Detail materiálu pro radu čj. RK-02-2009-49

RK-02-2009-49.doc  RK-02-2009-49pr1.doc  RK-02-2009-49pr2.doc
Číslo jednacíRK-02-2009-49
NázevInformace o Centru multikulturního vzdělávání, o.s. a návrh na podporu provozu této služby, návrh na provedení rozpočtového opatření na kapitole Sociální věci
Zpracoval J. Bína
Předkládá V. Švarcová
Popis problémuOSVZ předkládá žádost Centra multikulturního vzdělávání, o.s., které zajišťuje integraci cizinců v kraji Vysočina, o dotaci na provoz.
Centrum multikulturního vzdělávání, o.s., IČ: 22666516, se sídlem Telečská 1802/68, 586 01 Jihlava vzniklo v roce 2007 za účelem integrace cizinců do společnosti, tj. jejich vzdělávání v českém jazyce a dalších nutných dovednostech, a začleňování do místního prostředí včetně pomoci při jednání s úřady. Organizace zajišťuje kompletní servis pro cizince s pomocí dalších organizací, se kterými spolupracuje (Úřad práce v Jihlavě, Organizace pro pomoc uprchlíkům, Azylové domy, Občanské poradny, Oblastní charita Jihlava, základní a střední školy). Činnost zařízení je popsána v žádosti uvedené v materiálu RK-02-2009-49, př. 1. Jedná se o zabezpečení jazykových kurzů, jednorázových seminářů, poradenství a konzultace, které umožňují cizincům získat informace o institucích i právní úpravě v ČR, orientaci v práci s počítačem. Součástí činnosti je nabídka kurzů anglického jazyka a českého jazyky. V českém jazyce jsou kurzy završeny zkouškou, jejíž absolvování je pro cizince podmínkou trvalého pobytu. Celkově činnost zařízení poskytuje cizincům informace a dovednosti potřebné k tomu, aby se zbavili závislosti na své komunitě a začleňovali se do života v kraji. Podle dlouhodobých zkušeností může právě nezačlenění cizinců v našem prostředí vést ke zvýšené kriminalitě a činnost zařízení tomuto důsledku předchází.
Doposud byl projekt financován hrazen prostřednictvím prostředků pomoci zemí EHP a Norska, tato finanční podpora v roce 2008 skončila. Projekt Cizinci je zařazen do přílohy IPRM města Jihlavy a ve druhém pololetí roku 2008 obdržel dotaci z rozpočtu města na financování lektorů. Centrum multikulturního vzdělávání bude možné financovat z individuálního projektu kraje Vysočina, prostřednictvím kterého budou financovány služby sociální prevence, pokud bude úspěšně podán, ale toto financování bude možné zahájit až ve druhém pololetí roku 2009. V současné době je tak tato organizace bez finančních prostředků. Nejedná se přímo o sociální službu, a proto není činnost financována z dotací MPSV.
Za tímto účelem proto Centrum multikulturního vzdělávání předložilo žádost o financování na rok první polovinu roku 2009. V této žádosti je také uveden konkrétní rozpočet na organizaci s tím, že částka pro plný provoz organizace pro první polovinu roku 2009 je 296. 000,- Kč.
Návrh řešení Doporučujeme poskytnutí dotace Centrum multikulturního vzdělávání, o.s., IČ: 22666516, se sídlem Telečská 1802/68, 586 01 Jihlava v celkové výši 296. 000,- Kč, z rozpočtu kraje Vysočina na provoz organizace pro klienty na území kraje Vysočina. Předpokládáme, že Centrum multikulturního vzdělávání, o.s. bude pro druhou polovinu roku 2009 usilovat o finance i individuálního projektu kraje Vysočina. Na krytí poskytnutí dotace navrhujeme schválení příslušného rozpočtového opatření.
StanoviskaEkonomický odbor nemá připomínky k navrhovanému rozpočtovému opatření. Aktuální stav kapitoly Rezerva a rozvoj kraje, položky Nespecifikovaná rezerva je 100 000 tis. Kč.
- - doporučuje
zastupitelstvu kraje:
* rozhodnout poskytnout dotaci z kapitoly Sociální věci Centru multikulturního vzdělávání, o.s., IČ: 22666516, Telečská 1802/68, 586 01 Jihlava ve výši 296 000,- Kč;
* schválit rozpočtové opatření spočívající ve zvýšení kapitoly Sociální věci, § 4342 Sociální péče a pomoc přistěhovalcům a vybraným etnikům o částku 296 000,- Kč při současném snížení kapitoly Rezerva a rozvoj kraje, § 6409 Ostatní činnosti jinde nezařazené, položky Nespecifikovaná rezerva o částku 296 000,- Kč;
* schválit vzorovou smlouvu o poskytnutí dotace dle materiálu RK-02-2009-49, př. 2.
* * - - -
Odpovědnost OSVZ