Detail materiálu pro zastupitelstvo čj. ZK-01-2006-06

NázevŽádost obce Onšov o finanční pomoc po povodni ze dne 8. července 2004
Zpracoval P. Dvořák
Předkládá M. Vystrčil
Popis problémuObec Onšov požádala kraj Vysočina o přehodnocení rozhodnutí, na základě kterého jí byla poskytnuta dotace na úhradu provedených prací k odstranění povodňových škod, které vznikly na majetku obce vlivem přívalových dešťů 8. 7. 2004. Tato dotace nepokryla všechny povodňové škody v obci. Obec proto žádá o poskytnutí druhé dotace. K žádosti doložila podklady o vynaložených nákladech ve výši 93.592,- Kč. Tyto náklady hradila z poskytnuté dotace od kraje Vysočina.
Dne 8. 7. 2004 zasáhla území obce Onšov silná vichřice a bouřka s kroupami a přívalovým deštěm, který způsobil značné škody na majetku obce. Starosta obce Onšov se 12. 8. 2004 obrátil dopisem na hejtmana kraje Vysočina s žádostí o finanční výpomoc na odstranění povodňových škod z finanční rezervy kraje Vysočina, neboť výše škod značně přesáhla finanční možnosti obce a ta nedokázala jejich odstranění zabezpečit z vlastních zdrojů.
Žádost obce Onšov o finanční výpomoc byla radou kraje projednána 7. 9. 2004 s tím, že bude odložena do doby, než obec doloží doklady o vynaložených nákladech na odstranění povodňových škod. Starosta obce byl vyzván dopisem hejtmana kraje, aby tyto doklady obec ke své žádosti doplnila. Obec předložila doklady na částku 121.553,- Kč. Rada kraje Vysočina žádost znovu projednala a doporučila Zastupitelstvu kraje Vysočina schválit dotaci obci Onšov ve výši 92.000,- Kč. Zastupitelstvo dotaci schválilo svým usnesením č. 099/02/2005/ZK v navržené výši.
Celková částka, kterou obec dosud dle předložených dokladů vynaložila na odstranění povodňových škod činí 215.145,- Kč.
Návrh řešení Dotace obci má sloužit k zabezpečení základních funkcí v území, které byly narušeny mimořádnou událostí a neměla by být chápána jako náhrada za poškozený obecní majetek. S odkazem na tuto skutečnost se doporučuje zamítnou žádost obce Onšov na poskytnutí druhé dotace.
StanoviskaRada kraje doporučuje zastupitelstvu kraje svým usnesením č. 0104/03/2006/RK zamítnout další žádost obce Onšov o navýšení dotace na odstranění povodňových škod.
Návrh usneseníZastupitelstvo kraje
zamítá
žádost obce Onšov dle materiálu ZK-01-2006-06, př. 1 o navýšení dotace na odstranění povodňových škod.
Odpovědnost odbor sekretariátu hejtmana
Termín 28. 2. 2006