Detail materiálu pro zastupitelstvo čj. ZK-06-2005-17

ZK-06-2005-17.doc  ZK-06-2005-17pr1.doc
Číslo jednacíZK-06-2005-17
NázevVýkup pozemku v k. ú. a obci Přibyslav
Zpracoval F. Vak
Předkládá F. Dohnal
Popis problémuNa odbor majetkový se obrátil Ing. Jaroslav Servít, bytem Niklfeldova 585, Přibyslav a žádostí požádal o vykoupení pozemku par. č. 1688/1 ostatní plocha, silnice o výměře 1055 m2 v k. ú. a obci Přibyslav se čtyřmi vzrostlými stromy rostoucími podél silnice III/3507 ležící na pozemku par. č. 1688/2 též v k. ú. a obci Přibyslav. Z nabízeného pozemku by si ponechal nadále ve svém vlastnictví pouze část asi o výměře 12 m2, kde stojí rodový kříž. V případě, že by kraj neměl o vykoupení nabízeného pozemku včetně stromů zájem, nabízí jej eventuelně k pronájmu. Nabízený pozemek je součástí silničního pozemku, který užívá příspěvková organizace kraje Správa a údržba silnic Havlíčkův Brod. Z uvedeného důvodu je pro žadatele nevyužitelný. Odprodejem pozemku do vlastnictví kraje Vysočina by byl uvedený majetkový nesoulad odstraněn.
Návrh řešení Na základě místního šetření a šetření na Katastrálním úřadu pro Vysočinu, katastrálním pracovišti Havlíčkův Brod navrhuje odbor majetkový nabízený pozemek bez části pod rodovým křížem od jeho vlastníka vykoupit. Podle výkladu katastrálního úřadu byl majetkový nesoulad způsoben proběhlou digitalizací katastrálního území Přibylav. Ta měla dopad na změnu (posun) hranic silničního pozemku pod silnicí III/3507 navazujícího na pozemek ve vlastnictví žadatele. Ve skutečnosti to znamená, že kraj nyní vlastní a SÚS Havlíčkův Brod má ve správě pozemek náležející do zemědělského půdního fondu par. č. 505/10 orná půda o výměře 1089 m2 a nevlastní pozemek par. č. 1688/1, který je podle snímku mapy zastavěn silnicí a je tedy silničním pozemkem. Pozemek, který si žadatel chce nadále ponechat, nechal na své náklady zaměřit. Z předloženého geometrického plánu č. 1112-21/2005ze dne 8. 7. 2005 vyplývá, že původní par. č. 1688/1 bylo ponecháno pozemku (pod rodovým křížem), který zůstane ve vlastnictví žadatele, pozemek, který bude předmětem výkupu byl označen novým par. č. 1688/3 ostatní plocha, silnice výměře 1046 m2 v k. ú. a obci Přibyslav. Výkup se bude týkat pouze pozemku bez stromů. Kupní cena bude sjednána ve výši 34,- Kč/m2 a odpovídá výši ceny stanovené podle vyhlášky č. 540/2002 Sb., ve znění pozdějších předpisů, kterou se provádějí některá ustanovení zákona č. 151/1997 Sb., o oceňování majetku a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů. S navrženou kupní cenou žadatel souhlasí. Vzhledem k tomu, že mohlo v této lokalitě dojít k posunu hranic i u jiných pozemků, navrhuje OM, aby PO SÚS Havlíčkův Brod provedla šetření, zda se to netýká dalších pozemků v její správě, jenž byly uvedeným způsobem převedeny do zemědělského půdního fondu. Takto zjištěné pozemky, v případě jejich nepotřebnosti, by kraj nabídnul vlastníkům sousedních pozemků zemědělského charakteru k odkoupení. Tato záležitost bude řešena později a samostatně. Nabytím pozemku označeného dle GP novým par. č. 1688/3 do vlastnictví kraje, sjednotí kraj vlastnický vztah a stane se vlastníkem silničního pozemku a silnice v úseku ležící na tomto pozemku.
Návrh usnesení předpokládá schválení koupě uvedeného pozemku a dodatku zřizovací listiny Správy a údržby silnic Havlíčkův Brod, kterým se nabytý pozemek svěří do správy.
StanoviskaUsnesením 0484/15/2005/RK rada kraje doporučila zastupitelstvu kraje schválit koupi části pozemku par. č. 1688/1ostatní plocha, silnice v k. ú. a obci Přibyslav od ing. Jaroslava Servíta za kupní cenu 34,- Kč/m2 do vlastnictví kraje Vysočina.
SÚS Havlíčkův Brod souhlasí s rozdělením pozemku par. č. 1688/1. Nemá námitek, aby si vlastník ponechal ve svém vlastnictví zastavěnou část pozemku s rodovým křížem a doporučuje vykoupení zbylé části tohoto pozemku.
Odbor dopravy a silničního hospodářství krajského úřadu souhlasí s výkupem pozemku.
Návrh usneseníZastupitelstvo kraje
* koupi geometrickým plánem č. 1112-21/2005 ze dne 8. 7. 2005 zaměřeného pozemku označeného novým par. č. 1688/3 ostatní plocha, silnice o výměře 1 046 m2 v k. ú. a obci Přibyslav od Jaroslava Servíta, bytem Niklfeldova 585, Přibyslav, za kupní cenu
35 564,- Kč, do vlastnictví kraje Vysočina;
* dodatek č. 82 Zřizovací listiny Správy a údržby silnic Havlíčkův Brod dle materiálu
ZK-06-2005-17, př. 1.
Termín listopad 2005