Detail materiálu pro radu čj. RK-21-2012-06

RK-21-2012-06.doc  RK-21-2012-06pr01.pdf
Číslo jednacíRK-21-2012-06
NázevNabytí nemovitostí v k. ú. Okříšky pro realizaci projektu Transformace ÚSP Jinošov II
Zpracoval J. Mrázková
Popis problémuPředkládaný materiál řeší nabytí nemovitostí v k. ú. Okříšky pro realizaci projektu Transformace ÚSP Jinošov II z vlastnictví Městyse Okříšky do vlastnictví Kraje Vysočina.
Usnesením 0042/01/2012/ZK rozhodlo zastupitelstvo kraje mimo jiné uzavřít smlouvu o budoucí kupní smlouvě mezi městysem Okříšky na straně budoucího prodávajícího a Krajem Vysočina na straně budoucího kupujícího, kterou se budoucí prodávající zaváže, že budoucímu kupujícímu prodá budovu č. p. 5 stojící na pozemku st. par. č. 269 včetně všech součástí a příslušenství, pozemek st. par. č. 269 - zastavěná plocha a nádvoří o výměře 254 m2 a část pozemku par. č. 117/21 - ost. plocha, ost. komunikace za těchto podmínek:
- kupní cena bude stanovena dohodou, přičemž výchozím podkladem pro výši kupní ceny bude znalecký posudek o ceně nemovitostí - cena zjištěná dle zákona č. 151/1997 Sb. o oceňování majetku a o změně některých zákonů ve znění pozdějších předpisů;
- převáděné nemovitosti budou užívány pro cílovou skupinu: lidé s mentálním a kombinovaným postižením;
- změna cílové skupiny klientů (obyvatel nemovitosti) je podmíněna souhlasem městyse Okříšky;
- zřízení předkupního práva pro městys Okříšky v případě, že Kraj Vysočina bude převádět výše uvedené nemovitosti na jiného vlastníka;
- v převedeném objektu bude zřízeno jedno odlehčovací lůžko;
- pokud se po prvním obsazení domácnosti v rámci transformace v převedeném objektu uvolní místo, bude provozovatel přednostně přijímat místní zájemce spadající do cílové skupiny zařízení;
a budoucí kupující se zaváže tyto nemovitosti za výše uvedených podmínek do svého vlastnictví koupit tak, jak je uvedeno v materiálu ZK-01-2012-41, př. 1.
Smlouva o budoucí kupní smlouvě byla uzavřena dne 17. 2. 2012.
Odbor majetkový zadal vyhotovení geometrického plánu, kterým byl rozdělen pozemek par. č. 117/21 a vznikl nový pozemek par. č. 117/24 - ost. plocha, jiná plocha o výměře 928 m2 v k. ú. a obci Okříšky, určený k převodu do vlastnictví Kraje Vysočina.
Smlouva o budoucí kupní smlouvě obsahuje článek, dle kterého bude výchozím podkladem pro stanovení kupní ceny prodávaných nemovitostí znalecký posudek na zjištěnou (úřední cenu) dle platných oceňovacích předpisů v době uzavírání kupní smlouvy. Znalecký posudek vyhotovený Ing. Jiřím Mastným dne 10. 2. 2012 stanovil úřední cenu budovy č.p. 5 stojící na pozemku st. par. č. 269 na částku 1 181 487, 90 Kč a úřední cenu pozemku st. par. č. 269 o výměře 254 m2 na částku 21 281,90 Kč, tj. celkem 1 202 770,- Kč. Pozemek par. č. 117/24, oddělený z pozemku par. č. 117/21, je oceněn obvyklou cenou ve výši 400 Kč/m2, při výměře 928 m2 činí cena 371 200 Kč.
Odbor majetkový obdržel usnesení rady městyse Okříšky č. 8-485/5/2012, v níž rada ukládá starostovi jednat na základě znaleckého posudku s Krajem Vysočina o přípravě kupní smlouvy na objekt č.p. 5 a část pozemku par. č. 117/21 v k. ú. a obci Okříšky.
Návrh řešení Odbor majetkový navrhuje s ohledem na uzavřenou smlouvu o budoucí kupní smlouvě uzavřít mezi městysem Okříšky a Krajem Vysočina kupní smlouvu, kterou kraj získá do svého vlastnictví nemovitosti potřebné pro realizaci projektu Transformace ÚSP Jinošov II. Vzhledem k tomu, že budoucí smlouva obsahovala závazky budoucího kupující vztahující se k sociálním službám a dále závazek zřízení předkupního práva ve prospěch prodávajícího, je třeba tyto závazky zakotvit i do kupní smlouvy.
Návrh usnesení předpokládá doporučit zastupitelstvu kraje rozhodnout nabýt do vlastnictví Kraje Vysočina nemovitosti v k. ú. Okříšky z vlastnictví městyse Okříšky za dohodnutou kupní cenu ve výši 1 573 970 Kč a zřídit předkupní právo na dobu neurčitou k nabývaným nemovitostem ve prospěch prodávajícího.
StanoviskaOdbor sociálních věci: Návrh je v souladu se schváleným transformačním plánem a je součástí realizace projektu Transformace Ústavu sociální péče Jinošov II. Odbor sociálních věcí nemá k předloženému materiál připomínky.
Odbor ekonomický:
doporučuje
zastupitelstvu kraje rozhodnout:
* nabýt budovu č. p. 5 stojící na pozemku st. par. č. 269 včetně všech součástí a příslušenství, pozemek st. par. č. 269 - zastavěná plocha a nádvoří o výměře 254 m2 a pozemek par. č. 117/24 ost. plocha, jiná plocha o výměře 928 m2 oddělený
GP č. 1122-22/2012 z pozemku par. č. 117/21 v k. ú. a obci Okříšky za dohodnutou kupní cenu ve výši 1 573 970 Kč za těchto podmínek:
- v převedeném objektu bude zřízeno jedno odlehčovací lůžko;
- pokud kraj v převedeném objektu uvede do provozu denní aktivity nebo pracovní terapii pro klienty s mentálním a kombinovaným postižením, budou tyto aktivity otevřené také klientům z Okříšek;
* zřídit předkupní právo ve prospěch městyse Okříšky k nabývaným nemovitostem, a to budově č. p. 5 stojící na pozemku st. par. č. 269 včetně všech součástí a příslušenství, pozemku st. par. č. 269 - zastavěná plocha a nádvoří o výměře 254 m2 a pozemku par. č. 117/24 ost. plocha, jiná plocha o výměře 928 m2 odděleného GP č. 1122-22/2012 z pozemku par. č. 117/21 v k. ú. a obci Okříšky, jako právo věcné zapisující se do katastru nemovitostí, na dobu neurčitou, s tím, že pokud bude předkupní právo realizováno, bude uplatňováno za cenu zjištěnou (úřední) stanovenou znaleckým posudkem dle platných oceňovacích předpisů v době uplatnění předkupního práva.
Termín 26. června 2012