajů z rozpočtu Kraje Vysočina a bude řešena z obvyklé výše rozpočtu na paragrafu 3742 - chráněné části přírody. Protože se jedná o evropsky významnou lokalitu, předpokládáme, že bude možné čerpat finanční prostředky na péči i z jiných zdrojů (Operační program Životní prostředí, dotace Ministerstva životního prostředí apod.).
StanoviskaOddPKŽÚ nemá k návrhu usnesení připomínky.
Návrh usneseníRada kraje
vydává
Nařízení Kraje Vysočina č. 13/2012, o zřízení přírodní památky Ptáčovský kopeček, dle materiálu RK-26-2012-50, př. 1.
Odpovědnost OŽP
Termín 3. 7. 2012
zpět
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 57, 587 33  Jihlava © 2004 webmaster@kr-vysocina.cz