Detail materiálu pro zastupitelstvo čj. ZK-02-2014-100

ZK-02-2014-100.doc  ZK-02-2014-100pr01.pdf  ZK-02-2014-100pr02.doc
Číslo jednacíZK-02-2014-100
NázevProjekt hrad Kámen - Oprava a zpřístupnění kaple Panny Marie Bolestné v obci Kámen a revitalizace objektu bývalého pivovaru hradu Kámen pro účely návštěvnického centra
Zpracoval O. Čermáková, K. Jiráková
Předkládá M. Kružíková
Popis problémuPředběžný projektový záměr - Obnova a zpřístupnění kaple Panny Marie Bolestné v obci Kámen a revitalizace objektu bývalého pivovaru hradu Kámen - byl schválen usnesením zastupitelstva kraje č. 0359/04/2012. Usnesením rady kraje č. 1130/23/2012/RK byl OKPPCR pověřen zahájením oficiálních jednání o podmíněném převodu kaple Panny Marie Bolestné v obci Kámen do vlastnictví kraje a zahájením přípravy projektu, na kterou byla usnesením rady kraje 1205/26/2012/RK uvolněna finanční částka ve výši 1 mil Kč.
Projektový záměr Oprava a zpřístupnění kaple Panny Marie Bolestné v obci Kámen a revitalizace objektu bývalého pivovaru hradu Kámen pro účely návštěvnického centra je zpracován v projektové fiši (viz ZK-02-2014-100, př. 1).
Aktuální stav přípravy projektu a jeho porovnání s předběžným projektovým záměrem z roku 2012 je obsahem přílohy ZK-02-2014-100, př. 2 tohoto materiálu.
Odkládání vyhlášení výzvy ze strany Ministerstva kultury, resp. Ministerstva financí způsobuje neúměrné zkracování doby pro samotnou realizaci projektu (viz harmonogram projektu obsažený v materiálu ZK-02-2014-100, př. 2).
Původním záměrem bylo, v případě úspěšnosti podané žádosti a získání finančních prostředků, dopracovat projektovou dokumentaci pro provedení stavby v rámci realizace projektu jako uznatelný náklad projektu (cca 4 měsíce), provést výběrové řízení na dodavatele stavby (cca 2-3 měsíce) a poté realizovat obnovu pivovaru a opravu kaple (pozn. dle projektu pro stavební povolení je optimální doba realizace staveb cca 24 měsíců).
V současné době, dle aktuálních informací Ministerstva kultury, zbývá pro všechny výše uvedené nezbytné aktivity místo předpokládaných cca 25-35 měsíců pouze 16 měsíců (1/2015 - 4/2016).
OKPPCR požádala zpracovatele projektu pro stavební povolení o odborné posouzení možnosti realizace plánovaných obnov ve zkráceném termínu od 1/2015 do 4/2016. Obě realizace, tj. obnova pivovaru i oprava kaple, jsou realizovatelné, avšak bez časové rezervy a s tím, že oprava kaple se prodraží cca o 1 mil Kč (náklady na mikrovlnné vysoušení mezi dvěma hlavními stavebními etapami a temperování objektu v zimních měsících, před dokončením).
Návrh řešení Odbor kultury, památkové péče a cestovního ruchu ve spolupráci s Muzeem Vysočiny Pelhřimov, příspěvkovou organizací, dokončí práce na přípravě žádosti o grant v rámci EHP fondu 2009 - 2014, která bude následně předložena ke schválení do rady kraje.
Pro zachování možnosti podat připravovaný projekt v rámci plánované výzvy do EHP fondu je nezbytné souběžně se zpracováním žádosti o grant zahájit přípravu projektové dokumentace pro realizaci stavby a následně provést výběrové řízení na dodavatele stavby, a to ještě před ukončením hodnocení projektů ze strany Ministerstva kultury. Čas po ukončení hodnocení (1/2015 - 4/2016) je nutné věnovat samotné opravě objektů.
OKPPCR proto navrhuje (mimo výše uvedené zpracování žádosti o grant) následující harmonogram prací:
4/2014 - 7/2014 - vypracování projektu pro realizaci stavby a zadání výběrového řízení;
8/2014 - 12/2014 - realizace výběrové řízení na dodavatele;
1/2015 - 4/2016 - vlastní realizace projektu (v případě získání dotace v rámci EHP fondu).

Pro realizaci výše navrhovaného je nezbytné uvolnit finanční prostředky ve výši 600 tis. Kč, z toho: na projekt pro realizaci stavby 535 tis. Kč (pozn. jedná se o částku vysoutěženou v rámci výběrového řízení) a cca 65 tis. Kč na výběrové řízení na dodavatele stavby. (Pozn. uznatelnost/neuznatelnost těchto nákladů v rámci projektu bude známa po oficiálním vyhlášení výzvy o grant).
Uvolnění finančních prostředků nebude předcházet oficiálnímu vyhlášení výzvy z EHP fondu.
StanoviskaEkonomický odbor: Tento projektový záměr není uveden v rozpočtovém výhledu na roky 2014 až 2016, dotace z FM EHP/Norsko by měla pokrýt 80 % uznatelných výdajů.
Odbor regionálního rozvoje souhlasí s navrženým usnesením. Zároveň upozorňujeme na riziko, že dosud nejsou známy závazné podmínky a časový harmonogram výzvy v rámci Fondů EHP - programu CZ 06 Kulturní dědictví a současné umění. Pro rozhodnutí o podání žádosti do této výzvy bude zásadní, jak bude tato výzva nastavena.
Rada kraje usnesením č. 0434/09/2014/RK ze dne 11. 3. 2014 schválila projektový záměr Oprava a zpřístupnění kaple Panny Marie Bolestné v obci Kámen a revitalizace objektu bývalého pivovaru hradu Kámen; uložila odboru kultury, památkové péče a cestovního ruchu připravit projektovou žádost a předložit ji ke schválení Radě Kraje Vysočina a doporučila zastupitelstvu kraje schválit převod finančních prostředků z Fondu strategických rezerv nebo z cizích zdrojů ve výši max. 600 000 Kč na zvláštní účet kraje určený na financování projektu Oprava a zpřístupnění kaple Panny Marie Bolestné v obci Kámen a revitalizace objektu bývalého pivovaru hradu Kámen s tím, že tyto finanční prostředky budou čerpány pro předfinancování a spolufinancování dle aktuálních potřeb projektu, s tím, že uvolnění finančních prostředků nebude předcházet oficiálnímu vyhlášení výzvy z EHP fondu.
Návrh usneseníZastupitelstvo kraje
Odpovědnost odbor kultury, památkové péče a cestovního ruchu
Termín 31. 6. 2014