Detail materiálu pro radu čj. RK-25-2008-53

Číslo jednacíRK-25-2008-53
NázevPokyn Krajské správě a údržbě silnic Vysočiny, příspěvkové organizaci
Zpracoval P. Kolář
Popis problémuJedná se o instrukci vůči Krajské správě a údržbě silnic Vysočiny, majetkovému správci silničního majetku a současně zmocněnci kraje k postupu v případech dotčení majetku kraje záměry výstavby větrných elektráren.
Kraj Vysočina jako vlastník nemovitého majetku je účastníkem správních řízení vedených podle zvláštních zákonů. Odbor majetkový ve smyslu Organizačního řádu KrÚ vydává stanoviska vlastníka a ve správních řízeních kraj zastupuje. Nejčastěji se vyskytují případy, kdy má kraj Vysočina postavení účastníka správního řízení z titulu vlastníka silnic II. a III. třídy a pozemků pod těmito silnicemi. V praxi je nepružné a neefektivní, aby tato činnost byla vykonávána z pozice OM. Proto rada kraje usnesením 1272/27/2007/RK rozhodla udělit plnou moc pro Krajskou správu a údržbu silnic Vysočina, příspěvkovou organizaci v rozsahu materiálu RK-27-2007-15 př.1 (viz materiál RK-25-2008-materiál pro informaci př.1). Toto zmocnění navazuje na Pravidla Zastupitelstva kraje Vysočina o vymezení majetkových práv a povinností Krajské správy a údržby silnic Vysočiny, příspěvkové organizace zřizované krajem Vysočina - Čl. 2, odst. 3, písm. o). Podle tohoto ustanovení je organizace povinna na základě zmocnění zastupovat vlastníka a vyjadřovat stanovisko vlastníka silnic II. a III. třídy, silničních pozemků silnic II. a III. třídy včetně příslušenství ve správních a obdobných řízeních, zastoupením vlastníka nesmí dojít ke zcizení majetku. V praxi potom KSÚSV stanovuje ve smyslu zákona č. 13/19987 Sb. o pozemních komunikacích, ve znění pozdějších předpisů podmínky pro provádění stavebních prací na silničním pozemku a silničním tělese a užívání silniční stavby, zřízení sjezdů ze silnic II. a III. třídy apod. a kraj Vysočina rozhoduje usnesením rady kraje o zatížení pozemku formou věcného břemene, eventuálně rozhodnutím zastupitelstva kraje o převodu pozemku.
Zastupitelstvo kraje Vysočina usnesením 0302/05/2007/ZK
uložilo radě kraje
- zajistit urychleně odborné posouzení a revizi Programu rozvoje kraje Vysočina, zejména v částech, které se zabývají zaváděním principů udržitelného rozvoje, a to především v souvislosti s využitím energie větru a zájmem chránit přírodu a krajinný ráz Vysočiny;
- doporučit Krajskému úřadu kraje Vysočina provést odborné posouzení a revizi Územní energetické koncepce kraje Vysočina, zejména v části 3.5. Energie větru, a to především v souvislosti s existencí rizika poškození přírody a krajinného rázu;
- zvážit možnosti realizace dalších kroků a opatření, které by zastavily nebo alespoň regulovaly živelný a nesystémový nárůst počtu větrných elektráren na území kraje Vysočina;

ustavilo pracovní skupinu ve složení: Jaroslav Hulák, Marie Černá, Pavel Šlechtický, Jaromír Brychta, Zdeněk Ryšavý, která zabezpečí ve spolupráci s Krajským úřadem kraje Vysočina objektivní informování občanů kraje Vysočina o využití větrné energie;
doporučilo obcím kraje Vysočina, aby pečlivě zvažovaly vydávání souhlasu s umístěním větrných elektráren (souhlasu s výstavbou objektů určených pro výrobu elektrické energie s využitím energie větru) na jejich území a vyzývá je k důkladnému, všestrannému posuzování všech s investičním záměrem souvisejících ekonomických a mimoekonomických aspektů.
Návrh řešení OM navrhuje vydat prostřednictvím Krajského úřadu kraje Vysočina písemný pokyn vůči Krajské správě a údržbě silnic Vysočiny, příspěvkové organizaci, podle kterého budou všechna stanoviska a podmínky KSÚSV v souvislosti se záměry výstavby větrných elektráren vydána pouze na základě předchozí konzultace a pokynů Krajského úřadu kraje Vysočina. Koordinaci stanovisek samosprávných orgánů kraje a odborů krajského úřadu zajistí ředitel sekce pro rozvoj regionu.
StanoviskaMateriál byl konzultován s ředitelem krajského úřadu, ředitelem sekce pro rozvoj a OSH.
bere na vědomí
materiál RK-25-2008-53.
Odpovědnost ředitel krajského úřadu, odbor majetkový
Termín 31. 8. 2008