Detail materiálu pro radu čj. RK-13-2011-17

Číslo jednacíRK-13-2011-17
NázevProdej pozemku v k. ú. Otradice, obec Náměšť nad Oslavou
Zpracoval J. Mrázková
Popis problémuMateriál řeší prodej pozemku v k.ú. Otradice do vlastnictví fyzické osoby.
Krajská správa a údržba silnic Vysočiny, cestmistrovství Třebíč při běžné kontrole zjistila, že pozemek st. par. č. 27 v k.ú. Otradice je v současné době užíván fyzickou osobou bez právního důvodu. K této situaci došlo tím, že původní nájemní smlouva na užívání tohoto pozemku byla uzavřena v roce 1997 na dobu určitou 10 let, počínaje 1. 3. 1997. Po uplynutí této doby nebyla smlouva nedopatřením prodloužena. Po zjištění byl nájemce Vladimír Antonín Havelka vyzván k úhradě bezdůvodného obohacení a byla s ním uzavřena KSUSV nová nájemní smlouva na dobu určitou do konce r. 2011. Bezdůvodné obohacení bylo uhrazeno a nová nájemní smlouva byla uzavřena.
Nájemce užívá tento pozemek pro rekreační účely spolu s pozemkem par. č. 97 v k.ú. Otradice, jehož je vlastníkem. Na části pozemku st. par. č. 27 se nachází objekt (na LV 29 pro k.ú. Otradice vedený jako objekt bydlení č.p. 13), který V. A. Havelka užívá také. Pozemek st. par. č. 27 i budova č.p. 13 stojící na pozemku st. par.č. 27 jsou vedeny Katastrálním úřadem pro Vysočinu, katastrálním pracovištěm Třebíč na LV 29 pro k.ú. Otradice ve vlastnictví kraje Vysočina, hospodaření vykonává Krajská správa a údržba silnic Vysočiny. Pan Havelka namítá, že budovu č.p. 13, původně sloužící jako chlév, koupil na základě notářského zápisu NZ 207/81 ze dne 25. března 1981 z vlastnictví Zdeňka Rouse, bytem Lukovany č.p. 165 jako součást pozemku par. č. 97. Tomu svědčí skutečnost, že kupní cena pozemku par. č. 97 uvedená v notářském zápisu ve výši 4 334,- Kč plně odpovídá částce ve znaleckém posudku o ceně pozemku par. č. 97 ze dne 10. 3. 1981, který obsahuje i položku chlév.
Kraj Vysočina, resp. Okresní správa a údržba silnic v Třebíči získala budovu č.p. 13 spolu s pozemkem st. par. č. 27 na základě smlouvy o převodu nemovitostí uzavřenou dne 30. 5. 1978 z vlastnictví Zdeňka Rouse, bytem Lukovany č.p. 165 v souvislosti s odstraněním bodové závady na silnici III/3996. V rámci této akce byly vykoupeny budovy č.p. 13 a č.p. 15 v Otradicích a následně bylo požádáno o demolici těchto domů. Rozhodnutím čj. Výst. 1160/79-P ze dne 13. 9. 1979 povolil Městský národní výbor v Náměšti nad Oslavou odstranění stavby č.p. 13 a č.p. 15 v k.ú. Otradice. Obě stavby byly odstraněny a nově byla vybudována část silnice III/3996 v Otradicích. Z původního č.p 13 nebyl demolován pouze chlév, který v roce 1981 prodal Z. Rous do vlastnictví V. A. Havelky. Stavba byla v havarijním stavu, rodina Havelkových tento objekt v souladu s příslušnými povoleními zrekonstruovala a po celou dobu užívala s vědomím, že se jedná o její vlastnictví.
Skutečnosti, že objekt č.p. 13 - chlév nebyl získán do vlastnictví Správy a údržby silnic Třebíč nasvědčuje i to, že v roce 1993 vyžádala SUS Třebíč posudek o ceně pozemku st. par. č. 27 v k.ú. Otradice a tento neobsahuje žádnou stavbu.
Skutečnost, že budova č.p. 13 - objekt bydlení stojící na pozemku st. par.č. 13 v k.ú. Otradice je vedena ve vlastnictví kraje Vysočina, vznikla dle názoru OM tím, že po demolici obytné části č.p. 13 nebyla v katastru nemovitostí provedena změna a budova č.p. 13 nebyla vymazána.
V. A. Havelka již v roce 1997 žádal Správu a údržbu silnic v Třebíči o koupi pozemku st. par. č. 27 v k.ú. Otradice a následně ještě v roce 1999. Z předložených dokladů není zřejmé, z jakých důvodů nebylo žádosti vyhověno.
Návrh řešení OM navrhuje pozemek st. par. č. 27 - zastavěná plocha a nádvoří o výměře 143 m2 prodat do vlastnictví žadatele. Uvedený pozemek je pro kraj i Krajskou správu a údržbu silnic Vysočiny nepotřebný, je v zaplocené zahradě, od r. 1981 neslouží jako pozemek silniční. OM nechá vyhotovit znalecký posudek o ceně nemovitosti, a to jak v ceně úřední, tak ceně v místě a čase obvyklé. Prodej bude moci být realizován přímým prodejem předem vybranému zájemci (Čl. 2, bod 3 Zásad Zastupitelstva kraje Vysočina pro převod nemovitého majetku ve vlastnictví kraje Vysočina, neboť žadatel je vlastníkem sousedního pozemku. Budova č.p. 13 stojící na tomto pozemku v k.ú. Otradice je dle názoru OM a předložených dokladů v katastru nemovitostí na LV 29 nesprávně zapsána a bude nutné tento zápis vymazat.
Podmínkou pro prodej pozemku z vlastnictví kraje je zveřejnění záměru prodeje na úřední desce krajského úřadu po zákonem stanovenou dobu.
Návrh usnesení předpokládá rozhodnout zveřejnit záměr prodeje pozemku st. par. č. 27 v k.ú. Otradice, obec Náměšť nad Oslavou na úřední desce krajského úřadu.
StanoviskaKrajská správa a údržba silnic Vysočiny, cestmistrovství Třebíč souhlasí s prodejem pozemku st. par. č. 27 v k. ú. Otradice.
ODSH souhlasí s prodejem nepotřebného pozemku v k.ú. Otradice.
zveřejnit na úřední desce Krajského úřadu kraje Vysočina záměr prodeje pozemku st. par. č. 27 - zastavěná plocha a nádvoří o výměře 143 m2 v k. ú. Otradice, obec Náměšť nad Oslavou.
Termín. 30. dubna 2011