Detail materiálu pro radu čj. RK-19-2012-20

RK-19-2012-20.doc  RK-19-2012-20pr01.doc  RK-19-2012-20pr01upr1.doc  RK-19-2012-20pr02.pdf
Číslo jednacíRK-19-2012-20
NázevPodpora programů primární prevence sociálně patologických jevů pro rok 2012 - návrh na provedení rozpočtového opatření na kapitole Sociální věci
Zpracoval P. Švanda
Předkládá V. Švarcová
Popis problémuV Kraji Vysočina poskytují nad rámec projektu primární prevence další programy tyto organizace - DCH Brno-Oblastní charita Žďár nad Sázavou - centrum prevence Ponorka, Sdružení Nové Město na Moravě a Střed o.s. Třebíč. Tyto organizace poskytují již několik roků programy primární prevence na základních a středních školách v rámci svých okresů v Kraji Vysočina.
Centrum prevence Ponorka neobdrželo pro letošní rok na realizaci programů primární prevence dotaci z MŠMT a celkově jí chybí částka 280 tis. Kč. Ponorka má část svých programů primární prevence financované v rámci krajského Individuálního projektu Podpora systému primární prevence sociálně patologických jevů , ale na další programy poskytované mimo projekt jim finanční prostředky chybí.
Sdružení Nové Město na Moravě také pro letošní rok nezískalo dotace z MŠMT a z dalších zdrojů ve výši předchozích let, a tudíž jsou také ve složité situaci. Na dofinancování programů primární prevence Sdružení Nové Město na Moravě zatím chybí pro rok 2012 částka 300 tis. Kč.
Střed o.s. má financované preventivní programy od roku 2008 z prostředků ESF, OP VK, v polovině roku 2012 jejich podpora v rámci projektu skončí a na další období se jim nepodařilo získat dostatek finančních prostředků na realizaci jejich programů. Částečně Střed o.s. finančně podpoří město Třebíč, ale tyto prostředky jim všechny náklady nepokryjí. Na dofinancování programů primární prevence chybí občanskému sdružení Střed o.s. pro rok 2012 částka 450 tis. Kč.
Návrh řešení Celkové náklady na realizaci jedné hodiny programu primární prevence se u jednotlivých organizací liší, ale pohybují se v rozmezí od 2100,- Kč do 3100,- Kč. Tyto náklady v sobě zahrnují účast dvou lektorů na programu, jejich jízdní výlohy, náklady na přípravu programu a učebních materiálů či pomůcek, náklady na dojednání programů s konkrétní školou atd. Po odečtení jejich plánovaných příjmů se pak pohybuje rozdíl potřebný k dokrytí v rozmezí od 1750,- Kč do 2450,- Kč (nejnižší hodnota je však ovlivněna také tím, že se jedná o tříhodinové programy). Na základě těchto výpočtů navrhujeme podpořit žádající organizace v rozsahu 2000,- Kč za 1h programu primární prevence s tím, že Kraj Vysočina přispěje vždy pouze na dvě hodiny programu. Tato částka činí zhruba průměr mezi požadavky jednotlivých organizací na dokrytí nákladů na jednu hodinu programu, přičemž bude potřebná i pro poskytovatele, kterému chybělo na hodinu programu méně, ale potřebná částka byla počítána na tři hodiny každého programu.
Pro DCH Brno-Oblastní charitu Žďár nad Sázavou - centrum prevence Ponorka navrhujeme částku 236 tis. Kč na podporu 59 dvouhodinových programů primární prevence v roce 2012.
Pro Sdružení Nové Město na Moravě navrhujeme částku 232 tis. Kč na podporu 58 dvouhodinových programů primární prevence v roce 2012.
Pro Střed o.s. Třebíč navrhujeme částku 400 tis. Kč na podporu 100 dvouhodinových programů primární prevence v druhém pololetí roku 2012.
Všechny uvedené organizace jsou významnými poskytovateli programů primární prevence v Kraji Vysočina. V rámci své činnosti poskytují své programy pro mnoho žáků základních a středních škol, což je v souladu se strategickým cílem uvedeným ve Strategie protidrogové politiky Kraje Vysočina na období 2012 - 2015, který stanovuje vytvořit za pomoci programů primární prevence vhodné výchovně vzdělávací prostředí pro děti a mládež Kraje Vysočina. V případě neobdržení finanční dotace by organizace musely svoji činnost omezit a v případě Sdružení Nové Město na Moravě i ukončit. S návrhem výše dotací a způsobem jejich výpočtu byli zástupci poskytovatelů seznámeni.
Prostředky na financování této dotace budou získány rozpočtovou změnou uvedenou v návrhu usnesení. Jedná se o řešení, které překlene období do konce roku 2012 a neznamená závazek této podpory pro rok 2013. Pro rok 2013 a následující bude ze strany OSV navržen nový systém, který pevně stanoví objem a pravidla pro financování této činnosti. Příprava uvedeného systému je závislá na výsledcích analýzy, která nyní probíhá a je financována z evropských zdrojů.
StanoviskaMateriál byl projednán v Komisi sociální a pro oblast protidrogové politiky č. 02/2012 dne
09. 03. 2012, která doporučuje poskytnout dotaci všem třem organizacím v navrhované výši.
Stanovisko ekonomického odboru: Aktuální stav kapitoly Rezerva a rozvoj kraje, položky Nespecifikovaná rezerva ke dni 2. 5. 2012 je 133 000 tis. Kč.
Stanovisko odboru informatiky: Dotace byla zaevidována v systému eDotace - ID O00370 (příloha č. 2).
doporučuje
zastupitelstvu kraje schválit:
* rozpočtové opatření spočívající ve zvýšení kapitoly Sociální věci, § 4399 Ostatní záležitosti sociálních věcí a politiky zaměstnanosti o částku 868 000 Kč při současném snížení kapitoly Rezerva a rozvoj kraje, § 6409 Ostatní činnosti j.n., položky Nespecifikovaná rezerva o částku 868 000 Kč;
* dotaci pro Diecézní charitu Brno, IČO 44990260, pro Oblastní charitu Žďár nad Sázavou ve výši 236 000 Kč, pro Sdružení Nové Město na Moravě o.s., IČO 45659028 ve výši 232 000 Kč, pro Střed, o.s., IČO 70870896 ve výši 400 000 Kč na realizaci programů primární prevence v roce 2012;
* vzorovou smlouvu o poskytnutí dotace dle materiálu RK-19-2012-20, př. 1.
Odpovědnost OSV
Termín 15. 06. 2012