Detail materiálu pro radu čj. RK-09-2011-72

RK-09-2011-72.doc
Číslo jednacíRK-09-2011-72
NázevPrověrka spojů veřejné linkové osobní dopravy - informace
Zpracoval Z. Navrkal
Předkládá H. Strnadová
Popis problémuZastupitelstvo kraje usnesením 0529/07/2010/ZK stanovilo rozsah základní dopravní obslužnosti kraje Vysočina pro rok 2011. Jak bylo zmíněno v materiálu RK-38-2010-71, Stanovení rozsahu základní dopravní obslužnosti kraje Vysočina pro rok 2011 , byla provedena prověrka systému a rozsahu dopravní obsluhy území kraje Vysočina veřejnou linkovou osobní dopravou (VLOD). Za základ byla použita data za rok 2010. Prověrka byla provedena po stránce efektivity a počtu cestujících na jednotlivých spojích. Prověřeno bylo celkem 902 spojů s průměrnou tržbou nižší než 3 Kč/km, které představují více než 2 mil km a úhrada ztrát na těchto spojích byla asi 56 mil Kč, což představuje 20% celkové částky určené na úhradu ztrát ve VLOD.
Tyto spoje byly podrobně analyzovány a byly vyřazeny spoje párové (vratné) ke spojům, které vykazují vyšší tržby než je stanovená hranice, dále spoje zajišťující dopravu žáků do škol, zaměstnanců do zaměstnání ap. Po této prověrce, která byla provedena ve spolupráci s dopravci, zbylo 260 spojů, které vykazovaly minimální počty cestujících, na projednání s dotčenými obcemi. Z tohoto důvodu ODSH uspořádal v únoru 9 pracovních jednání se zástupci dotčených obcí, na kterých byli informováni o výsledcích prověrky nevyužívaných spojů a záměru kraje Vysočina od 12. června 2011 (řádný termín na změny jízdních řádů) dále tyto spoje nefinancovat. Všem přítomným byla poskytnuta možnost podat odůvodněné námitky k tomuto záměru kraje. Takto bylo ještě řešeno 30 spojů.
Návrh řešení V celkovém výsledku je navrženo 223 spojů vyřadit ze závazku veřejné služby a od 12. 6. 2011 je dále nefinancovat. Podle vyúčtování roku 2010 byla ztráta na těchto spojích 5 043 000 Kč. U zbývajících spojů zástupci obcí podali odůvodněné námitky nebo došlo k dohodě o společném financování a z tohoto důvodu navrhujeme tyto spoje zachovat v systému základní dopravní obslužnosti.
Na všechny změny budou uzavřeny dodatky smluv o závazku veřejné služby s příslušnými dopravci.
Výsledky prověrky budou promítnuty do jízdních řádů od 12. 6. 2011 tj. od řádného termínu změn jízdních řádů, který je vyhlášen Ministerstvem dopravy.
StanoviskaStanoviska nebyla vyžádána.
doporučuje
zastupitelstvu kraje vzít na vědomí informaci o prověrce systému a rozsahu dopravní obsluhy veřejnou linkovou osobní dopravou.
Odpovědnost odbor dopravy a silničního hospodářství
Termín 30. 06. 2011