Detail materiálu pro radu čj. RK-08-2010-25

RK-08-2010-25.doc  RK-08-2010-25pr1.xls  RK-08-2010-25pr2.xls  RK-08-2010-25pr3.xls  RK-08-2010-25pr4.doc  RK-08-2010-25pr5.xls
Číslo jednacíRK-08-2010-25
NázevNávrh na provedení rozpočtového opatření na kapitole Požární ochrana a IZS -poskytnutí dotací obcím na výdaje realizované v rámci Programu prevence kriminality kraje Vysočina v roce 2010
Zpracoval J. Pokorný
Předkládá I. Šteklová
Popis problémuZastupitelstvo kraje Vysočina schválilo usnesením č. 0505/07/2009/ZK Program prevence kriminality kraje Vysočina na rok 2010 (dále jen Program ), Zásady Zastupitelstva kraje Vysočina pro poskytování dotací na výdaje realizované v rámci Programu prevence kriminality kraje Vysočina v roce 2010 (dále jen Zásady ) a Výzvu k předkládání žádostí
o poskytnutí dotací na realizaci projektů v roce 2010 (dále jen Výzva ). Na realizaci projektů byla přislíbena kraji státní dotace z rozpočtu kapitoly MV ve výši 1,759 mil. Kč a v rozpočtu kraje Vysočina byly na prevenci kriminality v roce 2010 vyčleněny finanční prostředky ve výši 1,5 mil. Kč.
Na základě Výzvy k předkládání projektů požádalo celkem 6 obcí o dotace v celkové výši 2,698 mil. Kč (Příloha č. 1). K hodnocení projektů obcí byla ředitelem krajského úřadu ustavena dle metodiky odboru prevence kriminality Ministerstva vnitra ČR hodnotící komise složená z pracovníků krajského úřadu (vedoucí OSH, manažer prevence kriminality, vedoucí EO), konzultant odboru prevence kriminality Ministerstva vnitra ČR, zástupce Policie ČR
a předseda Bezpečnostní komise Rady kraje Vysočina.
Hodnotící komise v souladu se Zásadami pro poskytování dotací ze státního rozpočtu na výdaje realizované v rámci Krajského programu prevence kriminality v roce 2010 doporučila z předložených projektů podpořit ze státní dotace projekty obcí Humpolec, Velké Meziříčí, Měřín a Velká Bíteš. Celkový objem požadované dotace činí 1,986 mil Kč, což je o 227 tis. Kč více než přislíbená státní dotace.
Dále byly zaevidovány žádosti obcí Žďár nad Sázavou a Chotěboř. Vzhledem k tomu, že žádosti těchto obcí nejsou v souladu s podmínkami Výzvy (Výzva k předkládání projektů byla určena pro obce, jejichž územními obvody prochází dálnice D1), doporučuje hodnotící komise nepodpořit žádosti těchto obcí v rámci schválené Výzvy.
Návrh řešení Na základě doporučení hodnotící komise byl odborem sekretariátu hejtmana zpracován návrh na poskytnutí dotací obcím na výdaje realizované v rámci Programu z rozpočtu kraje Vysočina v roce 2010 takto:
1) ze státní dotace ve výši 1,759 mil. Kč podpořit v plném rozsahu projekty obcí Humpolec, Velké Meziříčí a Měřín. Projekt města Velká Bíteš podpořit ze státní dotace do vyčerpání stanoveného limitu, tj. částkou 273 tis. Kč (Příloha č. 2). Projekty jsou zaměřeny na rozšíření stávajícího kamerového systému a na osvětlení lokalit v blízkosti dálnice D1 nejvíce ohrožených kriminalitou.
2) z rozpočtu kraje Vysočina podpořit projekt města Velká Bíteš ve výši 227 tis. Kč. Tento projekt byl navržen v souladu se zásadami Ministerstva vnitra ČR jako čtvrtý v pořadí. Vzhledem k tomu, že nelze překročit stanovený limit státní dotace, doporučuje se zbytek požadované dotace poskytnout z rozpočtu kraje Vysočina (Příloha č. 3).
3) nepodpořit v rámci schválené Výzvy projekty obcí Chotěboř a Žďár nad Sázavou (Příloha č. 5). Současně se doporučuje, aby podpora projektů obcí Chotěboř a Žďár nad Sázavou byla řešena v rámci nové výzvy.
StanoviskaPracovní tým pro hodnocení projektů obcí předložených v rámci Programu prevence kriminality kraje Vysočina na rok 2010 doporučuje
* nepodpořit projekty měst Žďár nad Sázavou a Chotěboř v rámci Výzvy schválené usnesením Zastupitelstvem kraje Vysočina č. 0505/07/2009/ZK. Případné poskytnutí podpory řešit prostřednictvím nové výzvy.
* podpořit ze státní dotace projekty obcí Humpolec, Velké Meziříčí, Měřín a Velká Bíteš. Vzhledem k tomu, že objem požadované dotace na realizaci projektů převyšuje vyčleněnou státní dotaci, doporučuje se projekt obce Velká Bíteš dofinancovat z rozpočtu kraje Vysočina.
Ekonomický odbor - Ekonomický odbor nemá připomínky k předloženému materiálu. Požadované prostředky ve výši 227 tis. Kč jsou zahrnuty ve schváleném rozpočtu kraje na rok 2010.
doporučuje
zastupitelstvu kraje:
* vzít na vědomí informaci o předložených žádostech obcí o dotaci na realizaci projektů v rámci Programu prevence kriminality kraje Vysočina na rok 2010 dle materiálu
RK-08-2010-25, př. 1;
* rozhodnout doporučit Ministerstvu vnitra ČR poskytnout dotace obcím uvedeným v materiálu RK-08-2010-25, př. 2, a to ve výši dle materiálu RK-08-2010-25, př. 2;
* rozhodnout o poskytnutí dotace městu Velká Bíteš z kapitoly Požární ochrana a IZS na realizaci projektů v rámci Programu prevence kriminality kraje Vysočina na rok 2010 dle materiálů RK-08-2010-25, př. 3 a RK-08-2010-25, př. 4;
* zamítnout žádosti měst Chotěboř a Žďár nad Sázavou o poskytnutí dotací na realizaci projektů prevence kriminality dle materiálu RK-08-2010-25, př. 5.
Odpovědnost OSH
Termín 31.12. 2010