Detail materiálu pro radu čj. RK-25-2009-36

RK-25-2009-36.doc  RK-25-2009-36pr1.doc
Číslo jednacíRK-25-2009-36
NázevPodstatná změna globálního grantu Další vzdělávání pracovníků škol a školských zařízení v kraji Vysočina, reg. č. CZ.1.07/1.3.02
Zpracoval J. Zikánová
Předkládá T. Čihák
Popis problémuJedná se o schválení Žádosti o schválení podstatných změn v globálním grantu Další vzdělávání pracovníků škol a školských zařízení v kraji Vysočina, reg. č. CZ.1.07/1.3.02, který je realizován krajem Vysočina v rámci Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost.

Rada kraje Vysočina na svém jednání dne 29. 1. 2008 usnesením č. 0134/04/2008/RK schválila žádost o globální grant OP VK v oblasti podpory 1.3 (Rada kraje
schvaluje text Žádosti globálního grantu Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost v rámci oblasti podpory 1.1 Zvyšování kvality ve vzdělávání dle materiálu RK-04-2008-27, př. 1; text Žádosti globálního grantu Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost v rámci oblasti podpory 1.2 Rovné příležitosti dětí, žáků, včetně žáků se speciálními vzdělávacími potřebami dle materiálu RK-04-2008-27,
př. 2; text Žádosti globálního grantu Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost v rámci oblasti podpory 1.3 Další vzdělávání pracovníků škol
a školských zařízení dle materiálu RK-04-2008-27, př. 3.).

Žádost o globální grant (dále jen GG ) byla posléze schválena MŠMT, které vydalo pro globální grant rozhodnutí o poskytnutí dotace. Rada kraje Vysočina v rámci realizace globálního grantu vyhlásila již 2 výzvy:
1) 1. výzva byla vyhlášena dne 20. 5. 2008. V rámci této výzvy předložili žadatelé celkem 30 projektů, z nichž Zastupitelstvo kraje Vysočina na svém jednání dne
17. 12. 2008 schválilo 3 projekty k financování. Se všemi třemi úspěšnými žadateli byly v lednu a únoru 2009 uzavřeny smlouvy o realizaci grantových projektů.
2) 2. výzva byla vyhlášena dne 16. 2. 2009. V rámci této výzvy předložili žadatelé celkem 31 projektů. 5 projektů bylo vyřazeno při kontrole přijatelnosti a 11 projektů bylo vyřazeno při věcném hodnocení individuálními hodnotiteli. Seznam projektů doporučených výběrovou komisí k financování bude předložen ke schválení Zastupitelstvu kraje Vysočina v září 2009.

Na základě analýzy 2 vyhlášených výzev je zřejmé, že se kraji Vysočina nepodaří naplnit monitorovací ukazatele na hodnoty uvedené v žádosti o globální grant Další vzdělávání pracovníků škol a školských zařízení v kraji Vysočina. Jedná se o ukazatele:
- 7.41.10 Počet klientů, kteří obdrželi podporu - celkem (hodnota v žádosti o globální grant: 8 861), který se dále dělí na muže a ženy;
- 7.46.00 Počet úspěšně podpořených osob (hodnota v žádosti o globální grant: 6 956), který se dále dělí na muže a ženy.
Návrh na úpravu hodnot monitorovacích ukazatelů je uveden v materiálu
RK-25-2009-36, př. 1.
Návrh řešení Odbor regionálního rozvoje Krajského úřadu kraje Vysočina předkládá Radě kraje Vysočina ke schválení Žádost o schválení podstatných změn v GG dle materiálu RK-25-2009-36, př. 1.

Důvody pro snížení hodnot monitorovacích ukazatelů v globálním grantu Další vzdělávání pracovníků škol a školských zařízení v kraji Vysočina jsou následující:
1) Ve školním roce 2007/2008 působilo v kraji Vysočina 267 základních škol.
Z celkového počtu základních škol (právnických osob) bylo 151 plně organizovaných (devítiletých) škol a 116 malotřídních škol s jedním až pěti ročníky. Z uvedených dat vyplývá, že v kraji Vysočina působí velký počet, tj. 44% malotřídních škol z celkového počtu základních škol. Pro malotřídní školy platí určitá specifika, jedním z nichž je
i nízký počet pedagogických pracovníků a tím ztížená možnost zastupitelnosti. Z tohoto důvodu se pedagogové z malotřídních škol účastní dalšího vzdělávání méně, než jejich kolegové z úplných základních škol či škol středních.
2) Dalším důvodem pro snížení monitorovacích ukazatelů je ten, že v kraji působí nižší počet vysokých škol či univerzit než v ostatních krajích, které by zajistily takové vzdělávání pro pedagogické pracovníky.
3) Ukazatel Počet klientů, kteří obdrželi podporu - celkem ve výši 8 861 (tj. 91 proškolených osob na 1 mil. Kč) byl při zpracování globálního grantu značně nadhodnocen, neboť žadatelé průměrně vykazují na 1 mil. Kč podpory 50 proškolených osob. Tomu odpovídá také hodnota ukazatele Počet úspěšně podpořených osob . Ukazatele byly stanoveny centrální metodikou bez možnosti, aby si kraj stanovil vlastní odhad hodnoty ukazatele.

Dle platné dokumentace k Operačnímu programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost schvaluje podstatné změny v globálních grantech řídící orgán, tj. MŠMT, a to na základě Žádosti o schválení podstatných změn v GG.
StanoviskaStanoviska nebyla vyžádána.
Žádost o schválení podstatných změn v GG dle materiálu RK-25-2009-36, př. 1;
ukládá
oddělení grantových programů odboru regionálního rozvoje předložit Žádost o schválení podstatných změn v GG Ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy.
Odpovědnost ORR
Termín 31. 8. 2009