Detail materiálu pro radu čj. RK-26-2008-44

Číslo jednacíRK-26-2008-44
Zpracoval I. Doležalová
Předkládá K. Lisá
Popis problémuJedná se o poskytnutí finančního příspěvku Městskému kulturnímu středisku Třebíč (pořadateli národní přehlídky Divadelní Třebíč 2008 ) a Městskému kulturnímu středisku Třešť (pořadateli krajské postupové přehlídky Třešťské divadelní jaro 2008 ).
Rada kraje Vysočina usnesením č. 1387/36/2004/RK dne 19. 10. 2004 schválila Pravidla Rady kraje Vysočina pro poskytování finančních příspěvků v oblasti neprofesionálního umění (dále jen Pravidla ), která stanovují závazný postup kraje při poskytování finančních příspěvků pořadatelům krajských postupových a národních přehlídek v oblasti neprofesionálního umění a dále účinkujícím z kraje Vysočina při jejich účasti na národní přehlídce v jiném kraji.
V souladu s Pravidly podalo Městské kulturní středisko Třebíč, pořadatel národní přehlídky, dne 27. 3. 2008 Žádost o podporu akce Divadelní Třebíč 2008 . Jedná se o národní přehlídku amatérského činoherního a hudebního divadla, která probíhá ve dvou městech. První část, která je podporována z rozpočtu kraje, se uskutečnila v Třebíči ve dnech
7. - 5. 5. 2008, druhá část proběhla ve dnech 15. - 18. 5. 2008 v Děčíně, kde vítězové soutěže převzali ceny. O postup do programu Jiráskova Hronova soutěžilo v třebíčském Národním domě 12 divadelních souborů z celé České republiky. Po realizaci přehlídky zaslalo Městské kulturní středisko Třebíč vyúčtování přehlídky a podle předložených dokladů mu náleží v souladu s Pravidly finanční příspěvek ve výši 60.000,- Kč na částečnou úhradu nákladů spojených s jejím pořádáním.
V souladu s Pravidly podalo Městské kulturní středisko Třešť, pořadatel krajské postupové přehlídky, dne 5. 2. 2008 Žádost o podporu akce Třešťské divadelní jaro 2008 . Jedná se o krajovou, vícedruhovou přehlídku ochotnických divadelních souborů s postupem na národní přehlídky Divadelní Třebíč - Divadelní Děčín a Popelka Rakovník. Akce se konala ve dnech 7. -15. 3. 2008 a zúčastnilo se jí 13 amatérských divadelních souborů ve
2 nesoutěžních a 11 soutěžních inscenacích. V závěru přehlídky odborná porota doporučila na národní přehlídku Divadelní Třebíč - Divadelní Děčín inscenace: Rozmarný duch (DS Karla Čapka - první místo), Polib tetičku (DS Bezchibni - druhé místo), Paroháči (divadlo Ořechov - třetí místo) a nominovala DS Domu kultury Žďár nad Sázavou s inscenací Balada z hadrů. Na národní přehlídku Popelka Rakovník byl nominován divadelní spolek Vojan z Libice nad Cidlinou s inscenací Měla babka čtyři jabka. Po realizaci přehlídky zaslalo Městské kulturní středisko Třešť vyúčtování přehlídky a podle předložených dokladů mu náleží v souladu s pravidly finanční příspěvek ve výši 20.000,- Kč na částečnou úhradu nákladů spojených s jejím pořádáním.
Finanční prostředky na poskytnutí finančního příspěvku jsou zahrnuty ve schváleném rozpočtu kapitoly Kultura na rok 2008 (§ 3319-Ostatní záležitosti kultury, příloha schváleného rozpočtu K1: Seznam krajských a národních postupových přehlídek).
Návrh řešení Odbor kultury a památkové péče navrhuje radě kraje v souladu s bodem 5. článku 4 pravidel rozhodnout poskytnout příspěvkovým organizacím zřizovaným městy Třebíč a Třešť, finanční příspěvek pro Městské kulturní středisko Třebíč ve výši 60.000,- Kč a pro Městské kulturní středisko Třešť ve výši 20.000,- Kč, a to na částečnou úhradu nákladů spojených s pořádáním národní přehlídky Divadelní Třebíč 2008 a krajské přehlídky Třešťské divadelní jaro 2008 . Dále schválit rozpočtové opatření v rámci kapitoly Kultura.
Městské kulturní středisko Třebíč a Městské kulturní středisko Třešť, pořadatelé národní a krajské přehlídky, jsou příspěvkovými organizacemi měst Třebíč a Třešť, proto je finanční příspěvek v souladu se zákonem č. 250/2000 Sb., o rozpočtových pravidlech územních rozpočtů, v platném znění, poskytována prostřednictvím zřizovatelů.
StanoviskaEkonomický odbor nemá připomínky k navrhovanému rozpočtovému opatření v rámci kapitoly Kultura.
* poskytnout finanční příspěvek Městskému kulturnímu středisku Třebíč (příspěvkové organizaci), Karlovo náměstí 47, 674 01 Třebíč, IČ 440 65 566, ve výši 60.000,- Kč na částečnou úhradu nákladů spojených s pořádáním národní přehlídky Divadelní Třebíč 2008 ;
* poskytnout finanční příspěvek Městskému kulturnímu středisku Třešť (příspěvkové organizaci), Fialková 8/1, 589 01 Třešť, IČ 473 66 745, ve výši 20 000,- Kč na částečnou úhradu nákladů spojených s pořádáním krajské přehlídky Třešťské divadelní jaro 2008 ;
rozpočtové opatření v rámci kapitoly Kultura, § 3319-Ostatní záležitosti kultury spočívající ve snížení položky 5901-Nespecifikované rezervy o částku 80 tis. Kč při současném zvýšení položky 5321-Neinvestiční transfery obcím o částku 80 tis. Kč určenou na poskytnutí finančního příspěvku pro Městské kulturní středisko Třebíč (60 tis. Kč) na částečnou úhradu nákladů spojených s pořádáním národní přehlídky Divadelní Třebíč 2008 a pro Městské kulturní středisko Třešť (20 tis. Kč) na částečnou úhradu nákladů spojených s pořádáním krajské přehlídky Třešťské divadelní jaro 2008 .
Odpovědnost odbor kultury a památkové péče, odbor ekonomický
Termín 31. 12. 2008